Motorola Edge 40 Neo
Produkt na test poskytla spoločnosť Motorola
Motorole sa po niekoľkých pokusoch s návratom k smartfónom podarilo nájsť správny recept nielen pre nižšiu, ale aj pre strednú a vyššiu triedu. Tam síce stále kraľuje Apple a Samsung, no Motorola ich prekonáva v pomere ceny k výkonu.
Séria Motorola Edge je stelesnením toho, čo pri smartfónoch hľadajú náročnejší používatelia, pričom sa nesnaží pred nimi skrývať žiadne slabé miesta a navyše sa nesnaží zbytočne upravovať operačný systém.
Vyskúšali sme jej novinku s označením Edge 40 Neo, čo je model v cene pod hranicou 500 eur, ktorý ponúka množstvo skvelej výbavy a podarený dizajn. Má svoje miesto na trhu a dokáže sa vyrovnať čínskej konkurencii?
Základný model zo série
Motorola Edge 40 Neo je tento rok v poradí už tretím modelom zo série, ktorá je typická svojim štýlovým dizajnom a dobre zladeným hardvérom. Firma tak úspešne kopíruje, či skôr rozširuje, minuloročný pokus v podobe série Edge 30.
V prvej polovici tohto roka sme mali v rukách plnohodnotný prémiový model Edge 40 Pro a Edge 40. Novinka s označením Neo rozhodne patrí do tejto rodiny smartfónov, zároveň však cieli na cenovo orientovaného používateľa.
No kým v minulej generácii Neo model pôsobil dizajnovo a kvalitou spracovania trochu lacnejšie v porovnaní s plnohodnotným modelom, tak tento rok sú rozdiely o niečo menšie.
Motorola sa stále drží staršieho dizajnu v podobe tenkého rámu a silne zaoblených bokov. Nie sme veľkí fanúšikovia tohto riešenia, keďže zaoblené boky znemožňujú použitie ochranného skla a prinášajú aj rôzne odlesky.

Je to zároveň naša jediná výhrada k dizajnu. Samotná konštrukcia je veľmi slušná a chválime aj výber farieb. Okrem čiernej máte na výber modrú a svetlú modrú v skutočne špecifických a podľa nášho názoru aj skutočne pekných odtieňoch.
Povrch zadnej strany nie je lesklý, ale pripomína kožu. Výsledok je nielen pekný na pohľad, ale zároveň je odolný voči odtlačkom, je príjemný na dotyk a nemá tendenciu sa vyšmyknúť z ruky. V balení dokonca okrem nabíjačky a kábla nájdete aj farebné zladené puzdro.
Hardvérové tlačidlá sú ako obvykle tri, nájdete ich na pravej strane zariadenia. Analógový konektor tu nehľadajte, na komunikáciu je určený len USB Type-C vo verzii 2.0. Z celej série je to jedine model Edge 40 Pro, ktorý má konektor vo verzii 3.2 s DisplayPort 1.4.

So striedmym výkonom
Najslabším článkom testovanej novinky je hrubý výkon jej čipu. Pri papierovom porovnaní s konkurenciou a vyššími modelmi Edge 40 Neo stráca body a môže pôsobiť dojmom, že nebude veľmi vhodný pre hráčov hier.
Použitý čip MediaTek Dimensity 7030 je síce moderný, no nepatrí medzi tie najvýkonnejšie a v skutočnosti je zástupcom nižšej strednej triedy. Má dva výkonnejšie jadrá a šesť úsporných, vyrobený je 6 nanometrovou technológiou.
Grafická časť Mali-G610 MC3 zaujme hlavne hráčov graficky náročnejších hier. Aj jej výkon je skôr striedmy, celkovo slabší ako grafická časť teraz obľúbeného čipu Snapdragon 7 Gen 1.
Smartfón zvláda bez problémov väčšinu moderných hier a aj náročnejšie aplikácie. Pomáha mu v tom hlavne 12 gigabajtová operačná pamäť, no v zahraničí môžete naraziť aj na lacnejšie konfigurácie s kapacitou len 8 gigabajtov.
Dáta si môžete uložiť na dátové úložisko s kapacitou 256 gigabajtov, dodatočné rozšírenie nie je možné. Rýchlosť úložiska patrí k tým priemerným, obmedzovať vás môže v len veľmi špecifických situáciách.
Dôležitejšia je podpora modernej bezdrôtovej komunikácie v podobe Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.4. Klasický analógový výstup tu nenájdete, len USB Type-C vo verzii 2.0.
Aj napriek kompaktným rozmerom a malej hmotnosti sa do smartfónu vtesnala batéria s kapacitou 5000 mAh. Jej výdrž sa odvíja nielen od spôsobu využívania aplikácií, ale aj od nastavenej zobrazovacej frekvencie displeja.
Pri najvyššej hodnote 144 Hz budete nabíjačku hľadať každý večer, no ak sa uspokojíte s nižšou hodnotou, tak smartfón pokojne zvládne aj dva dni. Samotné nabíjanie je rýchle, hlavne ak využijete dodávanú 68 wattovú nabíjačku a USB C kábel.
Na polovičnú kapacitu sa batéria dostane už po 15 minútach nabíjania a 100 percent uvidíte za približne 50 minút. Škoda, že novinka nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, to jediné jej chýba k dokonalosti.

Skvelý displej s plynulým obrazom
Viac ako navýšenie výkonu, je pri moderných smartfónoch prínosom zvýšenie kvality obrazu. Nami testovaný model má doporučenú cenu pod hranicou 500 eur, no aj tak má slušný hardvér, pekný dizajn a hlavne vynikajúci OLED displej.
Jeho uhlopriečka je zvolená rozumne – 6,55 palca nie je málo, no zároveň z neho nerobí spoločníka, ktorý by vám zavadzal na cestách, či počas športovania vo vrecku. Rozlíšenie je 1080 x 2400 bodov, prekvapí maximálna obnovovacia frekvencia 144 Hz.
Na výber máte z viacerých možností – buď túto hodnotu necháte na automatike, alebo si vyberiete pevne nastavených 60, 120, či 144 Hz. Čím nižšia hodnota, tým menšie nároky na batériu, no zároveň aj menej plynulý pohyb obrazu.
V prípade automatiky systém na základe diania na obrazovke vyberá najvhodnejšiu hodnotu. V porovnaní s drahšími modelmi nedokáže robiť zmeny v malých krokoch, vyberá len z trojice 60, 90 a 120 Hz.
Samotná kvalita obrazu displeja je vynikajúca a nezaostáva ani za drahším modelom Edge 40 Pro. Displej má veľmi dobré farby (pri Motorole klasicky viac studené) a vďaka veľmi vysokému jasu vás nezradí ani počas slnečných dní.
Okrem bežných funkcií ako je automatická úprava jasu nájdete v nastaveniach napríklad nočný režim, prevenciu blikania obrazovky v tmavých prostrediach a osvetlenie okrajov po prijatí nového oznámenia, či počas vyzváňania.

Duálny fotoaparát nesklamal
Výrobcu chválime, že sa silou mocou nesnaží vtesnať do zariadenia čo najviac snímačov pri fotoaparáte. Duálne riešenie možno nepôsobí na papieri úžasne, no ako ukazuje Apple s ich základným modelom iPhone, zákazníci vedia dať prednosť kvalite pred kvantitou.