Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Možno by ste si mali rozmyslieť, či si doprajete ešte jeden pohárik pred spaním. Výskum ukazuje, že aj jeden alebo dva alkoholické nápoje večer sú spojené so zníženou kvalitou spánku.
Alkohol môže niektorým ľuďom pomôcť rýchlejšie zaspať, ale počas noci môže narušiť spánkový režim, „takže sa vám nedostane regeneračného spánku, aký by ste mali bez alkoholu“, povedal Aaron White, hlavný vedecký poradca riaditeľa Národného inštitútu pre užívanie alkoholu a alkoholizmus v USA.
Navyše, keď alkohol vyprchá, môže dôjsť k opätovnému účinku, ktorý spôsobí, že niektorí ľudia sa zobudia skôr a majú problém znovu zaspať, povedal White.
V článku sa dočítate:
- ako telo vstrebáva alkohol,
- v čom sa odborníci zhodujú,
- kedy treba s obmedzením alkoholu postupovať pomalšie.
Ako umývačka a dieťa
Z prehľadu výskumu mesačnej prestávky od alkoholu z roku 2022 vyplýva, že účastníci často uvádzali zlepšenie spánku. V jednej štúdii, ktorá sa uskutočnila medzi viac ako štyritisíc účastníkmi výzvy Suchý január v Spojenom kráľovstve, 56 percent z nich uviedlo, že bez alkoholu spali lepšie.
Keď sa alkohol dostane do žalúdka a tenkého čreva, vstrebáva sa do krvného obehu a prenáša sa do pečene. Tam enzýmy metabolizujú alkohol. Tento proces však môže chvíľu trvať a nadbytočný alkohol zatiaľ naďalej cirkuluje v tele a opakovane rozptyľuje mozog, ktorý sa snaží prejsť jednotlivými fázami spánku, povedal Abhinav Singh, lekár spánkovej medicíny a internej medicíny a riaditeľ spánkového centra v Indiane.
Singh to prirovnal k umývačke, ktorá sa snaží dokončiť cyklus, zatiaľ čo dieťa neustále otvára a zatvára dvere. „Nakoniec svoj proces dokončí, ale bude sa neustále zastavovať a spúšťať,“ povedal.
Čas, ktorý telo potrebuje, aby metabolizovalo alkohol dostatočne na to, aby sa vyhlo potenciálnym poruchám spánku, závisí od rôznych faktorov, ako sú množstvo a načasovanie, hoci nie je jasné, aký je tento časový rámec, pretože sa môže líšiť pre každú osobu a situáciu. Odborníci sa však zhodujú v tom, že alkohol pred spaním môže spánok narušiť.
„Ak si dáte pohár šampanského pri neskorom obede, nebude to mať vplyv na váš spánok, ale ak si večer dáte k večeri pol fľaše vína, určite to vplyv bude mať,“ povedala Jennifer Martin, klinická psychologička a hovorkyňa Americkej akadémie spánkovej medicíny.
Martinová uviedla, že pred niekoľkými rokmi sa na krátky čas vzdala alkoholu a všimla si, že „len keď sa vzdala toho jedného pohára vína večer, spala oveľa lepšie“.
Uberať treba postupne
Pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom, môže byť suchý január skvelou príležitosťou na zistenie, či alkohol môže narúšať ich spánok, povedala Deirdre Conroy, klinická riaditeľka kliniky behaviorálnej spánkovej medicíny na Michiganskej univerzite.
Tých, ktorí pijú pravidelne, však Singh varoval pred náhlym ukončením pitia, ktoré môže okrem iných príznakov spôsobiť nespavosť a zhoršenie kvality spánku. Navrhol znižovať konzumáciu alkoholu pomalšie. Vždy sa môžete poradiť s odborníkom.