SME

Dejiny vás učili zle. Tri knihy, ktoré by ste si cez sviatky mali prečítať

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

Čím je pre vás veda?

Odpovedí asi bude množstvo: od procesov po labáky, od štúdií po komunity. Pre mňa však bola veda vždy zvedavosťou. A úžasnou príležitosťou sa neustále čosi nové dozvedieť.

Človek vďaka nej zisťuje veci, ktoré ešte pred chvíľou nevedel a skladá ich do seba tak, že zrazu dávajú zmysel (svet časticovej fyziky odpustí).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veda je pre mňa skrátka samotná radosť z poznania. A keďže máme pred sebou pár dní pokoja, mohli by byť skvelou príležitosťou, ako sa do tohto poznania trochu sústredene ponoriť.

SkryťVypnúť reklamu

A vybrať si nejakú dobrú knihu.

Koniec roka je vždy časom všelijakých výročných ankiet. Túto ambíciu nemám: ale ak si cez sviatky ukradnete aspoň kúsok času pre seba, skúste ho stráviť s nejakou popularizačnou knihou.

Za seba odporúčam, napríklad, skvelého Erica H. Clinea a jeho knihu 1177 př. Kr.: Zhroucení civilizace. Rozpráva príbeh jedného z najfascinujúcejších období v ľudských dejinách, opisuje staroveké časy veľkých ríš s komplexnými obchodnými aj diplomatickými vzťahmi, časy, ktoré skončili kolapsom celého vtedajšieho sveta. Archeológ Cline vysvetľuje, čo vieme, že sa stalo, čo si myslíme, že sa stalo i čo stále netušíme, že sa vtedy stalo – a aké to môže mať dôsledky pre nás a dnes.

Toto je jedna z najlepších kníh o dejinách, aké kedy vyšli. Druhou je potom kniha, z ktorej som už párkrát citoval aj v tomto newslettri: Počiatok všetkého, nová história ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu

Antropológ David Graeber a archeológ David Wengrow v nej rozprávajú príbeh človeka trochu inak, ako nás zvykli učiť v školách. A na základe vykopávok a výskumov ukazujú, že výklad našich dávnych aj moderných dejín sprevádza kopa nezmyselných mýtov a predsudkov.

Pritom inak to mohlo byť s takzvanou neolitickou revolúciou aj so vznikom miest, ale aj s myšlienkami francúzskej revolúcie či humanizmu. Knihu treba čítať kriticky, no jej hypotézy sú fascinujúce a originálne.

A aby to aj do tretice bola kniha o minulosti človeka a našich dávnych príbuzných, vyskúšajte Príbuzní: život, láska, smrť a umenie neandertálcov. Možno vás prekvapí, aký komplexný život neandertálci viedli, ako rozumeli svojmu prostrediu i ako sa podpísali na nás (a nielen v našich génoch).

SkryťVypnúť reklamu

Ale najmä, skúste si počas sviatkov oddýchnuť.

(Ne)vedecký newsletter si dá najbližšie dva týždne pauzu. A najbližšie vyjde v novom roku, 7. januára 2024.

Bizár týždňa

Mark Zuckerberg u nás spustil svoju novú sociálnu sieť Threads.

Celé je to dobrým vtipom: teraz totiž hromadne utekáme na tretí takýto pokus toxického človeka (tie dva predchádzajúce dokázateľne ničia životy ľuďom), ktorý spustil, aby urobil napriek sociálnej sieti iného toxického človeka (ktorá tiež dokázateľne ničí životy ľuďom).

Keď o tom raz budú písať historici knihy, budú sa na nás veľmi smiať. A krútiť hlavami.

Objav týždňa

Maličkí roboti vytvorení z ľudských buniek by mohli liečiť. Presnejšie, nový výskum ukazuje, ako zhluky tracheálnych epitelových buniek dopestované v umelom prostredí dokázali spontánne opravovať poškodené nervové tkanivo.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé na tom je, že tieto bunkové zhluky - vedci ich nazvali superboti - ani jednotlivé bunky v nich biológovia geneticky neupravovali, celé ich správanie bolo spontánne.

Výskumníci už teraz špekulujú, že takíto anthroboti a ich zhluky by mohli pomáhať pri spriechodňovaní tepien alebo doručovať liečivá na správne miesta priamo v telách pacientov. Zároveň chcú celý mechanizmus lepšie pochopiť a zistiť, čo takéto bunky dokážu - a za akých podmienok.

Štúdia: Motile Living Biobots Self-Construct from Adult Human Somatic Progenitor Seed Cells (Advanced Science, 2023)

Krátke správy z vedy

Zem mohla mať všetky nevyhnutné prvky na vznik života, nemuseli teda prísť vďaka dopadom planétok a komét. Naznačuje to nový výskum , ktorý sa pozrel na geologickú minulosť našej planéty. Zistil, že všetky kľúčové prvky mala Zem už počas planetárneho formovania.

SkryťVypnúť reklamu

Pri migrácii našich predkov z Afriky zohrala kľúčov úlohu zmena klímy. Štúdia teraz ukazuje, že počas migrácie človeka vzpriameného z Afriky nemusel tento druh prekonávať suché púšte. V tom čase, teda pred čosi viac ako dvomi miliónmi rokov bola Sahara zelená a pripomínala dnešné africké savany.

Trpasličia planéta Eris je ešte zaujímavejšia. So svojím mesiacom Dysnomia je vo vzájomnej viazanej rotácii, takže obe telesá sú k sebe navzájom otočené stále tou istou stranou. Zároveň má Eris zvláštny tvar: kamenné jadro obklopuje vrstva ľadu a pripomína mäkký syr, ktorý sa zrejme mierne splošťuje.

Odporúčam čítať

Odporúčam počúvať

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu