Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post
Najväčší ľadovec na svete je v pohybe - silný vietor a oceánske prúdy ho unášajú smerom z Južného oceánu. Takzvaný megaľadovec, ako ho niektorí vedci nazvali, sa pred viac ako tromi desaťročiami oddelil od ľadového šelfu a odvtedy sa viac-menej nehýbal - až doteraz.
Britskí výskumníci na palube výskumnej lode RRS Sir David Attenborough prešli okolo ľadového obra minulý piatok cestou do Weddellovho mora, kde plánujú posúdiť vplyv klimatických zmien na Južný oceán a organizmy, ktoré tam žijú.
S ohromujúcou výškou 400 metrov a plochou 3900 štvorcových kilometrov je ľadovec takmer trikrát väčší ako New York.
„Je ako veľká ľadová hora,“ povedal Walter Meier, vedúci vedecký pracovník Národného centra údajov o snehu a ľade. V minulosti sa podľa jeho slov vyskytli ešte väčšie ľadovce, ktoré sa roztopili alebo rozpadli.
Teraz bude ľadovec pravdepodobne unášať antarktický cirkumpolárny prúd do „ľadovcovej uličky“ smerom k subantarktickému ostrovu Južná Georgia, uviedla vo svojom vyhlásení Britská antarktická služba.
V článku sa dočítate:
- o pohybe A23a,
- aké informácie uchovávajú ľadovce,
- prečo ľadovec ohrozuje ekosystém v okolí Južnej Georgie,
- koľko trvá zmenšenie veľkosti ľadovcov.
Odlomenie A23a
Ľadovce sú veľké kusy ľadu, ktoré sa odlamujú či telia od pevninských ľadovcov alebo ľadových šelfov (telenie ľadovcov je prirodzený proces, pri ktorom dochádza k deformácii súvislej vrstvy ľadu a k odlamovaniu obrovských blokov aj menších kusov ľadu - pozn. red.). Tento konkrétny ľadovec s vedeckým názvom A23a sa otelil z Filchnerovho šelfového ľadovca v roku 1986.
Ľadovec následne vplával do plytkej vody a uviazol na morskom dne. Teplejšia voda, tesne nad bodom mrazu, neskôr spôsobila, že sa ľadovec zdvihol nad piesočný breh a začalo ho unášať.
To, že ľadovce uviaznu, nie je nič nezvyčajné. Na tomto ľadovci je trochu nezvyčajné skôr to, že trvalo tak dlho, kým sa začal opäť pohybovať, povedal Meier.
Teraz je unášanie ľadovca vydané na milosť a nemilosť prúdu. Prúdy sa vo všeobecnosti pohybujú rýchlosťou niekoľko kilometrov za hodinu.
„Možno sa zatiaľ nepohybuje tak rýchlo ako oceánske prúdy - keďže je tam veľa hmoty, ale ak už sa raz začne pohybovať, tak ho budú oceánske prúdy vo všeobecnosti tlačiť celkom rýchlo,“ povedal Meier.

Uchované záznamy
Tvorba ľadovcov nie je nevyhnutne indikátorom klimatických zmien alebo otepľovania, ako je to v prípade rozpadajúcich sa ľadových šelfov.
Ľadovce však uchovávajú záznamy - sú pozostatkami historického snehu, ktorý sa stlačil pred viac ako miliónom rokov nad Antarktídou. Rôzne prachové častice a vzduchové bubliny uložené vo vrstvách ľadu vypovedajú o teplotách vzduchu a hladinách oxidu uhličitého spred tisícov rokov. Povrch ľadovcov môže tiež poskytnúť informácie o povrchových a atmosférických podmienkach.
Prach a častice slúžia aj ako živiny pre morský život, povedal Meier.
„Keď sa pomaly roztápa a potom sa rozpadne, tak je to v podstate koniec životného cyklu ľadu v Antarktíde,“ dodal Meier.
Niektorí odborníci sledujú aj to, ako blízko sa megaľadovec dostane k ostrovu Južná Georgia, pretože by mohol spôsobiť potenciálne prerušenie života tamojšej fauny a flóry. Ľadovec by mohol zablokovať záliv a uväzniť tučniaky a iné zvieratá, čím by im zabránil dostať sa k potrave na otvorenej vode.
„Mohlo by to mať následky, pretože na Južnej Georgii je veľa voľne žijúcich živočíchov, tak v oceáne, ako aj na súši, a to by mohlo skutočne narušiť tamojší ekosystém,“ povedal Meier.

Strácanie veľkosti
Ľadovce nie sú večné štruktúry. Ako každý ľad aj ony sa nakoniec roztopia. Ľadovce sa však jednoducho neroztopia na veľkosť kocky ľadu.
Keď ľadovce plávajú na sever od Antarktídy, stretávajú sa s teplou vodou, ktorá spôsobuje ich eróziu a roztápanie. Južný oceán je tiež povestný rozbúrenými vlnami, ktoré spôsobujú rozpad ľadovcov. Kombinácia silných vĺn a teplejšej vody spôsobuje, že veľké ľadovce sa rozpadávajú na menšie ľadovce alebo kusy ľadu.
„Všetky ľadovce majú rovnaký osud bez ohľadu na to, aké sú veľké,“ povedal Meier. „Tie väčšie samozrejme vydržia dlhšie a majú tendenciu dostať sa ďalej.“
Zmenšenie veľkosti ľadovcov trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Rýchlosť zmenšovania vo všeobecnosti závisí od toho, ako rýchlo sa ľadovec pohybuje na sever, a od množstva ľadu, ktorý odlamujú búrky a vlny. Meier však verí, že A23a tu bude ešte nejaký čas.
Autor: Amudalat Ajasa