SME

Xiaomi 13T Pro je smartfón pre náročných s ľudovou cenovkou

Neprináša úžasný dizajn, aj tak vyzerá pekne.

(Zdroj: Xiaomi)

Hodnotenie

8 / 10

Xiaomi 13T Pro

Páči sa nám:
vynikajúci 12-bit AMOLED displej
vysoký výkon a moderný hardvér
rýchle nabíjanie
dobrý fotoaparát
rozumná cena
Nepáči sa nám:
nevýrazná čierna verzia
zbytočné aplikácie
nemá bezdrôtové nabíjanie
Cena: 899 €

Produkt na test poskytla spoločnosť Xiaomi

Čínsky výrobca ani po rokoch kritiky nenašiel recept na jednoduché a najmä prehľadné pomenovanie svojich zariadení. Stačí letmý pohľad na celú súčasnú ponuku, aby sa záujemca okamžite stratil v ponuke rôznych modelov.

Aj séria Xiaomi 13 má hneď niekoľko modelov, od základného Xiaomi 13 Lite, cez Xiaomi 13, 13T, 13T Pro, 13 Pro až po 13 Ultra. A aby toho nebolo málo, tak tu je Redmi Note 13, Note 13 Pro, 13R Pro a aj Redmi 13C.

My sme vyskúšali model Xiaomi 13T Pro, ktorý síce nie je ten najdokonalejší a najvýkonnejší z celej série, no patrí k tomu najlepšiemu, čo si môžete kúpiť v cene pod hranicou tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Schovajte ho do puzdra

Xiaomi 13T Pro určite nie je škaredý smartfón, v modrej a zelenej farebnej verzii s vegánskou kožou je naozaj pekný a zaujímavý. My sme však mali v rukách čiernu verziu, ktorá nás aj vďaka lesklému povrchu preniesla o pár rokov späť.

Magnet na odtlačky prstov so zaoblenými hranami a masívnym ostrovčekom s fotoaparátom je niečo, čo patrí (alebo by aspoň malo patriť) do minulosti. Rovnakú kritiku by sme však mohli použiť aj pri konkurencii, stačí sa pozrieť na Motorolu, Honor alebo akéhokoľvek ďalšieho čínskeho výrobcu.

Väčšina majiteľov si svoj smartfón aj tak schová do puzdra alebo obalu, takže v tomto prípade je kritika dizajnu skutočne len subjektívnou záležitosťou.

Dôležitejšia je samotná kvalita konštrukcie a odolnosť zariadenia ako celku. V prípade farebných verzií je zadná časť z vegánskej kože, čierna verzia má zadnú časť chránenú odolným sklom Gorilla Glass 5. Tento typ skla je použitý aj pri displeji, ktorý našťastie nie je zaoblený, ale úplne rovný.

SkryťVypnúť reklamu

Rám smartfónu je plochý, vyrobený z plastu. V tejto cenovej kategórii by sme očakávali kov, no použitý plast pôsobí dostatočne pevne. Navyše tu nechýba ani ochrana IP68, takže sa nemusíte obávať nielen jemného prachu, ale ani vody.

Hardvérové tlačidlá na zariadení nájdete len tri, zhodne na jeho pravej strane. Škoda, že sa podľa vzoru Applu nenašlo miesto aj pre ďalšie doplnkové. Analógový zvukový výstup tu tiež nehľadajte, na komunikáciu je určený len USB Type-C v pomalšej verzii 2.0.

Na rozdiel od konkurencie dostanete smartfón v rozmerovo veľkej škatuli plnej príslušenstva. Vnútri nenájdete len USB kábel, ale aj silikónový obal a výkonnú 120 wattovú nabíjačku.

Špičkový výkon s netradičným čipom

Na rozdiel od väčšiny konkurencie nie je testovaný smartfón vybavený čipom Snapdragon. Použitý MediaTek Dimensity 9200+ nie zatiaľ úplne bežným riešením, no to neznamená, že by bol tým horším.

SkryťVypnúť reklamu

Vyrobený je modernou 4 nm technológiou, má až osem jadier, veľmi dobrú grafickú časť Mali-G715 MC11 s podporou ray-tracingu a to všetko dopĺňa dostatok operačnej pamäte a dátového úložiska.

Globálne výrobca ponúka tri konfigurácie – 12 + 256, 12 + 512 a 16 + 1024 gigabajtov. Pre slovenský trh je oficiálne určená tá prostredná v odporúčanej cene 899 eur. Zvolená je rozumne, keďže dodatočné rozšírenie s pomocou pamäťovej karty nie je možné.

Zariadenie je zaujímavé aj z pohľadu ďalšej výbavy, keďže má modernú Wi-Fi 7 a Bluetooth vo verzii 5.4. Nechýba NFC, IR vysielač a 24-bit audio so stereo reproduktormi. Snímač odtlačkov je integrovaný pod displejom, pričom je adekvátne rýchly a presný.

Veľkú pochvalu si zaslúži použitý displej. Má uhlopriečku 6,67 palca, dostatočne jemné rozlíšenie 1220 x 2712 bodov, 144 Hz zobrazovaciu frekvenciu a teoreticky dokáže zobraziť až 68 miliárd farieb.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalita displeja je naozaj vynikajúca, či už z pohľadu intenzity a vernosti farieb, plynulosti obrazu, alebo jeho jasu. Vďaka vysokému jasu (výrobca sľubuje až 2600 nitov) vás nesklame ani počas slnečných dní.

Zobrazovacia frekvencia má maximum na hodnote 144 Hz, pričom na výber máte len z dvoch možností – pevne nastavených 60 Hz, alebo automatiku s dynamickou zmenou reflektujúcou to, čo sa práve zobrazuje na obrazovke.

Tá však nefunguje úplne dokonale a zaslúžila by si poriadnu aktualizáciu. Väčšinu času je totiž nastavená hodnota 120 Hz, ktorá sa na 60 Hz zníži len počas pozerania videa, fotografií alebo počas nečinnosti v internetovom prehliadači.

Nízku hodnotu 60 Hz systém chybne nastaví aj počas posunu obrazu v Google mapách alebo pri posune v kalendári. Nižšiu hodnotu sme zaznamenali len pri funkcii vždy zapnutého displeja, 144 Hz systém nastaví len pre niektoré hry.

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát aj pre náročných

Je trojitý, vytvorený v spolupráci s legendárnou spoločnosťou Leica a vo svojej cene patrí k tomu najlepšiemu. Použitý fotoaparát je skutočne silnou stránkou recenzovaného smartfónu, pričom sa nesnaží zneužívať marketing na prilákanie pozornosti.

Hlavný fotoaparát má snímač Sony IMX 707 s rozlíšením 50 megapixelov, svetelnosť f/1.9 a optickú stabilizáciu. Rovnaké rozlíšenie má aj druhý fotoaparát s dvojnásobným optickým priblížením.

Tretí, širokouhlý, je nezvyčajne malý a pokojne ho môžete na prvý pohľad prehliadnuť. Jeho rozlíšenie je menšie, má len 12 megapixelov. Predný fotoaparát má rozlíšenie 20 megapixelov pri svetelnosti f/2.2.

Fotografie z hlavného snímača sú vynikajúce nielen počas bežných dní, páčili sa nám aj pri kontrastne náročných scénach či počas nočného fotenia. Nechýba tu dostatok detailu a farby sú krásne živé, no zároveň nie prehnané.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia fotoaparátu pristupuje zaujímavo k režimu dvojnásobného priblíženia. Štandardne totiž používa hlavný snímač, z ktorého obrazu spraví len výrez. No hneď ako v scéne deteguje tvár, tak sa prepne na teleobjektív.

Dobrý výsledok dosiahnete aj zo širokouhlého objektívu, či už vďaka jeho dobrej ostrosti, dynamickému rozsahu, alebo podaniu farieb. Fotografie dokonca netrpia ani prehnane mäkkými rohmi.

Pri videu je pre hlavný a tele fotoaparát maximálne rozlíšenie 4K pri 60 snímkach za sekundu, širokouhlý má síce rovnaké rozlíšenie, no len polovičnú snímkovú frekvenciu. Hlavný snímač je jediný schopný zaznamenať video v rozlíšení 8K pri 24 snímkach za sekundu.

Kvalita videozáznamu je najlepšia v 4K rozlíšení, keď je výsledok plný detailov, reálnych farieb a ukážkový je aj dynamický rozsah. Dostatočne účinná je aj stabilizácia obrazu a aplikácia vám umožní zobrazenie textu, ktorý môžete čítať počas záznamu videa.

SkryťVypnúť reklamu

S množstvom zbytočných aplikácií

Xiaomi je pri softvérových aktualizáciách stále pozadu za svojou konkurenciou a kým napríklad Samsung už začal pri prémiových modeloch s prechodom na Android 14, tak nami testovaný model 13T Pro je stále na verzii 13.

Systém je navyše doplnený o dosť masívnu softvérovú a grafickú nadstavbu MIUI 14, pri ktorej určite platí, že menej je niekedy viac. Výrobca však sľubuje pravidelné systémové aktualizácie počas štyroch rokov a jeden rok navyše pre bezpečnostné aktualizácie.

Vzhľad systému poteší najmä používateľov, ktorí hľadajú farebne živé motívy a vyžívajú sa v rôznych ďalších prispôsobeniach. Okrem pozadia si jednoducho zmeníte aj štýl ikon, či dokonca font písmen.

Firma by mohla byť striedmejšia aj v počte dodávaných aplikácií vrátane jej vlastných. Pár je užitočných, ako napríklad kalkulačka obsahujúca prepočty medzi mernými jednotkami či aplikácia pre záznam zvuku.

SkryťVypnúť reklamu

Otázna je však využiteľnosť aplikácií na prehrávanie hudby, videa či pre fotografie. Centrum hrania je len obyčajnou reklamou na hry plné mikro platieb a My Video je plná obsahu neznámeho pôvodu.

Čo naopak chválime, je nástroj Zabezpečenie. Tu nájdete napríklad užitočnú funkciu na vyčistenie smartfónu od nepotrebných súborov, bezpečnostnú kontrolu či pomôcku na zvýšenie výkonu zariadenia.

Do budúcna by sme však ocenili striedmejší prístup k aplikáciám tretích strán. Ihneď po spustení nájdete nainštalovaný Netflix, Facebook, TikTok, Booking či Spotify.

Smartfón takmer bez chýb

V čase, keď sa veľké značky so svojimi prémiovými smartfónmi vydali ďaleko za hranicu tisíc eur, je Xiaomi 13T Pro príjemným rozšírením ponuky. Na našom trhu si ho kúpite v odporúčanej cene 899 eur pre konfiguráciu s 512-gigabajtovým dátovým úložiskom a do 3. decembra je dokonca dostupný v akciovej cene 719 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Neprináša síce úžasný moderný dizajn, no stále vyzerá pekne a vďaka norme IP68 mu neublíži nielen prašné prostredie, ale ani voda. Má jeden z najlepších AMOLED displejov na trhu a na plné nabitie vybitej batérie nebudete potrebovať ani len pol hodiny.

Zaujímavosťou je použitie odlišného čipsetu, ako je séria Snapdragon 8, MediaTek je tu veľmi slušnou alternatívou, ktorá vás nesklame nielen pri náročných aplikáciách, ale si poradí aj s tými najnáročnejšími hrami.

Pochvalu si zaslúži aj fotoaparát, ktorý má všetko – robí skvelé fotografie nielen počas dňa, vybavený je teleobjektívom a pri videu vám spraví záznam až v 8K rozlíšení.

Čo smartfónu chýba k dokonalosti? Určite je to absencia bezdrôtového nabíjania, systém preplnený zbytočnými aplikáciami a niekto by možno ocenil minimálne päťnásobné optické priblíženie.

SkryťVypnúť reklamu

Parametre

Xiaomi 13T ProXiaomi 13TXiaomi 13 Lite
Čip:Dimensity 9200+Dimensity 8200 UltraSD 7 Gen 1
Pamäť:12 GB8 GB8 GB
Dáta:512 GB256 GB256 GB
Displej:6,67" AMOLED 144 Hz6,67" AMOLED 144 Hz6,55" AMOLED 120 Hz
Rozlíšenie:1220 x 27121220 x 27121080 x 2400
Foto:50 + 50 + 12 MPx50 + 50 + 12 MPx50 + 8 + 2 MPx
Predný fotoaparát:20 MPx20 MPx32 MPx
Batéria:5000 mAh5000 mAh4500 mAh
Rýchlosť nabíjania:120 W / -67 W / -65 W / -
Hmotnosť:206 g193 g171 g
Uvádzacia cena:899 eur599 eur499 eur

Výsledky testov

Xiaomi 13T Pro patrí svojím hardvérom k súčasnej špičke, aj keď ako jeden z mála modelov nie je vybavený čipom Snapdragon. MediaTek však dokazuje, že dokáže vyrobiť skvelý čip, vhodný aj pre toho najnáročnejšieho používateľa.

Jeho výkon v testoch a hrách je plne porovnateľný s tým, čo ponúka konkurencia a dobre sa správa aj pri dlhodobej záťaži. Ani on sa síce nevyhol znižovaniu výkonu pre teploty, no v našom teste dokázal až 15 minút podávať stále rovnaký výkon.

Aj po 20 minútach smartfón stále dokázal poskytnúť takmer 70 percent z pôvodného výkonu, čo je v segmente prémiových smartfónov stále veľmi výnimočné. Sčasti za to však môže aj voľnejšie nastavenie teploty – smartfón sa tu dokázal naozaj zahriať.

3DMark

GeekBench 5

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


7
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


8
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


2
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


14

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


16
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu