Viac ako 190 krajín na klimatickej konferencii COP28 súhlasilo s dohodou, ktorá po prvý raz vyzýva štáty, aby sa odklonili od fosílnych palív.
Jedni hovoria o dôležitom míľniku, iní však varujú, že dohoda neobsahuje dostatočne silné stanoviská.

Pred začiatkom COP28 sa v klimatologických kruhoch veľa hovorilo o tom, či bude konečne záverečný dokument obsahovať slová o postupnom vyraďovaní fosílnych palív, alebo o ich postupnom znižovaní.
Nakoniec ani jedno z týchto spojení v texte nie je. Namiesto toho sa krajiny zhodli na slovíčku odklon či prechod od fosílnych palív. Niektorí tento krok kritizujú a volajú po tvrdších formuláciách.
„Vybrali diplomatickejšie slovíčko, ale v zásade signál je jasný, že ideme naozaj odstraňovať fosílne zdroje,“ hovorí pre denník SME koordinátorka klimatickej koalície Lucia Szabová, ktorá sa zúčastnila na konferencii COP28 v Dubaji.
V článku sa dočítate:
- kde má Slovensko stále problém,
- o čom na COP28 rokoval minister životného prostredia,
- prečo sa Slovensko nemôže spoliehať na jadro.
Slovensko stagnuje
Dokument COP28 a jeho závery však nie sú právne vymáhateľné a je na každej krajine, ako ciele zavedie vo svojej krajine. Slovensko a iné členské krajiny svoje národné ciele koordinujú podľa európskych.
Súčasťou dokumentu sú aj ciele o trojnásobnom zvýšení obnoviteľných zdrojov v jednotlivých krajinách do roku 2030. Krajiny Európskej únie si v najbližšom čase majú v rámci národných energetických klimatických plánov vybrať, aké ciele si ohľadom obnoviteľných zdrojov vytýčia.
Na Slovensku podľa Szabovej v tomto stále stagnujeme.