Tisícky zemetrasení od začiatku roka a zem, ktorá sa postupne dvíha. V okolí vulkanickej oblasti Campi Flegrei v Taliansku sa obyvatelia pripravujú aj na možnú evakuáciu.
Nachádza sa tu rozsiahla dvanásťkilometrová kaldera - prepadlina, ktorú po sebe zanechala údajná supererupcia.
Nedávna zvýšená aktivita podľa seizmológov naznačuje, že v hĺbke pod oblasťou, v ktorej žije takmer milión obyvateľov, sa čosi deje.
Môže vás zaujímať:
- prečo sa v Campi Flegrei dvíha zem a čo sa stalo naposledy, keď sa to dialo,
- kedy naposledy vybuchol Campi Flegrei,
- aké scenáre sa môžu odohrať v Campi Flegrei.
Tritisíc zemetrasení
Pri pohľade na Campi Flegrei by ste hneď netušili, že sa tu nachádza vulkán. Na obzore nevidno žiadnu vysokú horu, z ktorej by sa uvoľňovali kúdoly plynov.
Stáli by ste na rozsiahlej priehlbine, ktorej časť je pod vodou Neapolského zálivu. Z niektorých oblastí na súši sa z prieduchov valí zapáchajúca para, inde žblnká bahno.
K sopečnému výbuchu tu naposledy došlo pred takmer 500 rokmi. Odvtedy tunajší obyvatelia zápasia so zemetraseniami. Ich počet v tomto roku výrazne stúpol - namerali ich vyše 3400.

V októbri ich zaznamenali 553, najsilnejšie malo magnitúdo 4. V septembri zachytili aj najsilnejšie otrasy za posledných 40 rokov, mali magnitúdom 4,2. Ide o slabšie zemetrasenie, ktoré ľudia pocítia, ale spôsobuje len malé škody. Vo vulkanických oblastiach však aj slabšie zemetrasenia vyvolajú zvýšenú ostražitosť.
V oblasti zároveň dochádza k bradyseizmu, čo je postupné zdvíhanie alebo klesanie časti zemského povrchu najmä v sopečných kalderách. Zem v Campi Flegrei sa momentálne dvíha.
„Existujú dva možné scenáre týkajúce sa vývoja situácie v Campi Flegrei. Najlepší je, že prebiehajúca kríza bradyseizmu sa skončí tak, ako to bolo v rokoch 1983 až 1984. Najhorším scenárom je erupcia podobná tej z roku 1538,“ povedal podľa CNN v septembri šéf talianskeho Národného inštitútu geofyziky a vulkanológie (INGV) Carlo Doglioni pred talianskou vládnou komisiou pre životné prostredie.