SME

Digitálna revolúcia prináša skutočné plody. Ovocie aj zeleninu

Japonský projekt funguje od roku 2020.

Sanpei Hattori používa inteligentné okuliare, aby získal radu od poľnohospodárskeho experta Tomonoriho Akiyama v skleníku NTT AgriTechnology v Chofu v Tokiu.Sanpei Hattori používa inteligentné okuliare, aby získal radu od poľnohospodárskeho experta Tomonoriho Akiyama v skleníku NTT AgriTechnology v Chofu v Tokiu. (Zdroj: Japan News)

Text vyšiel pôvodne v agentúre Japan News.

Drobní farmári v Tokiu rozširujú možnosti poľnohospodárstva aj pomocou digitálnych technológií.

"Táto paradajka praská, je ešte životaschopná?" Zaujímalo Sanpeia Hattoriho v polovici októbra v experimentálnom skleníku spoločnosti NTT AgriTechnology Corp. v tokijskom Chofu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Je to pravdepodobne preto, že ste náhle dodali vodu na miesto, ktoré bolo predtým veľmi suché," odpovedal Tomonori Akiyama, odborník z Tokijského metropolitného poľnohospodárskeho výskumného centra v Tachikawe, asi osemnásť kilometrov od skleníka. "Nie je to choroba, takže si prosím nerobte starosti."

SkryťVypnúť reklamu

Akiyama poskytol svoje internetové usmernenie po zhliadnutí videa a rozhovore s Hattorim prostredníctvom jeho "inteligentných okuliarov".

"[Cez internet] môžem poskytnúť rady oveľa väčšiemu počtu poľnohospodárov, než keby som ich navštívil osobne," povedal Akiyama.

Tvorba žiadanej profesie

Spoločnosť NTT AgriTechnology, dcérska spoločnosť telekomunikačného gigantu NTT Group, pracuje na experimente s vládou metropoly Tokio od roku 2020. Ich cieľom je využiť digitálne technológie v poľnohospodárstve.

Skleník je vybavený 5G anténou, ktorá umožňuje komunikáciu so vzdialenými miestami, kamerou s vysokým rozlíšením 4K s funkciou priblíženia a mobilnou kamerou, ktorá umožňuje monitorovať plodiny z akéhokoľvek miesta.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s vidieckymi oblasťami je poľnohospodárstvo v Tokiu charakteristické veľkým rozptylom drobných poľnohospodárov. Odborníci z fariem a vláda v Tokiu sa už dlho musia vyrovnávať so zdĺhavými, pracovne náročnými procesmi školenia poľnohospodárov, najmä pre dopravné zápchy a veľký rozptyl poľnohospodárskeho personálu.

Dúfajú, že digitálna technológia môže tieto problémy pomôcť vyriešiť. Niektorí poľnohospodári ju už skutočne začali používať.

Viceprezident spoločnosti NTT AgriTechnology Hirotaka Kobayashi verí, že takéto úsilie povedie k zníženiu nákladov v poľnohospodárskej sfére a uľahčí záujemcom vstup do odvetvia: "Dúfame, že využitím technológie sa poľnohospodárstvo - odvetvie s klesajúcim počtom ľudí - zmení na žiadanú profesiu."

SkryťVypnúť reklamu

Budúcnosť v priemysle

Digitálne technológie sa už využívajú na výučbu budúcej generácie poľnohospodárov. V roku 2019 sa Tokijská metropolitná stredná škola Engei v obvode Setagaya začala zameriavať na vzdelávanie v oblasti poľnohospodárskych operácií založených na dátach.

Senzory nainštalované v celom areáli školskej farmy zaznamenávajú podmienky na poli, ako sú teplota, vlhkosť vzduchu aj obsah pôdnej vlhkosti. V triedach študenti sledujú údaje na tabletových zariadeniach, aby sa naučili predpovedať, kedy budú plodiny kvitnúť a kedy sa budú dať zbierať.

Tradičné poľnohospodárstvo sa spolieha na pozorovanie a skúsenosti a trvá určitý čas, kým sa človek stane plnohodnotným poľnohospodárom. Ak sa však študenti naučia čítať a interpretovať údaje, začínajúci poľnohospodári budú mať väčšiu šancu na úspech.

SkryťVypnúť reklamu

"Táto hodina zmenila môj dojem z poľnohospodárstva," povedala Shoma Sakamoto, študentka prvého ročníka, ktorá dúfa, že sa stane poľnohospodárkou.

Riaditeľ školy Naoto Namikawa poznamenal: "Tým, že sa študenti naučia využívať technológie a interpretovať údaje, môžu sa usilovať o budúcnosť v poľnohospodárskom priemysle."

Veľká finančná prekážka

Podľa tokijských úradov bolo v roku 2020 v Tokiu 7974 súkromných poľnohospodárov na plný úväzok, čo je o 54 percent menej ako pred dvadsiatimi rokmi.

Očakáva sa, že zavedenie moderných technológií na zníženie počtu poľnohospodárskych pracovníkov a nákladov a poskytovanie podrobnejšieho poradenstva poľnohospodárom pomôže zastaviť ďalší pokles.

Takáto technológia však musí prekonať finančné problémy. Podľa spoločnosti NTT AgriTechnology stojí nákup antén, inteligentných okuliarov a pokrytie komunikačných poplatkov pre skleník s rozlohou 400 štvorcových metrov niekoľko miliónov jenov až niekoľko desiatok miliónov jenov, čo je pre malých farmárov v Tokiu veľká prekážka.

SkryťVypnúť reklamu

"Potrebujeme platformu, aby si poľnohospodári mohli predplatiť toto zariadenie v spolupráci s vládou," povedal zástupca firmy NTT AgriTechnology.

Tokijská metropolitná vláda dotuje snahy poľnohospodárov o zavedenie moderných technológií a posilnenie poľnohospodárskych zariadení s cieľom zvýšiť schopnosti tokijských poľnohospodárov v oblasti riadenia.

Autor: Japan News

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu