WASHINGTON Archeológovia v Amazonskom dažďovom pralese v Ekvádore odhalili a zmapovali zhluk niekoľkých stratených miest, ktoré pred 2000 rokmi obývalo dovedna najmenej desaťtisíc roľníkov.
Množstvo zemných násypov a zasypaných ciest si približne pred 20 rokmi všimol archeológ Stéphen Rostain z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum (CNRS). V tom čase si však neuvedomoval, ako to všetko navzájom súvisí.
Rostain je jedným z autorov štúdie, ktorá vo štvrtok vyšla v odbornom žurnále Science.

Archeológovia na meranie použili technológiu svetelnej detekcie a merania rozsahu známu pod skratkou LiDAR. Analýza údajov nasnímaných na zalesnených úbočiach Ánd odhalila hustú sieť osídlení a ciest, ktoré ich navzájom prepájali. Osídlenie podľa dostupných údajov trvalo približne tisíc rokov.
Mestá v údolí rieky Upano boli obývané v období 500 rokov pred n. l. až 300 – 600 n. l., teda približne v čase existencie starovekého Ríma v Európe, uvádza štúdia.
Obytné a náboženské budovy stáli približne na 6000 zemných násypoch a obklopovali ich obrábané polia s odvodňovacími kanálmi. Najväčšie cesty mali šírku desať metrov, tiahli sa do dĺžky desiatich až 20 kilometrov.
Spoluautor štúdie Antoine Dorison z CNRS počet obyvateľov odhaduje najmenej na 10-tisíc.
V čase najväčšieho rozmachu sa však mohol pohybovať medzi 15- až 30-tisíc obyvateľmi, čo je porovnateľné s veľkosťou Londýna za čias starovekého Ríma, najväčšieho mesta provincie Británia.
Loading
...
"Inkovia a Mayovia stavali z kameňa, no obyvatelia Amazónie zvyčajne nemali kameň k dispozícii, preto stavali z blata. Napriek tomu vynaložili obrovskú námahu," uvádza archeológ José Iriarte z University of Exeter, ktorý sa na štúdii nepodieľal.
Poukázal tiež na to, že výstavba ciest a tisícov zemných násypov si vyžadovala dômyselný a organizovaný systém práce.
Amazónia je často považovaná za nedotknutú divočinu obývanú iba malými skupinami ľudí, no nedávne objavy naznačujú, že minulosť bola výrazne zložitejšia, ako si predstavujeme, dodal Iriarte.
Vedci nedávno našli stopy vyspelých civilizácií z čias pred príchodom Európanov aj v iných častiach Amazónie, konkrétne v Brazílii a Bolívii.
Nezávisle od toho sa tímu slovenských a českých výskumníkov podarilo v Guatemale objaviť dosiaľ najstaršie mesto Mayov. Nazvali ho Yax Balam (Prvý Jaguár), pri objave takisto využili technológiu LiDAR.