Walter Isaacson (71) je novinár a životopisec. Pracoval ako reportér a editor v Sunday Times a Time. Na začiatku tisícročia šéfoval spravodajskej stanici CNN. V posledných rokoch sa venuje najmä písaniu životopisov, vrátane bestsellerov o živote Steva Jobsa či Alberta Einsteina. Jeho najnovšia kniha cez sériu príbehov a osobných svedectiev pokrýva život Elona Muska.
V rozhovore sa dočítate:
- Aký je v skutočnosti Elon Musk,
- či má empatiu a emocionálnu inteligenciu,
- či žije z kríz,
- či bude schopný riadiť celosvetovú komunikačnú platformu ako Twitter,
- aj či bude mať príbeh Elona Muska šťastný koniec.
Pri písaní životopisu autor vytvára ucelený obraz o človeku. S Elonom Muskom je to však komplikovanejšie, lebo jeho životný príbeh sa ešte vyvíja. Očakávate, že bude treba napísať pokračovanie knihy?
Nie. Myslím, že ak si knihu prečítate, pochopíte, kto je Musk. Jeho úžasné úspechy, jeho genialitu, ale aj jeho drsnú a temnejšiu stránku. Tá sa týka všetkého, čo robí so Space X, ktorý ako jediný na svete dokáže vypustiť rakety, nechať ich pristáť a znovu použiť, či rozbehnúť éru elektrických vozidiel.

Kniha vás prevedie premenou Twitteru na X aj prácou na poli umelej inteligencie. Takže nech už bude v najbližších piatich alebo desiatich rokoch robiť čokoľvek, myslím si, že vďaka tejto knihe a príbehom v nej presne spoznáte, kto Musk je.

Ale je v tom aj istý druh rizika, pretože vidíte jeho súčasný obraz, ale iných ľudí sme videli neskôr sa v živote dramaticky posunúť. Napríklad v prípade Billa Gatesa alebo do istej miery aj u Steva Jobsa. A mnohí ľudia by povedali, že Musk nie je práve teraz tým, za koho sme ho považovali. Naratív o ňom sa posunul a teraz je vnímaný oveľa kritickejšie, ako by bol pred piatimi rokmi. Je jeho súčasné vnímanie verný obraz jeho skutočnej osobnosti?
Áno. A taký bude vždy. Musk sa až tak veľmi nezmenil, odkedy bol osamelým, spoločensky nešikovným, tínedžerom. Vždy mal epický zmysel pre poslanie. A myslím si, že aj keď si prečítate príbehy, budete vedieť, kto je Elon Musk. A bude taký aj o päť, desať rokov.
Je problém, ak niekto s týmito danosťami hromadí moc a spoločenskú zodpovednosť? Bude schopný riadiť celosvetovú komunikačnú platformu ako Twitter?
Áno, dám vám príklad, v ktorom nabral príliš veľkú moc a potom počúvol a pochopil svoju zodpovednosť. Ide o satelity StarLink, ktoré zabezpečujú komunikáciu na Ukrajine.
Najprv chcel rýchlo pomôcť a dal Ukrajine satelity zadarmo. Ale potom, keď sa ich raz v noci chystali použiť na útok na ruskú flotilu na Kryme, rozhodol sa ich vypnúť. Ukrajincov to paralyzovalo a prosili ho, aby spojenie obnovil. Spýtal sa ma vtedy na názor a opýtal som sa ho, či volal s Markom Milleym zo štábu americkej armády. A on povedal, dobre, idem mu zavolať.
A v knihe uvidíte, že sa rozhodne odovzdať kontrolu nad satelitmi StarLink americkej armáde. Tá môže rozhodovať o tom, ako sa budú používať.