Sľúbili peniaze pre krajiny zasiahnuté klimatickou zmenou a zaviazali sa aj investovať do obnoviteľných zdrojov. Krajiny a spoločnosti na klimatickom summite COP28 v Dubaji už mali niekoľko závažných vyhlásení.
Environmentálne skupiny pri niektorých varujú, že nemajú byť kamuflážou, ktorá iba odvracia pozornosť od konečného plánu. Tým má byť záväzok krajín sveta vyradiť fosílne palivá.
COP28 bude trvať ešte do 12. decembra. Čo sa na ňom zatiaľ udialo a k čomu sa už krajiny zaviazali?
Dočítate sa:
- prečo je 700 miliónov dolárov málo pre rozvojové krajiny,
- či prezident COP28 skutočne neverí na vedu,
- prečo je investícia do zelených zdrojov iba polovica riešenia.
Nedostatočný fond
O vzniku fondu strát a škôd sa krajiny rozhodli už na minuloročnom summite v Egypte. Má pomáhať krajinám, ktoré najviac pociťujú dôsledky klimatickej zmeny, hoci k jej vzniku takmer vôbec neprispeli.
Rok sa krajiny sveta nevedeli dohodnúť, kto a koľko peňazí má do fondu dávať. Prekvapivé rozhodnutie prišlo hneď v začiatku tohtoročného COP28 v Dubaji. Do fondu začali tiecť prvé peniaze a v súčasnosti je v ňom 700 miliónov dolárov (zhruba 650 miliónov eur). Ide však iba o zlomok zo sto miliárd dolárov ročne, ktoré sú podľa rozvojových krajín potrebné na pokrytie škôd.
Po sto miliónov do fondu dali Spojené arabské emiráty a Nemecko, a po 108 miliónov Taliansko a Francúzsko. Avšak Spojené štáty, ktoré sú najväčším tvorcom skleníkových plynov na svete, prispeli iba 17,5 milióna. Čína ponúkla desať miliónov.
„Viac ako tridsaťročné omeškanie pri zriaďovaní tohto fondu spolu so skromnými príspevkami od bohatých krajín, najmä historicky najväčšieho znečisťovateľa USA, signalizuje pretrvávajúcu ľahostajnosť k ťažkej situácii rozvojového sveta,“ povedal pre denník Guardian Harjeet Singh, vedúci politickej stratégie v Climate Action Network International, ktorá združuje takmer dvetisíc klimatických skupín.