SME

Hľadajú mayské mestá, boja sa drogových kartelov. Človek je v džungli horší ako zviera, vraví mayológ Kováč

Milan Kováč vedie slovenský tím v Guatemale.

Profesor Milan Kováč s rituálnou nádobou, ktorú objavili ako poslednú vrstvu obetín pod stélou. Pochádza od novodobých Mayov-Lacandóncov zo 16-18. stor.Profesor Milan Kováč s rituálnou nádobou, ktorú objavili ako poslednú vrstvu obetín pod stélou. Pochádza od novodobých Mayov-Lacandóncov zo 16-18. stor. (Zdroj: Dora García)

Expedície do džungle môžu vyzerať romanticky, no je to tvrdá drina, brodenie bahnom a aj strach. Nie však zo zvierat.

Slovenský mayológ MILAN KOVÁČ chodí do guatemalskej džungle šestnásť rokov. Spolu so slovenským tímom našli už niekoľko významných miest mayskej civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„K predošlému nálezu mesta Zibathna nám to zo základne trvalo osemnásť hodín veľkokolesovým autom. Museli sme sa brodiť, lebo tam nie sú cesty,“ hovorí mayológ Kováč v rozhovore pre denník SME.

Ako dlho trvá, kým sa dostanete na miesto výskumu uprostred džungle?

SkryťVypnúť reklamu

K mestu, ktoré sme skúmali teraz najnovšie, to bolo paradoxne blízko napriek tomu, že sme o ňom nevedeli. Z najbližšieho mesta približne za štyri hodiny alebo za tri už z východiskového miesta v džungli. Máme tam základňu, ktorú kedysi postavil náš slovenský tím. Stále tam máme skladisko, je to budova so strechou, je tam aj kuchyňa a postavili sme si aj domy, no už sú trochu schátrané.

K predošlému nálezu mesta Tz´ibatnah nám to zo základne trvalo osemnásť hodín veľkokolesovým autom. Museli sme sa brodiť, lebo tam nie sú cesty. Občas sa musíme prerezávať motorovou pílou, len aby sme sa pohli o kúsok a stále sme napoly potopení v blate a vode. Myslím, že peši by to niekedy bolo rýchlejšie, ale náklad by sme tak neodviezli.

To znie dosť dobrodružne.

SkryťVypnúť reklamu

Je to ťažké. Je to smutná skúsenosť, všetci sa jej obávame a bolí to. Osemnásť hodín, to je proste peklo a autá sa nám neustále prehrievajú. Samozrejme, sú to všetko staré kraksne, pretože normálne moderné auto by tou hustou džungľou neprešlo. Naše autá sú ročník 1982. Sú to mašiny, kolesá majú veľké skoro ako človek. A spolu s kraksňou so sebou musíme vždy ťahať aj jedného až dvoch automechanikov. Auto opravujú veľkým kladivom, dva- trikrát tresnú a zase funguje.

Keď už dôjdete na miesto v džungli, ako sa tam zabývate?

Motorovými pílami a mačetami sa najskôr vyseká miesto, ktoré je relatívne blízko nejakej nádrže s vodou, rozumejte kaluže. Keďže v tejto džungli nie sú rieky, vodu máme z mlák dažďovej vody, ktoré sú dosť hlboké, aby sme z nich mohli čerpať. Teraz naposledy sme mali tri také a vypili sme ich za tri týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Voda v nich má žltozelenú farbu, nie je to nič veselé. Filtre sa nám vždy zanesú, lebo voda je neskutočne slizká. A z nich máme aj vodu na hygienu, každý dostane denne na prídel dva litre, aby sa večer umyl. Nie je logisticky možné, aby sme si na miesto dovážali kvantá vody, ktoré človek bežne spotrebuje. Malý tím minie za deň aj 600 litrov vody.

Potom vybudujeme tábor a postaví sa kuchyňa, tá je základ. Musíme mať dobrú domorodú kuchárku, ktorá varí presne to, čo jedia tí domorodí chlapi. Na nich to stojí, my samozrejme riadime práce, ale bez nich by sme boli bezradní. Vedia sa pohybovať v teréne, robia nám výkopy a cesty.

Koľko vás na výpravu chodí?

Zhruba dvadsať- až tridsaťčlenný tím. Žijeme tam ako v ponorke. Sme natesno, aby sme nerúbali stromy, preto máme stan vedľa stanu. Sme tam zvyčajne tak mesiac. Máme aj pravidelný režim. Budíček, obed, večierka. Fungujeme prakticky ako vojenský alebo skautský tábor. Dokonca aj vlajku máme vyvesenú v strede. Tá musí byť.

SkryťVypnúť reklamu

A aká vám tam visela naposledy?

Tentokrát tam viala slovenská, česká a guatemalská. Ale po iné roky sme mali len slovenskú a guatemalskú.

Máte v tíme aj lekára, keby sa niekomu niečo stalo?

To by bol príliš veľký luxus. Ale ja prakticky robím psychológa aj zdravotníka. Liečim všetky menšie zranenia a uštipnutia. Máme veľkú lekárničku a človek sa za ten čas naučí narábať so všetkým a aj to, ako riešiť ponorkové choroby. Expedícia do džungle nie je taká ideálna alebo romantická, ako by sa mohlo zdať, je to tvrdé a náročné, nie každý to zvládne.

Mávate aj oddych, víkend?

Niektoré projekty iných národov pracujú stále, napríklad Francúzi, ktorí sú zhruba sto kilometrov od nás. Ja to nepovoľujem, pretože vidím, že tí chlapi sú zničení. V nedeľu preto majú vždy voľno, vtedy si môžu vyprať, ležať a spať.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto z poslednej výpravy ste nazvali Yax Balam, čo znamená v preklade Prvý jaguár. Aj ste ho stretli?

Zhodou okolností to bolo na mojej vykopávke. Jaguár tam mal zrejme brloh alebo teritórium, nevedeli sme o tom. Najskôr sme zbadali veľké stopy na nami vytvorených chodníkoch, potom začal ručať z diaľky a neskôr čoraz bližšie. Nechával škrabance pazúrmi na stromoch tak vysoko, že sme nechápali, čo to je za tvora, aká obluda dosiahne tak vysoko. Ani medvede hádam toľko nedosiahnu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAMSQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


28
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


14
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


7
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


20

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


17
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu