SME

Artemis II možno opäť presunú. Aké vesmírne misie odštartujú v roku 2024?

Tento rok bude významný pre prieskum Mesiaca.

Rover Viper. Rover Viper. (Zdroj: NASA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pristátia na Mesiaci, misie do hlbokého vesmíru aj test dlhoočakávanej rakety. Tento rok bude pre prieskum vesmíru opäť zaujímavý.

V začiatku roka sa SpaceX pokúsi opäť otestovať svoju výkonnú raketu a v závere sa možno Američanom podarí dostať ľudí späť k Mesiacu.

Čchang-e 6

Číňania sa v tomto roku pokúsia odobrať vôbec prvé vzorky skál a prachu z odvrátenej strany Mesiaca a priniesť ich na Zem. Misia Čchang-e 6 by mala odštartovať v máji 2024.

Ako miesto pristátia si Čína vybrala kráter South-Pole Aitken, ktorý je najväčší známy v slnečnej sústave. Vedci predpokladajú, že v tejto oblasti sa na Mesiaci nachádza veľké množstvo zamrznutej vody.

SkryťVypnúť reklamu

Starship

Najvýkonnejšia raketa spoločnosti SpaceX sa v prvej štvrtine roka pokúsi o tretí orbitálny test. Naposledy v novembri 2023 raketa Starship úspešne vzlietla a oddelili sa jej stupne, no po ôsmich minútach neplánovane vybuchla.

Pri podobných testoch inžinieri pokladajú aj zdanlivo nepriaznivý výsledok za úspech. Poskytuje im totiž možnosť učiť sa a upravovať raketu. Je preto možné, že Starship pri ďalšom teste poletí ešte dlhšie. Či to bude bez výbuchu, uvidíme.

Ďalšie misie na Mesiac

Rok 2024 bude významný pre prieskum Mesiaca. Okrem čínskej Čchang-e 6 sa chystá aj niekoľko ďalších misií.

Robotická sonda VIPER je naplánovaná na november 2024. Rover NASA bude hľadať možné zdroje pre budúce misie na južnom póle Mesiaca. Má zmapovať aj koncentrácie vodného ľadu. NASA tiež pripravuje orbitálnu misiu Lunar Trailblazer, ktorá má pomôcť pri výskume vodného cyklu na Mesiaci a PRIME-1, ktorá odskúša ťažobné technológie. Nie je známe, kedy v roku 2024 odštartujú.

SkryťVypnúť reklamu

O pristátie na Mesiaci sa 19. januára pokúsi japonská vesmírna agentúra JAXA. Jej pristávací modul SLIM vyštartoval zo Zeme už v septembri 2023. Ak sa misia podarí, Japonsko sa stane piatou krajinou, ktorá mäkko pristála na Mesiaci. Naposledy tento kúsok vyšiel Indom.

Europa Clipper

V októbri 2024 odštartuje misia k jupiterovmu mesiacu Európa. Cesta bude sonde Europa Clipper trvať takmer šesť rokov. Mesiac Európa je najmenší zo štyroch najväčších mesiacov planéty. Je o niečo menší ako náš Mesiac, no jeho povrch tvorí ľad.

Pod ľadovým plášťom Európy sa s veľkou pravdepodobnosťou ukrýva podpovrchový oceán. Môže obsahovať až dvakrát viac vody ako všetky oceány Zeme.

Sonda Europa Clipper má preskúmať, či je mesiac obývateľný pre mimozemský život. Z obežnej dráhy bude hľadať aj aktívne gejzíry a vhodné miesto na pristátie budúcej misie Europa Lander.

SkryťVypnúť reklamu

Hera

V približne rovnakom čase ako NASA vyšle do vesmíru sondu Europa Clipper sa Európska vesmírna agentúra pokúsi o štart misie Hera. Tá bude mať nasmerované k binárnej planétke 65803 Didymos.

Tento názov vám môže byť povedomý, minulý rok sa k nemu vydala aj sonda DART. Tá sa úspešne zrazila s menšou planétkou v systéme - Dimorfos. Cieľom bolo vyskúšať, či by bolo v budúcnosti možné odkloniť asteroid mieriaci k Zemi.

Sonda Hera nebude do planétok vrážať. Jej úlohou je zmerať účinok predošlej kolízie a zistiť, ako sa zmenila obežná dráha planétky Dimorfos.

Artemis II

Najotáznejšiu budúcnosť z misií v roku 2024 má Artemis II. Tá by mala dostať po desaťročiach opäť ľudí na obežnú dráhu Mesiaca a späť na Zem. Podľa najnovších informácií misia neodštartuje skôr ako v novembri 2024, no s veľkou pravdepodobnosťou let nakoniec NASA presunie na rok 2025.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy môžu byť najmä s dodávkou nových vesmírnych skafandrov a systémom na kyslík, ktorý v predošlej misii Artemis I chýbal, keďže bola bez posádky. Misia do vesmíru poletí na rakete Space Launch System.

Misia Artemis II. (zdroj: SME/Dominika Colombová)Misia Artemis II. (zdroj: SME/Dominika Colombová)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


21
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


10
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


5
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


16

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


17
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu