O rybách by sa dala napísať dobrá punková pesnička, ale takú islandská speváčka Björk nenapísala. Chystá sa však vydať popovú pieseň, ktorou chce spolu s katalánskou speváčkou Rosalíou bojovať proti farmám s lososmi na Islande.
Pieseň má prísť takmer dva mesiace po tom, čo na Islande unikli z jednej rybacej farmy do oceánu tisícky rýb. Podľa ochranárov ide o katastrofu.
Lososy z fariem totiž môžu ohroziť prirodzený druh lososa atlantického v okolí Islandu. Ak sa začnú páriť, počty divých lososov začnú klesať, lebo nebudú schopné prežiť.
V texte sa dozviete:
- ako má pomôcť pieseň od Björk a Rosalíe,
- aký je rozdiel medzi divým a chovaným lososom.
- ako vyzerá a funguje chov lososov na farmách,
- kde došlo k úniku lososov a aké problémy môžu spôsobiť,
- ako Islanďania vnímajú farmy na otvorenom mori,
- aký trest hrozí firme, ktorej unikli ryby.
Izolovaný losos
V okolí Islandu žije zhruba 50-tisíc divých lososov atlantických. V izolácii sa tu množia už tisícky rokov. Iba v posledných rokoch im začali v miestnych fjordoch pribúdať susedia, ktorí však nemajú toľko slobody.
Rybárske firmy chovajú v uzavretých kruhových sieťach na otvorenom mori milióny lososov. Iba v jednej sieti je ich zvyčajne okolo 120-tisíc, teda vyše dvakrát viac ako je počet divých jedincov na Islande.
Farmárčenie s rybami na otvorenom mori ochranári kritizujú už roky. Hovoria o zlých životných podmienkach pre zvieratá, znečistení, chorobách aj únikoch rýb zo sietí.
Na tieto problémy chcú upozorniť aj speváčky Björk a Rosalía v zatiaľ nemenovanej piesni, ktorej ukážku zverejnili na youtube. Otvorene ňou bojujú proti začatiu chovu lososov v mestečku Seyðisfjörður na východe Islandu, hoci ju neoznačujú za aktivistickú pieseň. Výťažky z piesne majú pokryť právne výdavky miestnych, ktorí protestujú proti farmárčeniu.