Mimoriadne tvrdenia potrebujú mimoriadne dôkazy.
Nejestvuje jednoduchšia, základnejšia a užitočnejšia metodická poučka dobrej vedy. Keď chcete spôsobiť v poznaní revolúciu, keď chcete prekopať základné teórie, keď plánujete prevrat v poznaní, potrebujete fakt dobré dôkazy. A ich interpretácie.
Preto je také kontroverzné tvrdenie, že vraj najstaršia pyramída na svete má 27-tisíc rokov a postavila ju nejaká dávna, záhadná a neznáma pokročilá civilizácia.
Len pre pripomenutie: najstaršia známa pyramída v Egypte, Džoserova pyramída v Sakkáre má zhruba 4600 rokov. Najstaršie známe časti Stonehenge majú viac ako päťtisíc rokov. A veľmi zvláštne megalitické nálezisko Gobekli Tepe v dnešnom Turecku, vybudované pravdepodobne ešte lovcami a zberačmi, revolučné miesto v dejinách ľudstva má o čosi viac ako 11-tisíc rokov.
Tvrdiť, že na Jáve jestvuje pokročilé kultové miesto Gunung Padang staršie o bezmála 15-tisíc rokov, je konštatovaním až kdesi z roviny vedeckej fantastiky. Akurát teda vyšlo v odbornom magazíne v relatívne normálnom vydavateľstve (teraz rada časopisu prešetruje, ako tá štúdia vôbec prešla recenzným procesom).
Je veľmi málo pravdepodobné, že by sa v Indonézii pred desiatkami tisíc rokov ukrývala nejaká pokročilá neznáma civilizácia.
Lenže, naopak, je takmer isté, že dejiny nášho druhu sú oveľa zaujímavejšie, vzrušujúcejšie a prepletenejšie, než sme sa ešte donedávna domnievali. Že inak to bolo s neandertálcami, to som už v tomto newslettri písal. Inak to však bolo aj našimi priamymi predkami.
Zabudnime napríklad na hypotézu, že komplexné spoločenské vzťahy, náročné stavby a – dokonca – akési mestá prišli až po neolitickej revolúcii.
Dnes už máme množstvo archeologických nálezísk z Blízkeho východu, Ázie aj z Ameriky, že mestá (niekedy len sezónne) jestvovali dávno pred poľnohospodárstvom. Samotné poľnohospodárstvo by sme mali zároveň vnímať viac ako kultúrnu a ideologickú revolúciu než revolúciu v spôsobe obživy a fungovania. Už len preto, že naši predkovia sa bežne usádzali na nejakom mieste, a plodiny nepestovali. Alebo pestovali len veľmi špecifické: určené na náboženské obrady či, no áno, na prípravu alkoholických nápojov (tiež zrejme určenú aj – ale asi nielen – na rituály).
Mimoriadne stavby ako tie v Turecku, na ktoré ste potrebovali koordinovať stovky ľudí, ubytovať ich a živiť, sa zjavne budovali dávno pred chovom dobytka. A dobytok ste mohli chovať či plodiny pestovať aj bez toho, aby ste vytvorili komplikovanú spoločnosť.