SME

Rekordy padali ako domino. Žiadny iný rok nebol taký teplý ako minulý

Minulý rok bol o 1,48 stupňa teplejší v porovnaní s predindustriálnou érou.

Suchá a popraskaná pôda v Barcelone.Suchá a popraskaná pôda v Barcelone. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ. Rok 2023 bol najteplejším v histórii, pričom nárast teploty zemského povrchu takmer prekročil kritickú hranicu 1,5 stupňa Celzia, uviedla v utorok Služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klimatické zmeny zintenzívnili vlny horúčav, suchá a požiare na celej planéte a posunuli "globálny teplomer" o 1,48 stupňa Celzia nad predindustriálnu referenčnú hodnotu, oznámila C3S.

"Rok 2023 bol výnimočný a klimatické rekordy padali ako domino," uviedla zástupkyňa riaditeľa služby Copernicus pre zmenu klímy Samantha Burgessová.

SkryťVypnúť reklamu

"Tento rok je zároveň prvým rokom, v ktorom boli všetky dni o viac ako jeden stupeň teplejšie ako v predindustriálnom období," dodala Burgessová.

Súvisiaci článok COP28 má jasný odkaz: Ideme odstraňovať fosílne zdroje Čítajte 

Vyššie teploty ako kedykoľvek za 100-tisíc rokov

Spoľahlivé záznamy o počasí pochádzajú z roku 1850, ale staršie údaje o zmene klímy - z letokruhov stromov, ľadových jadier a sedimentov - ukazujú, že teploty v roku 2023 "prevyšujú teploty v ktoromkoľvek období za uplynulých 100-tisíc rokov", dodala.

Takmer polovica roka prekročila hranicu 1,5 stupňa Celzia, za ktorou je podľa vedcov pravdepodobnejšie, že sa klimatické vplyvy samovoľne posilnia a stanú sa katastrofickými.

Aj keby priemerná teplota zemského povrchu v roku 2024 prekročila 1,5 stupňa Celzia - ako predpovedajú niektorí experti -, neznamená to, že svet nesplnil ciele parížskej klimatickej dohody obmedziť globálne otepľovanie pod túto hranicu.

SkryťVypnúť reklamu

K tomu by došlo až po niekoľkých po sebe nasledujúcich rokoch nad referenčnou hodnotou 1,5 stupňa Celzia, a aj potom zmienená dohoda z roku 2015 pripúšťa možnosť zníženia teploty Zeme po období tzv. "prekročenia limitu".

Súvisiaci článok Obmedzenie otepľovania na 1,5 stupňa je len prianie. Kto sú víťazi a porazení klimatickej dohody z Dubaja? Čítajte 

Požiare, suchá, horúčavy aj teplé zimy

Rok 2023 priniesol rozsiahle požiare v Kanade, extrémne suchá v oblasti Afrického rohu alebo na Blízkom východe, bezprecedentné letné horúčavy v Európe, Spojených štátoch a Číne, ako aj rekordne teplú zimu v Austrálii a Južnej Amerike.

"Takéto udalosti sa budú naďalej zhoršovať, pokiaľ sa neodkloníme od používania fosílnych palív a nedosiahneme nulové emisie. Následky našej dnešnej nečinnosti budeme znášať ešte celé generácie," uviedol profesor zmeny klímy z Univerzity v Readingu Ed Hawkins, ktorý sa však na správe nepodieľal.

SkryťVypnúť reklamu

Zistenia programu Copernicus prichádzajú mesiac po tom, ako bola na konferencii COP28 v Dubaji dosiahnutá dohoda o klíme, ktorá vyzýva na postupný odklon od používania fosílnych palív, ktoré sú hlavnou príčinou otepľovania klímy.

V predmetnom roku bol zaznamenaný ďalší zlovestný rekord - dva dni v novembri 2023 prekročili predindustriálnu referenčnú hodnotu o viac ako dva stupne Celzia, píše AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu