Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Pranie a sušenie je pre vás možno únavná povinnosť, pre planétu však môže byť hotovou nočnou morou.
Podľa Energy Star priemerná americká rodina perie bielizeň stovky krát ročne. Práčka a sušička nielenže spotrebúvajú vodu a energiu, ale môžu znečisťovať vody a ovzdušie mikroplastovými časticami. Môže to tiež škodiť vášmu oblečeniu a skracovať jeho životnosť.
Jednoduchými zmenami návykov pri starostlivosti o bielizeň môžete podľa odborníkov znížiť jej vplyv na životné prostredie a klímu.
V článku sa dočítate:
- Ako sa oblečenie rozpadá.
- Prečo je studená voda vhodnejšia.
- O prítomnosti PVA v pitnej vode a v materinskom mlieku.
- Čo sušenie na vzduchu prináša.
Perte menej
Aj keď máte vysokoúčinnú práčku a sušičku, stále je dôležité znížiť množstvo pranej bielizne.
„Zakaždým, keď vložíme nejaký odev do práčky, časť z neho odíde do kanalizácie,“ hovorí Cosette Joyner Martinez, docentka na katedre dizajnu a bývania na Oklahomskej štátnej univerzite pre denník The Washington Post. „Potom časť stratíme v sušičke v lapači žmolkov, takže sa nám oblečenie rozpadá.“
Keď sa vaše oblečenie a bielizeň preháňajú v práčke a krútia v sušičke, často sa z nich uvoľňujú drobné vlákna - mnohé z nich sú malé kúsky plastov zo syntetických tkanín, ako je polyester. Pri praní jedného kusa syntetického oblečenia sa môžu uvoľniť milióny týchto drobných vlákien.
Okrem výrazných pachov alebo viditeľných škvŕn, to, kedy je potrebné oblečenie vyprať, do veľkej miery závisí od spôsobu nosenia oblečenia a typu materiálu. Napríklad oblečenie, v ktorom cvičíte a potíte sa, by sa malo prať častejšie ako oblečenie, ktoré nosíte do práce v kancelárii. Naozaj potrebujete vyprať niečo, čo ste mali na sebe len raz?
Perte v studenej vode
Podľa Energy Star sa na ohrev vody spotrebuje približne 90 percent energie potrebnej na prevádzku práčky. Zmena nastavenia teploty práčky z horúcej na teplú môže znížiť spotrebu energie na polovicu. Pranie v studenej vode môže vašu energetickú stopu znížiť ešte viac.
Podľa Amerického inštitútu pre čistenie môžete praním štyroch z piatich dávok bielizne v studenej vode znížiť emisie CO2 o 391 kilogramov za rok, čo je množstvo zodpovedajúce vysadeniu takmer 1500 štvorcových metrov lesa.
Pranie bielizne v studenej vode by mohlo pomôcť znížiť aj potenciálne znečistenie mikrovláknami.

Ďalšie tipy, ako prať:
- Snažte sa púšťať práčku len vtedy, keď je plná. Práčky spotrebujú približne rovnaké množstvo energie bez ohľadu na veľkosť náplne.
- Perte s bežným množstvom vody namiesto toho, aby ste práčku spustili naplnenú do polovice alebo iba čiastočne. Niektoré výskumy naznačujú, že pranie oblečenia v práčke vo väčšom množstve vody s väčšími otáčkami môže zvýšiť vylučovanie mikrovlákien.
- Používajte vyššie nastavenia otáčok, ak má práčka túto možnosť, pretože to môže skrátiť čas sušenia.
Nepoužívajte kapsuly
Pracie kapsuly nemusia byť také šetrné k životnému prostrediu, ako si myslíte. Hoci sú čoraz obľúbenejšie, vedie sa diskusia o tom, či môžu prispievať k rastúcemu problému znečistenia plastmi, ktoré ohrozujú ľudské zdravie a životné prostredie.
Jednou z kľúčových zložiek týchto pracích prostriedkov je polyvinylalkohol, typ plastu známy aj ako PVA alebo PVOH, ktorý sa môže za vhodných podmienok rozpúšťať vo vode a biologicky sa rozkladať.
Na základe desaťročia trvajúcich laboratórnych štúdií americká Agentúra na ochranu životného prostredia označila PVA za primerane bezpečný a už roky je zaradený do zoznamu bezpečnejších chemických zložiek a má aj označenie Bezpečná voľba. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv tiež vyhlásil, že materiál je „bezpečný na konzumáciu v bežných množstvách“.
Niektorí vedci a aktivisti však spochybňujú, či je PVA naozaj bezpečný v bežných podmienkach. Niekoľko odborných štúdií zistilo prítomnosť PVA v pitnej vode a v materskom mlieku a podľa jedného odhadu môže do životného prostredia prúdiť oveľa viac plastov, ako sa ich rozloží v zariadeniach na spracovanie odpadu.
Podľa odborníkov je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, koľko PVA sa rozkladá v reálnych podmienkach.
Zatiaľ, ak sa snažíte plasty čo najviac odstrániť zo svojho života, bude lepšie vyhnúť sa pracím kapsulám obaleným v PVA, píše Michael J. Coren z denníka The Washington Post.
Prášok na pranie je ekologickejšou alternatívou. Výrobcovia teraz vyrábajú prášok vo forme lisovaných tabliet s presnou dávkou.
Sušte na vzduchu
Ak je to možné, odborníci odporúčajú sušiť oblečenie na vzduchu. „Ak sušíte na vzduchu, šetríte tým energiu,“ povedal pre denník The Washington Post Joe Vukovich, právnik Rady na ochranu prírodných zdrojov, ktorý sa zaoberá energetickou účinnosťou.
Sušenie v sušičke môže tiež spôsobiť vzájomné trenie textílií a ich vystavenie teplu, čo môže spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie textílií a uvoľňovanie mikrovlákien.

Ak plánujete sušiť na vzduchu, zvážte tieto tipy:
- Najskôr si prečítajte etikety o starostlivosti.
- Premyslite si, kde bielizeň sušíte. Nedávajte ju von, ak bývate na mieste, kde často prší, alebo ak je v okolí veľa vtákov alebo stromov, ktoré by ju mohli zašpiniť. Pred sušením v interiéri posúďte, či máte dostatok priestoru.
- Uistite sa, že máte na šnúre alebo sušiaku dostatok miesta, aby na ňom bielizeň nebola nahromadená.
- Aby ste pomohli zachovať tvar a vyhli sa pokrčeniu, dbajte na to, ako veci vešiate. Napríklad umiestnenie košieľ na vešiaky pomôže vyhnúť sa tomu, že budú pokrkvané. V prípade ťažších tkanín, ako sú napríklad svetre, rozložte ich na sušiak naplocho.
Na tejto správe sa podieľal aj Michael J. Coren.