SME

Voliť tento rok bude polovica planéty. OpenAI chce predstaviť nástroje na boj s dezinformáciami

Chce zabrániť zneužívaniu nástrojov AI na politické účely.

Logo OpenAI sa zobrazuje na mobilnom telefóne pred obrazovkou počítača zobrazujúcou výstup z ChatGPT.Logo OpenAI sa zobrazuje na mobilnom telefóne pred obrazovkou počítača zobrazujúcou výstup z ChatGPT. (Zdroj: TASR/AP)

SAN FRANCISCO. Spoločnosť OpenAI, ktorá vyvíja softvér umelej inteligencie ChatGPT, plánuje predstaviť nástroje na boj s dezinformáciami pred tohtoročnými desiatkami volieb, ktoré sa budú týkať zhruba polovice svetovej populácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prudký úspech nástroja Chat GPT, ktorý dokáže generovať text na základe voľne dostupných informácií na internete, podnietil globálnu revolúciu v oblasti umelej inteligencie (AI). Zároveň sa však začali vyskytovať obavy, že by takéto nástroje mohli zaplaviť internet dezinformáciami a ovplyvniť voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Voľby sa v roku 2024 konajú vo vyše 50 štátoch sveta vrátane USA, Indie či Británie. Spoločnosť OpenAI v pondelok ubezpečila, že neumožní, aby boli jej nástroje AI vrátane ChatGPT a generátora obrázkov DALL-E 3 využívané na politické účely.

Súvisiaci článok Bude rok 2024 lepší? Niektoré prelomy sú na dosah Čítajte 

Využiť chcú poznatky z amerických volieb

Na procedurálne otázky týkajúce sa volieb v USA bude ChatGPT reagovať priamym presmerovaním používateľov na webstránky amerických úradov.

"Poznatky z tejto činnosti budú podkladom pre náš prístup aj v iných krajinách a regiónoch," uviedla spoločnosť s tým, že v nástroji DALL-E 3 sú zavedené bezpečnostné prvky, ktoré zabraňujú používateľovi generovať obrázky skutočných osôb vrátane kandidátov.

"Chceme, aby sa naša technológia nepoužívala na účely, ktoré by mohli podkopať" demokratický politický proces, uviedla OpenAI vo svojom blogu s tým, že sa stále snaží pochopiť, aké účinné môžu byť jej nástroje v snahách o ovplyvňovanie ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

"Kým nebudeme vedieť viac, nedovolíme ľuďom vytvárať aplikácie na politickú kampaň a lobing", dodala spoločnosť.

Varovania pred rizikami AI

Pred krátkodobými rizikami súvisiacimi s AI a dezinformáciami varovala minulý týždeň aj správa Svetového ekonomického fóra (WEF), podľa ktorej by tieto riziká mohli podkopať novozvolené vlády v krajinách po celom svete.

Obavy týkajúce sa volebných dezinformácií sa objavili už pred niekoľkými rokmi. Podľa odborníkov túto hrozbu ešte viac zvýšilo, keď boli verejnosti sprístupnené generátory textov a obrázkov s umelou inteligenciou, a to najmä v prípadoch, keď používatelia nevedia jednoducho rozoznať, či je obsah falošný alebo zmanipulovaný.

OpenAI v pondelok oznámila, že ešte tento rok predstaví aj nástroje, ktoré obsahu vytvorenému umelou inteligenciou priradia podrobnosti o jeho pôvode.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu