Pred pár dňami Číňania vyniesli do vesmíru utajovaný raketoplán Šen-lung. Čína nikdy nezverejnila jeho fotografie a nie sú známe ani konkrétne ciele, ktoré má stroj na obežnej dráhe Zeme napĺňať.
V utorok si však amatérski astronómovia všimli, že raketoplán zrejme vypustil šesť objektov a niektoré z nich vysielajú signály.
Dozviete sa:
- o dvoch utajovaných raketoplánoch,
- čo o raketopláne Šen-lung prezradili Číňania,
- akú náplň môžu mať neznáme objekty, ktoré raketoplán vypustil.
Náhoda? Zrejme nie
Šen-lung v preklade znamená Božský drak. Je známe, že ide o bezpilotný kozmický miniraketoplán. Podľa fotky zmenšeného modelu, ktorú Číňania zverejnili ešte v roku 2007, sa vesmírne lietadlo ponáša na americký experimentálny raketoplán X-37B.
Američania tiež utajujú konkrétne ciele misií X-37B, no bežne zverejňujú jeho fotografie a približný opis toho, čo bude stroj vo vesmíre robiť.
Raketoplán X-37B mal pritom taktiež štartovať do vesmíru minulý týždeň. Let museli odložiť pre problémy s raketou Falcon Heavy od SpaceX. Číňania sa tak do vesmíru dostali skôr, hoci sa zrejme snažili, aby stroje vyrazili približne v rovnakom období.
„Pravdepodobne nie je náhoda, že sa nám snažia vyrovnať v načasovaní,“ povedal podľa webu Ars Technica v stredu na tlačovej konferencii Chance Saltzman z amerických Vesmírnych síl, ktorý vedie vesmírne operácie.
Priznáva, že tak, ako sa Číňania mimoriadne zaujímajú o americký raketoplán, sa aj Američania zaujímajú o ten čínsky.
„Sú to dva z najsledovanejších objektov, keď sú na obežnej dráhe,“ dodal Saltzman.
Čo budú robiť vo vesmíre
Raketoplán X-37B sa minulý týždeň chystal na siedmu misiu, pri ktorej by mal skúmať napríklad vplyv radiácie na semienka a experimentovať s technológiami na sledovanie satelitov. To sú však iba verejne známe pokusy, ďalšie sú utajované. Podľa nového plánu by sa mohol americký raketoplán pokúsiť opäť o štart 28. decembra.
Čínsky Šen-lung je teraz vo vesmíre tretíkrát. Jeho prvá misia v roku 2020 trvala dva dni a tento máj ukončil ukončil 276 dňovú misiu na obežnej dráhe.
Tento raz má raketoplán pôsobiť na obežnej dráhe „nejaký čas a potom sa vráti na plánované miesto pristátia v Číne,“ píše v tlačovej správe Čínska aerokozmická spoločnosť pre vedu a technológie, štátny dodávateľ pre vesmírny program.
„Počas tohto obdobia sa podľa plánu uskutočnia experimenty s overovaním opakovane použiteľných technológií a vesmírne vedecké experimenty s cieľom poskytnúť technickú podporu mierovému využívaniu vesmíru,“ dodali.
Šesť objektov
Iba štyri dni po štarte Šen-lung na obežnú dráhu Zeme vypustil šesť objektov. Neznáme telesá vypúšťal raketoplán aj pri minulých misiách.
Jeden zo šiestich nových objektov pritom vysiela podobné signály ako tie predošlé.
„Na rozdiel od vyžarovania na začiatku prvých dvoch misií čínskeho vesmírneho lietadla sú tieto vyžarovania veľmi prerušované a nepretrvávajú dlho,“ povedal pre web Space amatérsky astronóm Scott Tilley.
„Trvalo niekoľko dní pozorovaní, sledovania jedného prechodu za druhým pomocou parabolických antén, kým sme dospeli k týmto údajom,“ dodal.
Presný účel vypustených objektov nie je známy. Odborníci sa domnievajú, že môže ísť o servisné moduly, testovacie predmety na nácvik umiestnenia nákladu na obežnú dráhu či malé satelity, ktoré majú sledovať raketoplán.