Saturnove prstence rýchlo miznú a do roku 2025 sa úplne stratia, tvrdia v posledných dňoch v titulkoch niektoré zahraničné weby.
V súčasnosti sú dobré podmienky na pozorovanie šiestej planéty Slnečnej sústavy na nočnej oblohe. V novembri zapadá okolo polnoci.
Hoci je skutočne pravda, že v roku 2025 prstence neuvidíte, šancu na ich spozorovanie ešte dostanete.
Môže vás zaujímať:
- v čom sa Saturn ponáša na Zem,
- ako nám prstence zmiznú z dohľadu,
- kedy ich opäť uvidíme,
- že Saturn skutočne prichádza o prstence.
Prstence Saturnu
V roku 2025 nebude zo Zeme takmer vôbec vidno prstence Saturnu. Súvisí to s jeho meniacimi sa ročnými obdobiami.
Na Zemi sa menia ročné obdobia vďaka tomu, že jej os je naklonená k rovine svojej obežnej dráhy. Pri pohybe okolo Slnka sa preto striedavo k hviezde nakláňa najskôr jedna a potom druhá pologuľa. Keď sa severná pologuľa nakláňa k Slnku, zažívame jar a leto a keď sa odkláňa, prichádza jeseň a zima.
Podobne aj Saturn je naklonený k svojej obežnej dráhe a vyskytujú sa na ňom ročné obdobia, no trvajú dlhšie. Jeden rok, teda obeh okolo Slnka, trvá na Saturne 29,4 pozemského roka. Každé zo štyroch ročných období Saturnu má zhruba sedem rokov.

Ako sa Saturn pohybuje okolo Slnka, mení sa aj náš pohľad naň a jeho prstence, ktoré sú priamo nad rovníkom planéty. Prstence Saturnu sú najrozsiahlejšie v celej Slnečnej sústave. Dokopy ich je pri planéte osem a sú zložené s kusov ľadu, prachu a skál. Najvzdialenejší je od planéty 280-tisíc kilometrov.
Ako papier
Prstence Saturnu sú však relatívne tenké. Na niektorých miestach majú hrúbku len niekoľkých desiatok metrov. Preto, keď sú nám natočené svojou hranou, sú zo Zeme, ktorá je od Saturnu vzdialená 1,4 miliardy kilometrov, prakticky neviditeľné.