SME

Dym z lesných požiarov ohrozuje kosatky, ukazuje štúdia

Skúmali vzorky tkanív z tucta kosatiek.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Pixabay)

Text vyšiel pôvodne v agentúre Bloomberg.

V čase, keď sa v prírode vymykajú klimatické požiare spod kontroly, sa vedcom po prvýkrát podarilo dokázať, že tento toxický dym ohrozuje aj kosatky pri západnom pobreží Severnej Ameriky.

Výskumníci z Univerzity v Britskej Kolumbii zistili, že polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU) vznikajúce z „petrogénnych“ zdrojov - ako sú úniky ropy a spaľovanie fosílnych palív - a „pyrogénnych“ zdrojov, ako sú lesné požiare, kontaminujú svalové a pečeňové tkanivá dvoch druhov ohrozených kosatiek dravých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Náš výskum ukazuje, že je pravdepodobné, že tieto kosatky sú vystavené chemickým látkam z týchto zdrojov,“ povedala Kiah Lee, hlavná autorka práce, ktorá výskum uskutočnila počas štúdia na Univerzite v Britskej Kolumbii.

PAU z petrogénnych zdrojov sa našli v kriticky ohrozených južných komunitách kosatiek dravých, ktoré žijú na pobreží medzi štátom Washington a Britskou Kolumbiou. Preto sú náchylné na znečistenie z rafinérií fosílnych palív, výfukových plynov vozidiel a únikov ropy. Keďže v populácii zostáva už len 75 jedincov, každý jedinec, ktorý sa v oblasti narodí, je pre ich prežitie kľúčový. Podľa článku uverejneného 19. decembra v časopise Scientific Reports však vedci zistili, že rybožravé vrcholové predátory prenášajú karcinogénne polycyklické aromatické uhľovodíky na svoje nenarodené mláďatá, čo je znepokojivé znamenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Je naozaj dôležité, aby to tvorcovia politík brali do úvahy pri posudzovaní rozvoja ťažby ropy a ropovodov na našom pobreží,“ povedala Leeová.

Rekordné požiare

PAU súvisiace s lesnými požiarmi a inými pyrogénnymi zdrojmi sa našli pri Biggových kosatkách, známych aj ako prechodné kosatky. Biggove kosatky, ktoré sú v Kanade ohrozeným druhom, sa pohybujú v Tichom oceáne od Aljašky po Mexiko a žijú väčšinou mimo pobrežnej infraštruktúry. Tieto migračné trasy v kombinácii s dosahom dymu z lesných požiarov, ktorý roznáša vietor, spôsobujú, že hrozba PAU je mimoriadne rozsiahla.

„Kalifornia bola skutočne ovplyvnená lesnými požiarmi, a preto by to mohol byť dôvod, prečo Biggove kosatky mali viac PAU, ktoré boli spojené s pyrogénnymi zdrojmi,“ povedala Leeová, ktorá je v súčasnosti študentkou magisterského štúdia na Univerzite v Osle.

SkryťVypnúť reklamu

Leeová uviedla, že nie je možné pripísať pyrogénne znečistenie PAU konkrétne lesným požiarom, keďže polycyklické aromatické uhľovodíky môžu vznikať pri spaľovaní dreva, trávy a uhlia. Spoluautor Juan José Alava však poznamenal, že odtlačok PAU zistený pri Biggových kosatkách je charakteristický pre dym z lesných požiarov, ktorý by vietor zaniesol do vzdialenejšieho biotopu zvierat.

V Kalifornii nie sú žiadne uhoľné elektrárne a severozápadná časť Tichého oceánu sa pri výrobe elektrickej energie spolieha najmä na vodnú energiu.

Rozsah otravy PAU v populácii kosatiek nie je známy, rovnako ako jej presný vplyv na zdravie - hoci v dokumente sa uvádza, že vedci spojili rakovinu kanadských veľrýb bieluha s kontamináciou PAU.

Výskumníci vychádzali zo vzoriek tkanív z tucta kosatiek, ktoré v rokoch 2006 až 2018 vyplavilo na breh Britskej Kolumbie, teda ešte predtým, ako rekordné požiare v posledných rokoch spálili rozsiahle oblasti Kalifornie a severozápadného Tichého oceánu. V roku 2023 spálili lesné požiare v Kanade 18,4 milióna hektárov.

SkryťVypnúť reklamu

Putovanie dymu

Štúdia je „dôležitou novou prácou o triede znečisťujúcich látok, ktoré neboli pri veľrybách intenzívne skúmané,“ povedal John Calambokidis, vedúci výskumný biológ a spoluzakladateľ neziskovej organizácie Cascadia Research Collective vo Washingtone.

Calambokidis, ktorý sa na výskume nepodieľal, poznamenal, že predchádzajúce štúdie sa zameriavali na kontamináciu morských cicavcov toxickými chemickými zlúčeninami, ako sú polychlórované bifenyly (PCB).

Alava uviedol, že výskumníci zistili kontamináciu PAU z pyrogénnych aj petrogénnych zdrojov len jednej kosatky, osirelého obyvateľa z južných komunít menom Luna. Podobne ako ostatné kosatky z južných komunít, sa aj Luna držala v blízkosti urbanizovaného pobrežia, ale bola sledovaná aj pri cestách do vzdialenejších oblastí oceánu, kde sa zistila kontaminácia PAU zo zdrojov, ako sú lesné požiare.

SkryťVypnúť reklamu

„Pre klimatické zmeny sú lesné požiare čoraz častejšie a intenzívnejšie,“ povedal Alava, výskumný pracovník a hlavný výskumník na Inštitúte pre oceány a rybolov Univerzity v Britskej Kolumbii.

„Takže dym z nich sa v atmosfére hromadí a putuje ešte ďalej na západ, kde sa nachádzajú kosatky.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu