Bezpilotný raketoplán americkej armády X-37B pri poslednej misii strávil na obežnej dráhe Zeme viac ako 900 dní. Z vesmíru sa vrátil minulý rok v novembri.
Teraz po viac ako roku kozmické lietadlo vyštartuje na siedmu misiu, ktorej detaily sú z veľkej časti utajované. Štartovať malo v pondelok v noci z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Let najskôr posunuli pre zlé počasie na utorok a potom na stredu pre problémy s pozemnými systémami.
Nakoniec ani v stredu raketoplán nevzlietol.
Dočítate sa:
- Prečo odložili let raketoplánu.
- Čo naznačuje použitie rakety Falcon Heavy.
- Prečo môže byť siedma misia X-37B posledná.
Prekoná rekordy?
Vesmírne lietadlo X-37B prvýkrát vzlietlo v apríli 2010. Doteraz strávilo na obežnej dráhe Zeme viac ako 3700 dní, pričom posledná misia trvala dosiaľ najdlhšie.
Vesmírne sily Spojených štátov amerických vlastnia dve lietadlá typu X-37B, obe zostrojil Boeing. Ponášajú sa na raketoplány, ale sú menšie a bezpilotné.
Kým raketoplány Space Shuttle mali na odpaľovacej rampe aj s palivovou nádržou výšku 56 metrov, X-37B má výšku ani nie deväť metrov.
Pri predošlých misiách vynášali lietadlá X-37B do vesmíru rakety Atlas V a Falcon 9, tentoraz poletí na rakete Falcon Heavy od SpaceX. Štartovacie okno sa malo pôvodne otvoriť o 2.14 h v pondelok, nepriaznivé počasie však letu zabránilo. Pri ďalšom pokuse o deň neskôr SpaceX let opäť posunul, tentoraz pre možné problémy so štartovacou plošinou alebo systémom pre pohonné hmoty.