Dávno pred Inkami vytvorili jeden z najvýznamnejších štátov na území dnešného Peru Huariovia. Boli zdatní bojovníci, no svoju politickú moc upevňovali aj pomocou halucinogénneho piva.
Ríša Huari pretrvala viac ako päťsto rokov. Jej obyvatelia budovali cesty, zavlažovacie zariadenia a na to obdobie aj pôsobivé chrámy.
Pred viac ako deväťsto rokmi však náhle zanikli.
V texte sa dozviete:
- ako vyzeralo hlavné mesto Huariov,
- ako Huarovia využívali halucinogény pri upevňovaní moci,
- čo sú falošné hlavy a na čo slúžili.
Halucinogénne zadlženie
Hlavným mestom ríše, ktorá sa rozprestierala na väčšine územia dnešného Peru medzi rokmi 500 až 1100 nášho letopočtu, bolo Huari. Jeho nálezisko sa nachádza zhruba dvadsať kilometrov od mesta Ayacucho v nadmorskej výške 2900 metrov nad morom.
Kedysi bolo mesto obklopené zavlažovanými terasovitými poľami a voda pretekala mestom systémom podzemných kanálov.
Dnes sa z mesta zachovali iba ruiny, no aj z nich sa dá ľahko predstaviť, ako mohlo vyzerať, keď v ňom v čase najväčšieho rozmachu žilo 70-tisíc obyvateľov – približne toľko ako dnes v Banskej Bystrici.
Husto usporiadané obdĺžnikové stavby tvorili domy a hospodárske budovy. Často mali dve až tri podlažia, nádvoria mali lemované kamennými lavičkami, steny a podlahy boli pokryté omietkou a namaľované boli nabielo, vďaka čomu sa mesto lesklo na horskom slnku.
Mesto obklopovali masívne múry, na niektorých miestach vysoké až desať metrov a široké štyri metre. Huariovia ich postavili z neopracovaných kameňov a pospájali bahennou maltou.

Ríšu Huari síce riadili z hlavného mesta, ale celú ju spravovali aj vďaka provinčným hlavným mestám, pospájaným rozsiahlou cestnou infraštruktúrou.
Nedávne nálezy naznačujú, že Huariovia pri udržiavaní politickej kontroly využívali aj halucinogény. Tie zrejme podávali počas osláv v dobytých územiach, naznačuje minuloročný výskum v časopise Antiquity.