SME

Máte po jedle chuť na sladké? Skúste sa jej zbaviť týmito krokmi

Môže za tým byť nevyvážená strava.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Pravdepodobne ste si všimli, že chuť na sladké nemusí vždy súvisieť s hladom. Pocit hladu a sýtosti do veľkej miery regulujú hormóny, ktoré ovplyvňuje obsah nášho žalúdka a tenkého čreva. Na druhej strane, chuť na jedlo sa môže objaviť aj vtedy, keď sa cítime dokonale nasýtení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chcete obmedziť chuť na cukor po jedle, vyskúšajte napríklad pridať do hlavného jedla rôzne chute, textúry aj vône; a skúste si vytvoriť nové návyky po jedle.

Jedna z teórií, prečo máme chuť na sladké, aj keď sme sýti, sa nazýva špecifická senzorická sýtosť. Po tom, ako sme sa počas sviatkov napchali slanými jedlami, ako sú rezne a zemiakový šalát, môžeme byť príliš sýti na to, aby sme zjedli ďalší hlt. Ak nám však ponúknu iné jedlo - napríklad bábovku či štrúdľu -, máme tendenciu zjesť viac.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci si myslia, že to môže súvisieť s našou nutričnou potrebou vyváženej stravy. Môže to byť dôvod, prečo nám často zostáva miesto na dezert. Ak bude hlavný chod viac chuťovo a nutrične rozmanitý, možno nebudete mať po jedle pocit, že vám niečo chýba.

Súvisiaci článok Roztavené aj rozdrvené. Ultraspracované potraviny nám chutia, ale aj škodia Čítajte 

Ďalší kúsok skladačky súvisí s naučeným správaním. Veľká časť literatúry týkajúcej sa chuti na jedlo podporuje myšlienku, že ide o podmienenú reakciu. Pamätáte si na Pavlovovho psa? (Ruský lekár Ivan Petrovič Pavlov počas experimentu podával psovi jedlo vždy, keď zazvonil na zvonček a postupom času naučil psa slintať len zazvonením zvončeka, pozn. red.)

Ľudia si môžu zvyknúť na konzumáciu konkrétneho jedla v určitej situácii. Možno si po večeri dáte zmrzlinu a tak sa uvoľníte, alebo sa popoludní posilníte kávou a koláčom. Tento vzorec môže uvoľňovať hormón odmeny, dopamín, vďaka ktorému sa cítime dobre a posilňuje návyk.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa deje, keď túžite po sladkostiach? Skúste na niekoľko týždňov prerušiť tieto asociácie - napríklad experimentovať s inými spôsobmi znižovania stresu, napríklad namiesto koláčika po večeri si zacvičte jogu. Po nejakom čase si možno všimnete, že už chuť na sladké sa vám už nespája s tými istými podnetmi.

Ako potlačiť chuť na cukor?

Pochutnávať si na sladkostiach s mierou je úplne normálne. Ak vám však chuť na sladké bráni v snahe stravovať sa zdravo, tu sú ďalšie tipy, ktoré vám môžu pomôcť.

Vyskúšajte menšie a menej časté porcie obľúbených sladkostí. Klasická štúdia vedcov z Northwestern University z roku 1975 zistila, že ľudia, ktorí sa stravovali prísnejšie, mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť prejesť sa, keď dostali príležitosť dať si sladké, než ľudia, ktorí nedržali diétu. Môžete tiež skúsiť uvedomelé jedenie, aby ste si vychutnali zážitok.

SkryťVypnúť reklamu

Nezamieňajte skutočný cukor za jeho náhrady. Niektoré sú oveľa sladšie ako cukor, čo vám nepomôže odolávať sladkej chuti. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie náhrady nielenže nepomáhajú pri chudnutí, ak je to váš cieľ, ale môžu viesť k iným zdravotným problémom.

Doprajte si radšej spánok. Siahate po niečom sladkom na záver dňa, keď ste unavení? Štúdia z roku 2013 v časopise Nature Communications zistila, že čím viac sa ľudia cítia vyčerpaní, tým viac túžia po vysokokalorických potravinách.

Prečo máme chuť na sladké?

Vedci už dlho skúmajú, prečo majú sladkosti takú moc nad živými tvormi. V jednom experimente sa dokonca zistilo, že potkany uprednostňujú sladké látky dokonca pred kokaínom.

Žijeme tiež vo svete starostlivo navrhnutých, agresívne predávaných a lacných zákuskov a pochutín s vysokým obsahom cukru, ktoré niekoľko generácií pred nami vôbec neexistovali. Aj preto je ťažšie prelomiť tento vzorec.

SkryťVypnúť reklamu

Zostáva pritom vedeckou záhadou, prečo niektorí ľudia majú "chuť na sladké" a iní nie. Poznáme o tom niekoľko mýtov, ktoré už výskum vyvrátil. Neexistuje napríklad jasná súvislosť medzi obezitou a preferenciou sladkých jedál.

Koľko cukru môžem zjesť za deň?

Americká asociácia srdca odporúča mužom najviac 36 gramov pridaného cukru denne a ženám najviac 25 gramov.

Pridané cukry sa nenachádzajú len v sladkostiach. Môžu ich obsahovať aj potraviny, ako sú šalátové dresingy a dokonca aj paradajková omáčka. Jeden kopček vanilkovej zmrzliny napríklad môže obsahovať 14 gramov pridaného cukru. Trojdecová limonáda môže obsahovať až 39 gramov cukru.

Ak chcete zostať v odporúčanom rozmedzí, dávajte pozor na informácie o výživových údajoch a obmedzte ultraspracované potraviny, ktoré sú spojené s chronickými ochoreniami.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Trisha Pasricha

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu