Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Mnohé z najväčších ropných spoločností na svete v sobotu oznámili, že do roku 2030 znížia emisie metánu zo svojich vrtov a vŕtania o viac ako 80 percent, čo je ambiciózny plán, ktorý by mohol pomôcť obmedziť prudké globálne otepľovanie.
Tento nečakaný záväzok by mohol byť jedným z najdôležitejších výsledkov konferencie OSN o zmene klímy, COP28, čo ukazuje veľký vplyv odvetvia fosílnych palív na tohtoročné rokovania v Dubaji. Sultan al-Jaber, emirátsky ropný manažér, ktorý viedol COP28, presadzoval medzinárodný pakt ako spôsob preukázania možností petroštátov - teda štátov, ktorých ekonomika je založená na ťažbe ropy - a ropných a plynárenských spoločností na urýchlenie prechodu na čistejšiu energiu.
Plán zaväzuje štátne giganty, ako je Saudi Aramco, spolu s veľkými korporáciami vrátane ExxonMobil, obmedziť emisie klimatických superznečisťujúcich látok pri ťažbe a produkcii. Plán zahŕňa aj medzinárodné monitorovanie, ktoré má spoločnosti prinútiť dodržiavať ich sľuby, a vyšiel v ten istý deň, ako americkí predstavitelia oznámili nové pravidlá, ktoré podľa nich obmedzia emisie metánu z ropného a plynárenského priemyslu o takmer 80 percent počas nasledujúcich 15 rokov.
Metán, ktorý je do 20 rokov po uvoľnení 80-krát silnejší ako oxid uhličitý, predstavuje viac ako polovicu súčasného otepľovania spôsobeného ľudskou činnosťou, hoci tvorí iba štvrtinu globálnych emisií.
Podľa výskumu tímu vedcov z Environmental Defense Fund a niekoľkých amerických univerzít by zníženie emisií metánu do roku 2030 na polovicu mohlo spomaliť tempo globálneho otepľovania o viac ako 25 percent a začať cestu k zabráneniu otepľovania o 0,5 stupňa Celzia do roku 2100.
V článku sa dočítate:
- Koľko metánu ropné a plynárenské spoločnosti ročne vyprodukujú.
- Kde je problém.
- Čo si myslia aktivisti.
- Ako sa USA dohodli s Turkménskom či Kazachstanom.
- O charte dekarbonizácie ropy a zemného plynu.
Skutočná dynamika
Energetický sektor je podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) druhým najväčším zdrojom emisií metánu z ľudskej činnosti a väčšina z nich pochádza z ropy a plynu. Ich odhady poukazujú na to, že ropný a plynárenský priemysel sa podieľa 14 percentami na ročných svetových emisiách metánu.
„Ak to všetko spočítame, ide o skutočnú dynamiku v čase, keď ju naozaj potrebujeme,“ povedala Gina McCarthy, ktorá bola kedysi hlavnou poradkyňou amerického prezidenta Joea Bidena pre klímu a ako prvá zaviedla limity na metán pri ťažbe ropy a zemného plynu ako správkyňa EPA za vlády Baracka Obamu. „Ľudia sú pripravení zhromaždiť sa okolo odpovede.“
Pre Spojené arabské emiráty bol COP28 fórom, na ktorom mohli ukázať, že ropa a zemný plyn môžu zohrávať dôležitú úlohu pri zásobovaní sveta energiou, aj keď fosílne palivá otepľujú planétu. Podľa Fondu na ochranu životného prostredia v súčasnosti z tohto odvetvia unikajú priamo do atmosféry približne dve až tri percentá všetkého vyprodukovaného plynu. Pakt by od nich vyžadoval, aby tieto emisie znížili len na 0,2 percenta svojej produkcie.
Charles Hendry, bývalý britský minister energetiky, ktorý v súčasnosti pracuje pre Globálne energetické centrum Atlantickej rady, v e-maile uviedol, že priemysel musí znížiť svoje emisie rýchlejšie. „Základným posolstvom je, že toto je ich posledná, najlepšia šanca.“
Al-Jaber uviedol, že sa zaviazal k transparentnosti a dúfa, že k záväzku, ktorý sa týka viac ako 40 percent svetovej produkcie ropy, sa pridá viac spoločností. „Musíme zapojiť všetkých, aby boli zodpovední,“ povedal.
V sobotu na konferencii COP28 správca Agentúry na ochranu životného prostredia Michael Regan podrobne predstavil konečné normy na obmedzenie metánu v ropných a plynových vrtoch v USA. Agentúra uviedla, že zavedie prísnejšie požiadavky na prevenciu a zastavenie únikov na približne 900-tisíc nových a existujúcich vrtoch, čo je krok, proti ktorému ropný priemysel roky bojoval, ale teraz ho mnohé popredné spoločnosti akceptujú.
Viceprezidentka Kamala Harris v sobotu v Dubaji oznámila, že USA poskytnú tri miliardy dolárov Zelenému klimatickému fondu, hlavnému klimatickému fondu OSN. Tento fond so sídlom v Južnej Kórei pomáha zraniteľným krajinám odkloniť sa od fosílnych palív a prispôsobiť sa rastúcim extrémom počasia.
„Činmi ukazujeme, ako svet môže a musí čeliť tejto kríze,“ povedala Harrisová dva dni po tom, ako sa na Spojené štáty spustila kritika za pomerne slabý príspevok - 17,5 milióna dolárov - do samostatného fondu na riešenie škôd a mimoriadnych udalostí súvisiacich s klímou.
Odstránenie zdroja
Ropný a plynárenský priemysel, ktorý klimatickí aktivisti dlho odsudzovali, sa teraz stal ústredným bodom globálnych rokovaní o klíme.
Americkí predstavitelia, spoločnosti a klimatickí aktivisti sa na metán zameriavajú ako na jeden z najrýchlejších spôsobov, ako spomaliť globálne otepľovanie. Ak sa tieto iniciatívy úspešne zrealizujú, mohli by byť podľa ich zástancov historickým klimatickým úspechom.
„Ak sa tieto sľuby naplnia, majú potenciál znížiť teploty, ktoré by sme inak zaznamenali v najbližšom desaťročí, viac ako čokoľvek dohodnuté na predchádzajúcich konferenciách COP. Viac ako čokoľvek, čo som videl za celú svoju 30-ročnú kariéru,“ povedal Fred Krupp, prezident Environmental Defense Fund. „Na konferencii COP bolo prijatých veľa záväzkov, ktoré sa nikdy nesplnili. Máme pocit, že musíme vytvoriť spoľahlivý systém zodpovednosti.“
Niektoré aktivistické skupiny však uviedli, že pravidlá neriešia skutočný problém - produkciu fosílnych palív. „Nestačí to len okrajovo upraviť,“ povedala Gabrielle Levy, zástupkyňa riaditeľa pre komunikáciu v oblasti metánu pre skupinu Climate Nexus. Podľa nej svet musí prijať „konkrétne kroky na zníženie týchto emisií pri zdroji - odstránením zdroja“.
Celosvetové úsilie v oblasti metánu sa v posledných týždňoch rozbehlo, vrátane prelomu v Sunnylands v Kalifornii, kde sa uskutočnili rozhovory medzi vyslancom USA pre klímu Johnom F. Kerrym a Xie Zhenhuom, jeho partnerom z Číny, ktorá je najväčším svetovým producentom skleníkových plynov. Čína sa prvýkrát verejne zaviazala obmedziť do roku 2035 produkciu metánu a iných skleníkových plynov v celom svojom hospodárstve, ale nestanovila žiadne konkrétne limity.
Bývalý americký minister energetiky Ernest Moniz, ktorý je teraz členom poradného výboru COP28, povedal, že spoločnosť potrebuje na riešenie zmeny klímy veľké medzinárodné koalície. Dodal, že zapojenie ropných a plynárenských spoločností je obzvlášť užitočné pre prácu v potrebnom rozsahu.
„Očakávam, že COP28 prinesie výsledky,“ uviedol Moniz v e-maile.
Niektoré spoločnosti a environmentalisti spočiatku prezentovali obrovské a nové lacné zásoby zemného plynu ako čistejšiu alternatívu k uhliu, niečo ako „preklenovacie palivo“, kým fosílne palivá nebudú nahradené úplne bezuhlíkovými zdrojmi energie.
Nové vedecké poznatky, ktoré ukázali, že úniky metánu zničili väčšinu klimatických výhod plynu, však tieto tvrdenia spochybnili. To vyvolalo vlnu regulačných opatrení a politických diskusií a viedlo ropné a plynárenské spoločnosti k tomu, aby vynaložili milióny na ochranu svojich podnikov pomocou nových technológií na zisťovanie a zastavenie týchto únikov.
Dôležitý monitoring
Úroveň metánu v atmosfére naďalej stúpa. Národný úrad pre oceány a atmosféru zaznamenal minulý rok štvrtý najväčší ročný nárast od začiatku meraní v roku 1983. Úroveň je teraz 2,5-krát vyššia ako v predindustriálnom období.
Predstavitelia Európskej únie a Spojených štátov presadzujú, aby sa Čína a ďalšie krajiny pripojili ku Globálnemu záväzku pre metán, ktorého cieľom je znížiť emisie metánu o 30 percent do konca desaťročia. Podľa amerických predstaviteľov patrí ďalšie rozšírenie tejto koalície medzi hlavné priority Bidenovej administratívy na rokovaniach OSN o klíme.
Dúfajú, že sa im podarí posunúť prácu na tomto záväzku k činom, konkrétne k lokalizácii a riešeniu ohnísk úniku metánu vo viacerých krajinách. Americkí predstavitelia oznamujú poskytnutie grantov vo výške takmer jednej miliardy dolárov z vládnych a filantropických zdrojov, najmä pre chudobnejšie krajiny, v ktorých štátni producenti ropy a zemného plynu môžu mať nedostatok finančných prostriedkov.
Predstavitelia USA spolupracujú s takýmito krajinami vrátane Turkménska, štvrtého najväčšieho producenta metánu na svete, a Kazachstanu, ktorý je v rebríčku na dvanástom mieste. Obe krajiny sa pripojili k metánovému paktu a Kazachstan oznámil plány na nové vnútroštátne normy v rámci bilaterálnej dohody so Spojenými štátmi. Na získanie grantu by sa krajiny museli zaviazať, že znížia svoje emisie metánu z ťažby ropy a zemného plynu takmer na nulu.
Britský gigant BP sa snažil obmedziť emisie metánu už v 90. rokoch minulého storočia, ale len málo ďalších spoločností sa o to pokúsilo pre nízku finančnú návratnosť tejto práce, uviedol John Browne, bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti. Dodal, že spoločnosti potrebujú kombináciu stimulov a sankcií, aby podnietili opatrenia, a štátne spoločnosti musia byť súčasťou dohody, pretože produkujú väčšinu svetovej ropy.
Al-Jaber tento rok nabádal spoločnosti, aby sa pripojili k takzvanej charte dekarbonizácie ropy a zemného plynu, ktorá vyžaduje aj záväzky, že do roku 2030 prestanú spaľovať plyn ako odpad - čo je proces známy ako vypaľovanie - na svojich vrtoch a od roku 2050 v podstate vynulujú všetky emisie skleníkových plynov zo svojej činnosti.
Kľúčovým prvkom je presvedčiť obrovské a často tajnostkárske štátne ropné spoločnosti, aby sa k záväzku pripojili a súhlasili s externým monitorovaním, povedal Browne, ktorý sa teraz venuje spoločnosti monitorujúcej emisie metánu prostredníctvom satelitných údajov. Súčasťou dohody sú okrem iných aj brazílski a líbyjskí štátni producenti a viac ako tucet takýchto spoločností sa prvýkrát zaviazalo k eliminácii emisií.
„Je naozaj dôležité, aby sa zaviazali, a ešte dôležitejšie je, aby sme to monitorovali a aby sa to, čo sa povie, aj splnilo,“ povedal.
Niekoľko environmentálnych a medzinárodných skupín v sobotu tiež oznámilo vytvorenie koalície, ktorá je podporovaná štyridsiatimi miliónmi dolárov od Bloomberg Philanthropies. IEA, ktorá je súčasťou OSN, EDF a energetického think- tanku RMI - všetky skupiny, ktoré už zhromažďujú alebo využívajú satelity a údaje na sledovanie emisií metánu - sa dohodli na spolupráci a rozšírení svojho úsilia, aby ropné a plynárenské spoločnosti dodržiavali svoje nové záväzky týkajúce sa metánu.
Uviedli, že budú spolupracovať pri výmene informácií o týchto údajoch s finančníkmi, nákupcami komodít a vládami a pomáhať krajinám, najmä rozvojovým, pri riešení ich únikov. Plánujú tiež spoločne presadzovať prísnejšie vládne nariadenia.
Spoločnosť JPMorgan Chase - hlavný financovateľ energetických spoločností - vydala v dňoch pred konferenciou COP28 analýzu, v ktorej vyzvala ropné a plynárenské spoločnosti, aby agresívne znižovali emisie, a označila ju za príležitosť pre podniky aj klímu. Citovala odhady IEA, podľa ktorých by priemysel mohol eliminovať viac ako 75 percent svojich emisií metánu pomocou existujúcich a dobre známych technológií.
Obmedzené zlepšenie
Podľa IEA priemysel urobil pokrok v ťažbe ropy a zemného plynu s nižšími emisiami, ale zlepšenie je len obmedzené.
„Podľa nášho názoru sme na konštantnej, ale neprijateľne vysokej úrovni ročných emisií z energetického sektora,“ povedal Tim Gould, hlavný energetický ekonóm IEA, v telefonickom rozhovore s novinármi. „Stále zostávame ďaleko nad úrovňou, na ktorej by sa priemysel mal nachádzať vzhľadom na jednoduchosť, s akou sa tieto emisie dajú znížiť.“
Regan vo svojom vyhlásení uviedol, že Biden v sobotu podnikol „rázne kroky“, aby sa toto odvetvie pohlo rýchlejšie. „Tieto technologické normy sme vytvorili tak, aby sme posunuli vpred americké inovácie a zohľadnili vedúce postavenie priemyslu pri urýchľovaní metánových technológií.“
Nové pravidlo, ktoré sa do veľkej miery podobá návrhom, ktoré administratíva predložila v priebehu posledných dvoch rokov, zahŕňa postupné ukončenie spaľovania pri nových vrtoch; požiadavky na intenzívnejšie monitorovanie únikov pomocou nových technológií; limity na emisie z citlivých zariadení, ako sú ventily, čerpadlá a skladovacie nádrže; a program na odhalenie obrovských, neúmyselných únikov, ktoré sú často krátkodobé, ale sú najväčšími zdrojmi emisií metánu.
„Aj keď sa snažíme postupne odstrániť závislosť od fosílnych palív, musíme sa usilovať o rýchle a dôsledné vyčistenie existujúcich prevádzok a dnešné oznámenie je práve o tom,“ povedal národný poradca Bieleho domu pre klímu Ali Zaidi.
Agentúra tiež prvýkrát vydá usmernenia pre štáty, ktoré budú musieť stanoviť požiadavky na zníženie emisií z existujúcich zdrojov metánu. Zákon o čistote ovzdušia zveruje podrobnosti takýchto plánov do rúk štátnych orgánov a EPA im dáva dva roky na dokončenie týchto plánov podľa nových pravidiel, uviedla federálna agentúra.
„Sú to najprísnejšie predpisy o metáne na svete,“ povedal Krupp.
Na tejto správe sa podieľali Christian Shepherd, Chico Harlan a Brady Dennis.
Autor: Timothy Puko