SME

Aj mačky vedia aportovať, ukazuje štúdia

Prieskum sa uskutočnil medzi majiteľmi 1154 mačiek.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Pixabay)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Sú elegantnejšie, nenápadnejšie a málokedy sa tak zúfalo dožadujú pozornosti človeka ako ich psie náprotivky. Podľa novej štúdie publikovanej v časopise Scientific Reports však mnohé mačky majú istú spoločnú vlastnosť, ktorá sa častejšie spája so psami: hrajú sa na aport.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štúdia, ktorá bola uverejnená vo štvrtok, vyvracia všetky pretrvávajúce mýty o tom, že mačky nevedia svojim majiteľom priniesť predmety. Autorky svoje zistenia založili na prieskume medzi majiteľmi 1154 mačiek, ktoré sa hrali aport na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Zistili, že niektoré mačky môžu a vedia hrať aport, ale závisí to od individuálnych vlastností zvierat a spoločného puta s ich majiteľmi.

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo to bežnejšie, ako ľudia pravdepodobne očakávali, a dokonca aj ako som očakávala ja,“ povedala v rozhovore Jemma Forman, psychologička zvierat z univerzity v Sussexe a autorka štúdie.

Podľa výskumníčok ide o najrozsiahlejšiu štúdiu, ktorá bola doteraz vykonaná v súvislosti s týmto špecifickým správaním mačiek.

Spontánne správanie

Až 94 percent, čo je drvivá väčšina skúmaných domestikovaných mačiek, nebola naučená hrať sa na aport, ale robila to spontánne. Väčšina majiteľov si prvýkrát všimla aportovanie svojich mačiek v prvom roku ich života - najčastejšie uvádzali sedem mesiacov ako vek, keď mačky začali aportovať.

Štúdia, ktorá sa výhradne obmedzila na mačky, ktorých majitelia aportovanie už spozorovali, nehodnotila, nakoľko je toto správanie všeobecne rozšírené v celkovej populácii mačiek. Formanová preto navrhla, že je potrebný ďalší výskum.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem iného zo štúdie vyplýva, že plemeno mačky nie je prekážkou v rámci jej schopnosti aportovať, hoci siamské mačky boli vo vzorke zastúpené obzvlášť hojne.

Zatiaľ tiež nie je jasné, či mačky aportujú z rovnakého dôvodu ako psy, ktoré sa tešia z pozornosti svojich majiteľov, uvádza sa v štúdii. Môže to byť jednoducho preto, že mačky sú fascinované predmetom, a možno preto, že im pripomína korisť.

„Niektorí ľudia by možno radšej hrali futbal a niektorí radi hrajú golf. Niektoré mačky sa jednoducho radšej hrajú na aportovanie,“ dodala spoluautorka Elizabeth Renner, psychologička z Northumbrijskej univerzity. Podľa nej sa aportovanie u mačiek podobá na osobnostnú črtu, ktorá sa vyskytuje u ľudí.

Najdôležitejšie je, aby mačky mali správnu osobnosť alebo temperament a aby boli spojené s majiteľom, ktorý je vnímavý k ich potrebám, povedala Formanová.

SkryťVypnúť reklamu

„Skúste to, ale nedajte sa odradiť, ak vaša mačka aportovať nebude,“ uviedla Formanová s tým, že častejšie je to mačka, a nie jej majiteľ, kto rozhoduje o tom, kedy je čas na hru. „Je to veľmi spontánne správanie, možno dokonca oportunistické,“ povedala.

V prieskume sa zistilo, že mačky aportujú rôzne predmety, hoci najčastejšie aportovali hračky špecifické pre mačky, guľovité predmety a kozmetiku. Ďalší majitelia uviedli, že ich mačky sa hrajú aportovanie s odpadkami, predmetmi v tvare krúžkov a kusmi oblečenia.

Pocit kontroly

Autorky tiež zistili, že mačky iniciovali aportovanie častejšie ako ich majitelia, čo dokazuje ich samostatnosť a nezávislý sklon k hre. Približne 48 percent mačiek v štúdii malo tendenciu iniciovať aportovanie v porovnaní s 22 percentami, ktorých majitelia uviedli, že hru iniciujú častejšie. Podľa štúdie zvyšok mačiek inicioval hry približne rovnako ako ich majitelia.

SkryťVypnúť reklamu

„Mačky dávajú prednosť tomu, aby mali aportovanie pod kontrolou,“ uviedla Formanová s tým, že to odráža širšiu tendenciu mačiek udržať si pocit kontroly nad všetkými interakciami. „Keď majú kontrolu, viac sa tešia - takže sa hrajú s väčším nadšením.“

Pre tých, ktorí chcú svoje mačky naučiť aportovať, Rennerová navrhuje tréning s výcvikovou pomôckou zvanou kliker - v prípade, že zviera správne vykoná určitý druh správania, je odmenené zvukom, teda kliknutím, a následne dostane maškrtu.

Pri výcviku mačky na vykonávanie sekvencie udalostí, ako je aportovanie, Rennerová navrhuje zamerať sa najprv na koniec sekvencie a až potom postupovať opačným smerom cyklu. Inými slovami, treba začať odmenením mačky za to, že pred vás hodí predmet, a po vytvorení pozitívnej asociácie jej ho nakoniec hoďte a nechajte ju, aby ho priniesla.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak chcete svoju mačku trénovať, skúste jej venovať veľa slovnej pochvaly a dať jej veľa maškŕt, keď vám hračku prinesie späť,“ povedala Formanová. Konečný úspech však nemožno zaručiť.

„Aportovanie je zvláštne,“ povedala. „Musí existovať správna konštelácia hviezd.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu