Sonda Voyager 1, ktorá putuje vesmírom už 46 rokov, začala vysielať nezmyselné správy. Na Zem namiesto vedeckých dát prichádza neustále sa opakujúci vzor jednotiek a núl.
Zdá sa, akoby sa zasekla jednotka zodpovedná za zasielanie dát.
Inžinieri z NASA už vedia, kde je zrejme problém a pokúsili sa aj o opravu. Kozmická sonda však stále nevracia použiteľné dáta.
Chyba systému
Voyager 1 a jej dvojička Voyager 2 štartovali do vesmíru v roku 1977. Obe sa nachádzajú v medzihviezdnom priestore, čo je oblasť, kde tok častíc zo Slnka a jeho magnetické pole prestávajú ovplyvňovať okolie.
Obe sondy so Zemou stále komunikujú a zasielajú nové dáta.
Na sonde Voyager 1 zodpovedá za vysielanie signálu telemetrická modulačná jednotka. No chyba, ktorú inžinieri riešia, je na sérii palubných počítačov prezývaných letový dátový systém.
Jednou z úloh systému je zbierať dáta z vedeckých prístrojov sondy a tiež inžinierske dáta o stave sondy. Údaje potom spojí do jedného balíčka a pošle ich do telemetrickej jednotky, ktorá ich v binárnom kóde zašle na Zem.
Zdá sa, že systém teraz s jednotkou nedokáže komunikovať správne a na Zem preto prichádza stále ten istý vzorec jednotiek a núl, ktoré nedávajú žiadny význam.
S prijímaním príkazov zo Zeme však sonda problém nemá.
Nepredvídali problémy dneška
Tím inžinierov z NASA už minulý víkend urobil prvý krok pri oprave každého prístroja. Systém vypli a zapli. Chyba však pretrváva.
Teraz musia prísť s novým plánom opravy, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. Navyše riešia nové problémy, s ktorými v 70. rokoch nikto nerátal, keďže sonda operuje v predĺženej misii a nachádza sa v (pre stroje) neznámom prostredí.
„Hľadanie riešení problémov, s ktorými sa sondy stretávajú, si často vyžaduje študovanie originálnych, desiatky rokov starých dokumentov napísaných inžiniermi, ktorí nepredvídali dnešné problémy,“ píše NASA v blogu.
Pri zadávaní nových príkazov preto inžinieri často netušia, aký bude výsledok.
Voyager 1 sa nachádza 24 miliárd kilometrov od Zeme, komunikácia so sondou preto trvá dlho a inžinieri musia čakať, či mal ich príkaz žiadaný ohlas až 45 hodín. Tak dlho putuje signál tam a späť.
Sondy Voyager 1 a Voyager 2 mali problémy aj v minulosti. Napríklad naposledy sa po chybnom príkaze sonde Voyager 2 mierne vychýlila anténa. Komunikáciu vtedy inžinieri obnovili po pár týždňoch.
Sonda Voyager 1 zas mala problémy minulý rok v máji, keď posielala na Zem nezmyselné telemetrické údaje. Vtedy bol problém s riadiacim systémom sondy a trvalo niekoľko mesiacov, kým inžinieri prišli s riešením.