SME

Indická sonda dorazila na miesto, odkiaľ bude trvalo pozorovať Slnko

Životnosť je zatiaľ naplánovaná na päť rokov.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: NOIRLab )

NAÍ DILLÍ. Indická sonda Áditja-L1 po štyroch mesiacoch od štartu zaujala pozíciu v oblasti Lagrangeovho bodu L1 medzi Zemou a Slnkom. Premiér Narendra Modi to označil za ďalší "medzník" vo vesmírnom programe Indie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lagrangeov bod je gravitačne stabilný bod, kde je vyrovnaná gravitačná a odstredivá sila Zeme a Slnka. To umožní sonde Áditja-L1 zotrvať tam ľubovoľne dlho. Jej plánovaná životnosť päť rokov by sa podľa Indickej organizácie pre výskum vesmíru mohla predĺžiť.

Sonda Áditja-L1 je pomenovaná podľa hinduistického boha Slnka. Váži 1480 kg a do jej výbavy patrí ultrafialový zobrazovací teleskop a röntgenové spektrometre.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Artemis II možno opäť presunú. Aké vesmírne misie odštartujú v roku 2024? Čítajte 

Pomocou celkovo siedmich prístrojov dokáže pozorovať dynamiku slnečnej atmosféry. Zameria sa tiež na výrony koronálnej hmoty (CME), pri ktorých sa uvoľňuje obrovské množstvo plazmy. Prúd jej častíc v prípade veľkej intenzity môžu narušiť činnosť satelitov v okolí Zeme.

Lagrangeov bod L1 je asi 1,5 milióna km od Zeme, čo je zhruba jedna stotina vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. Pre porovnanie, vesmírny teleskop Jamesa Webba pracuje v Lagrangeovom bode L2, ďalšom gravitačne stabilnom bode, ale v smere opačnom od ​​Slnka.

Indická sonda odštartovala začiatkom septembra z Kozmického centra Satišu Dhawanu na ostrove Šríharikota na pobreží Bengálskeho zálivu, po štyroch obletoch Zeme sa vydala smerom k Lagrangeovmu bodu L1.

Načítavam video...

Pre Indiu ide o ďalší úspech v kozmickom výskume po tom, ako jej sonda Čandraján-3 ako prvá na svete úspešne pristála 23. augusta 2023 v oblasti dovtedy neprebádaného južného pólu Mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Indický nízkorozpočtový vesmírny program dosiahol prvý veľký úspech v roku 2008, keď na obežnú dráhú Mesiaca vyslala sondu Čandraján 1.

V roku 2014 India ako prvá ázijská krajina vyslala sondu na obežnú dráhu Marsu. Koncom tohto roka plánuje trojdňovú misiu s ľudskou posádkou na obežnej dráhe Zeme. V spolupráci s Japonskom chce India do roku 2025 vyslať ďalšiu sondu na Mesiac a neskôr aj orbitálnu misiu k Venuši.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu