ŠTOKHOLM. Švédsku bojovú loď Vasa zo 17. storočia, ktorá patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v krajine, čaká nákladná rekonštrukcia.
Podľa odborníkov sa na trupe plavidla objavili praskliny a hrozí jeho rozpadnutie.
Bude preto potrebné vymeniť konštrukciu, ktorá pomáha držať loď pohromade, píše denník The Guardian.
Mala demonštrovať moc
Príkaz na stavbu veľkej, okázalo vyzdobenej lode dal švédsky kráľ Gutav II. Adolf. Plavidlo, pomenované po vládnucej dynastii Vasa, malo demonštrovať moc vtedajšieho švédskeho impéria.
Jej sláva ale trvala len niekoľko hodín - loď po vyplávaní v auguste 1628 prešla iba 1 300 metrov a potom sa potopila.
V roku 1961 vrak lode vyzdvihli z hlbín a umiestnili ho do štokholmského múzea, ktoré od jeho otvorenia v roku 1990 navštívili už milióny turistov.
Podľa Magnusa Olofssona z múzea lode Vasa v Štokholme však teraz drevo lode začína praskať. "Už teraz je v lodi veľa puklín a my nechceme, aby vznikali ďalšie. Loď by sa nakoniec rozpadla," vyhlásil.
Musia rozložiť váhu
Problémy čiastočne spôsobuje oceľová podporná konštrukcia, na ktorej loď spočíva od roku 1964. Podľa Olofssona táto „kolíska“ vyvíja na plavidlo príliš veľký tlak, čím sa loď deformuje a vznikajú v nej praskliny.
Drevo, z ktorého je loď postavená, sa navyše rozkladá znečisťujúcimi látkami, ktoré doň prenikli v mori.
Podľa Olofssona má loď pomôcť udržať pohromade kostra, ktorou bude loď vnútri vystužená.
"Musíme rozložiť váhu na väčšiu plochu a zabudovať vnútornú kostru, ktorá spomalí pohyb dole," povedal Olofsson. Kvôli presunu terajších podporných stĺpov bude potrebné rozobrať podlahu múzea.
Oprava by sa mala začať na jar, múzeum nechajú počas renovácie otvorené. „Je to veľká úloha. Štyri roky sme robili prieskum, aby sme rozhodli, ako k rekonštrukcii pristúpiť. Teraz začneme so samotnou stavbou, ktorá tiež potrvá asi štyri roky,“ povedal Olofsson.
Podľa denníka The Guardian vedci svoje plány testovali na modeloch plavidla v skutočnej veľkosti, aby si boli istí, že všetko bude fungovať podľa ich predstáv.
Celkové náklady na rekonštrukciu sa odhadujú na 150 miliónov švédskych korún a múzeum žiada darcov o finančné príspevky.
Riaditeľka múzea Jenny Lindová verí, že pomôže aj švédska verejnosť. „Keď bola loď Vasa vytiahnutá z mora, švédska verejnosť sa spojila a umožnila jej záchranu. Neprispel len štát, ale aj súkromné firmy a radoví občania,“ pripomenula.
Podľa Lindovej je loď Vasa úplne unikátna. "Žiadna iná loď zo 17. storočia nezostala zachovaná v takomto stave," podotýka.