SME

Ako sa prejsť uličkou spomienok? Nostalgia ľuďom pomáha žiť lepší život, tvrdia vedci

Spája nás s našimi blízkymi aj so sebou samými.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Nostalgia je zložitá emócia, ktorá patrí medzi základné črty človeka. Pociťujú ju ľudia všetkých vekových kategórií naprieč kultúrami v priemere niekoľkokrát týždenne. A práve posledné decembrové dni môžu u mnohých z nás vyvolať mimoriadnu dávku nostalgie – často sa obzeráme späť na to, čo nám rok priniesol a nepriniesol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínanie na spoločné zážitky s priateľmi, počúvanie obľúbenej hudby alebo prezeranie starých fotografií sú skvelými spôsobmi, ako sa prejsť uličkou spomienok. Tento typ reflexie je nielen bežný, ale môže nám aj prospieť.

SkryťVypnúť reklamu

Psychológovia zisťujú, že nostalgia je nielen univerzálna, ale spája sa aj s lepšou duševnou pohodou. Môže slúžiť ako dôležitý psychologický prínos v našej súčasnosti aj budúcnosti.

„Nostalgiou sa ponárate do minulosti - motivujete sa, sledujete dôležité ciele, vtláčate životu zmysel, cítite sa prepojení. A potom sa [zo spomínania] preberiete a idete ďalej, teda až do príchodu ďalšieho prípadu [spomínania]," povedal Tim Wildschut, profesor psychológie na Southamptonskej univerzite.

Pamätné predmety

Nostalgia už nie je to, čo bývala - a to je dobre.

Z historického hľadiska, odkedy Johannes Hofer vo svojej lekárskej dizertácii z roku 1688 zaviedol tento pojem, bola nostalgia hanlivo označovaná za psychiatrickú poruchu, ktorou trpí niekto, kto sa radšej stráca vo svojej minulosti na úkor prítomnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to túžba po minulosti, ktorá už neexistuje,“ povedal Verbon Cheung, sociálny psychológ z Univerzity vo Winchestri. Je to „trpko-sladké, ale skôr sladké ako trpké“.

Aj ľudia v minulosti pociťovali túto túžbu. Homérov epos „Odysea“ stelesňuje slovo „nostalgia“, ktoré pochádza z gréckych slov pre „návrat domov“ (nostos) a „bolesť“ (algos).

Podľa archeologických záznamov z prehistorických civilizácií môže nostalgia dokonca predchádzať našej histórii alebo druhu. V štúdii z roku 2022 sa uvádza, že pred 300-tisíc až 500-tisíc rokmi si obyvatelia dnešného Izraela uchovávali a pretvárali staré kremenné nástroje, hoci by bolo jednoduchšie vyrobiť si nové od základu, čo viedlo výskumníkov k domnienke, že sa uchovávali ako „pamätné predmety“ po predchodcov, ktorým sa vtláčal emocionálny význam.

SkryťVypnúť reklamu

Zmysel života

V posledných desaťročiach výskum odhalil tri hlavné funkcie nostalgie - zvyšovanie sociálnych väzieb, kontinuity vlastného života a významu.

Výskumníci zvyčajne vyvolávajú nostalgiu tým, že žiadajú účastníkov, aby premýšľali a písali o nostalgických spomienkach alebo počúvali nostalgickú hudbu. V kontrolnej skupine sú účastníci namiesto toho požiadaní, aby premýšľali o všednejších spomienkach alebo počúvali hudbu, ku ktorej nemajú nostalgiu.

Štúdie ukazujú, že nostalgia má tendenciu viesť k tomu, že sa ľudia cítia viac sociálne prepojení.

Tým, že s láskou myslíme na staré časy s blízkymi, „je to spôsob, ako ich priblížiť, hoci môžu byť fyzicky vzdialení alebo tu s nami možno už chvíľu nie sú,“ povedal Wildschut. „Vďaka nostalgii ich môžete priviesť do prítomnosti. A to vám dáva pocit spojenia, dáva vám to pocit lásky.“

SkryťVypnúť reklamu

Spomínanie posilňuje náš pocit kontinuity, posilňuje príbeh, ktorý rozprávame o svojom živote, čo je dôležité pre našu duševnú pohodu. Môže to byť spôsobené tým, o čom naše nostalgické spomienky zvyčajne sú - my sami sme v centre príbehu s inými ľuďmi, ktorých máme radi, povedal Cheung.

V dôsledku toho nám nostalgia pomáha nájsť väčší zmysel života. V jednej štúdii z roku 2019, na ktorej sa Wildschut podieľal, sa zistilo, že nostalgia robí život zmysluplnejším na základe jej vplyvu na sociálne prepojenie a sebapoňatie.

Zaujímavé je, že samotné spomínanie na minulosť nestačí: V porovnaní so zádumčivosťou, premýšľaním a prežívaním sa nostalgia spája s lepšou duševnou pohodou. Silný psychologický prínos nostalgie vyplýva z jej schopnosti spájať nás s našimi blízkymi aj so sebou samými.

SkryťVypnúť reklamu

„V istom zmysle je nostalgia akoby aktívum, ktoré máme v sebe,“ povedal Cheung. „Máme v sebe uložené pozitívne zážitky z minulosti, vďaka ktorým sa cítime dobre.“

Možno práve preto v čase premien alebo výziev ľudia častejšie prežívajú nostalgiu, ktorá môže pomôcť regulovať naše emócie. Napríklad v štúdii z roku 2022 sa uvádza, že písanie o nostalgickej udalosti počas dvoch minút týždenne poskytlo účinný psychologický nárazník počas pandemického lockdownu.

Stručne povedané, nostalgia nám môže pomôcť vyrovnať sa s neistými časmi.

Pamäťová diaľnica

Myšlienky na šťastnejšie časy nám pomáhajú nielen cítiť sa dobre v danom momente, ale sú aj zdrojom inšpirácie a motivácie do budúcnosti.

Nostalgia aktivuje tú istú „pamäťovú diaľnicu“, ktorá nás vedie späť v čase, ako tá, ktorá môže premietať predstavy o budúcnosti, povedal Cheung.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdie, ktoré sa zameriavajú na zobrazovanie mozgovej aktivity, ukazujú, že nostalgia aktivuje oblasti mozgu, ktoré sa podieľajú na sebareflexii, autobiografickej pamäti, regulácii emócií a odmeňovaní. Zvýšená aktivita sa prejavuje najmä v hipokampe, oblasti mozgu dôležitej pre spomínanie na minulosť a predstavovanie si budúcnosti.

Tým, že nám nostalgia pripomína naše minulé úspechy alebo schopnosti vytvárať vzťahy s ostatnými, nás môže poháňať k tomu, aby sme sa usilovali o dosiahnutie dôležitých cieľov a priateľstiev. Napríklad v práci z roku 2021, na ktorej sa Wildschut podieľal, sa zistilo, že nostalgickejší účastníci častejšie vyhľadali pomoc, keď ju potrebovali.

Keďže vieme o výhodách nostalgie, môžeme ju predvídať a budovať si „väčšiu banku pozitívnej pamäte“ tým, že si rôzne momenty vedome vychutnáme, keď nastanú, povedal Cheung.

SkryťVypnúť reklamu

V štúdii z roku 2019, ktorú uskutočnili Cheung a Wildschut, sa uvádza, že študenti vysokých škôl, ktorí si vychutnávali svoje zážitky z posledného ročníka, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať nostalgiu o štyri mesiace až deväť mesiacov neskôr. Táto nostalgia bola následne spojená s väčším optimizmom.

V skratke, keď si uvedomujeme našu prítomnosť, pripravuje nás to na budúcu nostalgiu a pohodu.

Keď teda budete nabudúce tráviť čas s blízkymi a milovanými ľuďmi, „pozrite sa na nich ešte raz. Objímte ich ešte raz,“ dodal Cheung.

Pamäť

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu