SME

Takmer sa nelíšia. Astronómovia ukázali, akú farbu v skutočnosti majú Urán a Neptún

Fotografie sa v minulosti upravovali.

V lete 1989 sa sonda Voyager 2 ako prvá pozrela na poslednú joviálnu planétu Neptún. K severnému pólu planéty sa priblížila na vzdialenosť takmer 5000 kilometrov.V lete 1989 sa sonda Voyager 2 ako prvá pozrela na poslednú joviálnu planétu Neptún. K severnému pólu planéty sa priblížila na vzdialenosť takmer 5000 kilometrov. (Zdroj: NASA/JPL-Caltech)

LONDÝN. Všeobecné predstavy o tom, že najvzdialenejšie planéty Slnečnej sústavy Urán a Neptún majú zelenú a tmavo modrú farbu, sformovali snímky zo sondy Voyager, podľa vedcov je ale skutočnosť iná.

V novej štúdii britskí astronómovia prekvapivo ukázali, že planéty sú si svojou farebnosťou veľmi podobné a majú svetlý zelenomodrý odtieň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nereálne zobrazenie planét kedysi vzniklo kvôli použitiu farebných filtrov, ktoré mali dať vyniknúť niektorým detailom na ich povrchu.

"Medzi Uránom a Neptúnom je len zanedbateľný rozdiel v odtieňu modrej, ale dôležité je tu slovo zanedbateľný," citoval denník The New York Times Leigha Fletchera, astronóma z univerzity v britskom Leicestere. Podľa neho výsledky nového výskumu pomôžu "uviesť veci na pravú mieru".

SkryťVypnúť reklamu

Neptún býva zobrazovaný ako tmavomodrý a Urán ako zelenomodrý, pričom snímky planét urobila počas preletu okolo nich v 80. rokoch minulého storočia sonda Voyager 2. Fotografie oboch ľadových obrov sa ale v čase vzniku upravovali najmä v sýtosti farieb, aby na nich boli zreteľnejšie niektoré podrobnosti.

"V čase vzniku sa medzi planetárnymi vedcami vedelo o tom, že sýtosť farieb je umelo upravená, a obrázky boli zverejnené s poznámkou, ktorá na to upozorňovala, ale povedomie o tom sa časom vytratilo," uviedol podľa serveru BBC vedúci výskumného tímu Patrick Irwin z Oxfordskej univerzity.

Farebné úpravy snímok vesmírnych objektov sú úplne bežné, pracuje sa s nimi kvôli tomu, aby fotografie boli pre ľudské oko zreteľnejšie.

Po novom astronómovia využili spektrograf na Hubblovom vesmírnom teleskope a snímky z obrieho teleskopu v Čile. Vyčítali z nich okrem iného, že farebnosť planéty Urán sa mierne mení v závislosti od ročného obdobia a planéta má zelenší odtieň v čase, keď je jeden z jej pólov naklonený bližšie Slnku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


1
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu