Puklina pod mestečkom na juhozápade Islandu sa plní magmou a blíži sa k povrchu. K jej erupcii môže dôjsť kedykoľvek.
Pre tisícky zemetrasení a hroziaci výbuch už islandské úrady vysťahovali rybárske mestečko Grindavík s viac ako tritisíc obyvateľmi. Jeho cesty a ihriská už zničili trhliny. Pri možnej erupcii záchranári rátajú s tým, že mesto zasiahne aj láva.
Tá ohrozuje aj geotermálnu elektráreň a obľúbenú turistickú atrakciu.
Narastá tunel magmy
Ku koncu októbra začala na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu narastať seizmická aktivita. Zo dňa na deň tu zaznamenali vyše tisíc zemetrasení. Nie je to úplne prekvapujúci jav.
Popod polostrov a cez celý Island sa tiahne Stredoatlantický chrbát, ktorý rozdeľuje dve tektonické platne - eurázijskú a severoamerickú, ktoré sa od seba odtláčajú.
V článku sa dočítate:
- prečo na Islande zaznamenali zvýšené zemetrasenia,
- čo je tunel magmy, kde a prečo vznikol,
- kde by sa mohla magma uvoľniť na povrch a ako by to mohlo vyzerať,
- kam všade sa môže dostať láva.
Aktivita na polostrove Reykjanes naznačuje, že sa nad hranicou vytvorila trhlina, ktorá sa začala plniť magmou. V oblasti teraz geológovia pozorujú magmatický tunel odborne nazývaný magmatická dajka. Vzniká, keď sa v zlome v existujúcom skalnom telese tvorí nová vrstva horniny.
Magmatický tunel je dlhý pätnásť kilometrov a tiahne sa od miesta Sundhnúk na severe, cez mestečko Grindavík až do mora. Okolo 11. novembra sa tunel nachádzal v hĺbke osemsto metrov pod povrchom.