Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Je pravda, že novoročné predsavzatia nikdy nefungujú?
Podľa zaužívanej múdrosti novoročné predsavzatia zvyčajne zlyhávajú. Bližší pohľad na údaje však ukazuje, že mnohým ľuďom prospievajú a podľa odborníkov existujú spôsoby, ako zvýšiť svoje šance na úspech.
Novoročné predsavzatia majú zlú povesť, prinajmenšom čiastočne preto, že ľudia majú tendenciu hodnotiť výsledok vo všeobecnosti buď ako úspech, alebo zlyhanie, hoci v skutočnosti dosiahli kľúčové zlepšenia v rôznych oblastiach svojho života preto, lebo sa predsavzatia držali, tvrdia odborníci.
Odhady sa líšia, ale prieskum spoločnosti YouGov z roku 2019, ktorého sa zúčastnilo takmer 1 200 dospelých Američanov, ukázal, že približne štyria z desiatich si dali novoročné predsavzatia. Z opýtaných, ktorí si dali predsavzatia, ich približne 16 percent dodržalo do konca roka všetky a približne 44 percent dodržalo aspoň niektoré, ale nie všetky do konca roka - to znamená, že takmer 2 z 3 ľudí dosiahli určitý úspech. Odborníci radia, ako zvýšiť svoje šance na úspech.
V článku sa dočítate:
- čo je medzera v empatii,
- o tvorbe presného plánu,
- ako funguje spájanie pokušení,
- prečo je dôležité odpustiť si.
Motivácia pokračovať
Jedným z dôvodov, prečo novoročné predsavzatia u niektorých ľudí fungujú, je, že sú ukážkovým príkladom psychologického javu známeho ako ‚efekt nového začiatku‘ - dátum v kalendári dáva ľuďom pocit nového začiatku a motivuje ich k pozitívnej zmene, uviedla Katy Milkman, profesorka na Wharton School of the University of Pennsylvania a autorka knihy „How to Change“.
Aj ostatné sviatky či narodeniny a dokonca aj pondelky môžu byť novým začiatkom. „Je to akoby nám prerušenie kapitoly a pocit čistého stola dávali dodatočnú motiváciu pokračovať v zmene,“ povedala Milkmanová.
„Novoročné predsavzatia sa nijako zvlášť nelíšia od iných možností stanovenia cieľov,“ povedala Milkmanová, behaviorálna vedkyňa. „Dobré ciele vás nútia k vypätiu; posúvajú vás trochu ďalej, než kam by ste sa prirodzene dostali. A takéto vypätie je niečo, čo sami od seba nedokážete vždy dosiahnuť.“
Stanovte si novoročné predsavzatia v správnom čase. „Keď plánujeme budúcnosť, často sa vyskytuje niečo, čo nazývame ‚medzera v empatii‘. Nedokážeme si celkom predstaviť, aké by to bolo byť hladní, keď sme plní, alebo spotení, keď sa nepotíme,“ hovorí Ayelet Fishbach, profesorka behaviorálnych vied a marketingu na University of Chicago Booth School of Business a autorka knihy „Get it Done“. „Ak vaše novoročné predsavzatie bude zahŕňať potenie, naplánujte si cieľ počas cvičenia.“
Vytvorte si jasný plán na dosiahnutie svojho cieľa. To zahŕňa premyslenie spôsobov, ako odstrániť potenciálne prekážky. Ak je vaším predsavzatím viac cvičiť, urobte si už teraz plán, ktoré dni budete cvičiť, kde budete cvičiť, ale aj to, ako zvládnete starostlivosť o deti či zvieratá a samotné stravovanie.
Vyberte si cieľ, ktorý vás bude baviť. Je pravdepodobnejšie, že sa vám cieľ podarí splniť, ak si vyberiete niečo, čo robíte radi, alebo ak nájdete spôsob, ako si cestu k splneniu cieľa urobíte zábavnejšiu. Výskumy ukazujú, že ľudia majú väčší úspech pri dosahovaní cieľov, ak používajú metódu známu ako „spájanie pokušení“. Ak je vaším cieľom viac cvičiť, spojte cvičenie s príjemnou činnosťou, napríklad s obľúbeným podcastom alebo televíznym programom. Ak sa snažíte zdravšie stravovať, navštívte kurz varenia alebo si naplánujte prípravu zdravého receptu s vašimi priateľmi.
Pretrieďte si svoj život. Odstráňte zo svojho života veci, napríklad činnosť, ktorej sa už nevenujete, aby ste mali priestor pre nové ciele.
Odpusťte si. Nedefinujte výsledok ako úspech alebo zlyhanie. Oslavujte, aj keď nedosiahnete stopercentný cieľ, ale iba úsek z neho. „Ak si stanovíte iba náročné ciele, vždy sa vyskytne neúspech,“ povedala Milkmanová.
Mnohí ľudia dosiahnu aspoň niektoré zo svojich cieľov a novoročné predsavzatia nie sú odsúdené do záhuby. Kľúčom je podľa odborníkov vytvorenie plánu, ktorý maximalizuje vaše šance na úspech.