SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Platónovu Atlantídu mohla zničiť vlna tsunami

"Prišlo veľké zemetrasenie a záplavy... Ostrov Atlantída zmizol v hlbinách mora." Takto opísal veľký grécky filozof Platón (427 až 347 pred n. l.) zničenie legendárneho ostrova, pozostatky ktorého dodnes hľadajú nadšenci a dobrodruhovia, ale aj vedci.

FOTO

Ako naznačujú nové dôkazy, Platón mohol písať o účinku vĺn tsunami.

Spartel rovná sa Atlantída?

V roku 2001 predpokladali niektorí geológovia, že Spartel, podmorský ostrov v Gibraltarskej úžine, by mohol byť miestom, kde sa nachádzala bájna Atlantída. Leží totiž blízko oblasti spomínanej Platónom, a rastúca hladina oceánu mohla ostrov pomaly potopiť. Ako povedal pre New Scientist Marc-André Gutscher z Western Brittany University v Plouzané vo Francúzsku, ktorý mapoval Spartel, tento scenár nie je v súlade s Platónovým popisom udalostí spred 12 000 rokov.

Platón opisuje katastrofu, ktorá trvala jeden deň a jednu noc, poukazujúc na jedinú katastrofickú udalosť. Píše o divokých zemetraseniach a záplavách, čo evokuje prítomnosť tsunami. A práve to je v súlade s výskumom francúzskeho vedca.

Dôkazy o periodickom zemetrasení

Gutscher teraz objavil v tejto oblasti aktívnu subdukčnú zónu. Sedimenty vydali dôkazy o silnom zemetrasení v priebehu každých 2000 rokov.

Vedec ďalej našiel hrubozrnné sedimentárne zvyšky od 50 do 120 centimetrov. Ich vek sa odhaduje na asi 10-tisíc rokov pred naším letopočtom, a môžu byť tiež dôsledkom tsunami. Zaujímavé je, že Platón takisto opisoval bahenné brehy, ktoré bránili ukotveniu lodí.

New Scientist cituje aj vulkanológa Floyda McCoya z Havajskej univerzity v Kaneohe. McCoy študoval možný zánik gréckej minójskej kultúry, kde tiež mohli zohrať úlohu vlny tsunami. Nemyslí si, že mýty nevyhnutne musia skresľovať realitu. Považuje ich za spôsob prenosu informácie o veľkých udalostiach v priebehu vekov. Ich štúdium vedeckými metódami podľa McCoya presúva mytológiu späť do oblasti vedy.

Nové pochybnosti

To však neznamená, že pre lovcov záhadnej Atlantídy aj tentoraz neexistujú i zlé správy. Gutscher nenašiel dôkaz o geometrických štruktúrach či niečom nezvyčajnom, čo by na Sparteli dokazovalo prítomnosť mesta. Navyše podmorské mapy ukazujú, že Spartel je oveľa menší, ako sa doteraz myslelo.

"To všetko znižuje pravdepodobnosť, že by bol ostrov dostatočne veľký na to, aby umožnil ľuďom pred 12-tisíc rokmi normálny život," vraví Gutscher. Dodáva však, že v minulosti mohol byť ostrov vyšší a väčší, pretože súčasný stav odráža už výsledok niekoľkých veľkých zemetrasení v priebehu stáročí.

"Nedokázal som, že toto je Atlantída, alebo že Atlantída existovala," vraví. "Ukázal som iba, že je možné, že Spartel mohol byť Atlantídou."

McCoy dodáva štipku nádeje pre hľadačov bájneho mesta, tohto prízraku vystupujúceho z hlbín vekov. Podľa neho existujú vážne dôvody na spochybnenie Platónových tvrdení. Ten sa mohol mýliť, pokiaľ ide o veľkosť a vek mesta.

A stále tu zostáva aj možnosť, že Platón si jednoducho vymýšľal. Tvrdil to napríklad jeho žiak Aristoteles. Obvinil Platóna z toho, že vytvára obraz Atlantídy ako kulisu, aby na nej mohol demonštrovať svoje filozoficko-politické idey o ideálnom štáte. "Ten, kto si Atlantídu vymyslel, nechal ju opäť klesnúť pod hladinu," myslel si Aristoteles.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.