LONDÝN. Iba 20 minút cvičenia dokáže zlepšiť výkon mozgu po prebdenej noci, vyplýva zo štúdie, o ktorej informoval server Independent.
Jej autori zdôraznili, že až 40 percent svetovej populácie nemá dostatok spánku, ktorý je podľa nich základom zdravého životného štýlu.
Liek pre telo aj mozog
Výskumníci z Portsmouthskej univerzity zistili, že kognitívny výkon sa u ľudí po cvičení strednej intenzity zlepšuje bez ohľadu na to, ako dobre sa vyspali. Autor štúdie Joe Costello vysvetlil, že šport by tak mohol pomôcť prekonať poklesy mozgovej aktivity spôsobené nedostatkom spánku.
"Z doterajších výskumov vieme, že cvičenie zlepšuje alebo udržiava našu kognitívnu výkonnosť, a to aj pri zníženej hladine kyslíka," uviedol Costello.

"Toto je však prvá štúdia, ktorá naznačuje, že ju zlepšuje tiež po úplnej aj čiastočnej spánkovej deprivácii a v kombinácii s nedostatkom kyslíka. Tieto zistenia významne dopĺňajú to, čo vieme o vzťahu medzi cvičením a týmito príčinami stresu, a pomáhajú posilniť posolstvo, že pohyb je liek pre telo aj mozog," dodal.
Nedostatok spánku a kyslíku
Štúdia, publikovaná v odbornom časopise Physiology and Behaviour, zahŕňala dva experimenty, každý s 12 účastníkmi.
Prvý sa zaoberal vplyvom čiastočnej spánkovej deprivácie na kognitívnu výkonnosť človeka a druhý skúmal vplyv úplnej spánkovej deprivácie a hypoxie (nedostatku kyslíka). V oboch prípadoch nastalo u všetkých účastníkov zlepšenie kognitívneho výkonu po 20 minútach jazdy na bicykli.
Štúdia naznačuje, že cvičenie môže zlepšiť kognitívnu výkonnosť, pretože uľahčuje zmeny množstva hormónov regulujúcich činnosť mozgu a tiež psychofyziologických faktorov vrátane prietoku krvi mozgom a motivácie.