Ženám začína prudko klesať schopnosť splodiť dieťa po tom, ako dosiahnu vek tridsaťpäť rokov.
Zároveň čoraz viac ľudí odkladá deti na neskorší vek, a preto ich aj čoraz viac musí využívať služby asistovanej reprodukcie. Úspech liečby však tiež závisí od veku a kvality pohlavných buniek - a tá vo všeobecnosti klesá aj u mužov.
Liečba, ktorá by dokázala zvrátiť vplyv starnutia na vaječníky, by preto mohla byť prevratným objavom. A zdá sa, že čínski vedci k nemu spravili prvý krok.
Zistili, že zdravie vaječníkov by mohla vylepšiť bežná zlúčenina, ktorá sa prirodzene nachádza v bunkách. Výskum zatiaľ robili iba na myšiach a u ľudí vplyv látky na plodnosť nevyskúšali.
Napriek tomu ide o prelomovú štúdiu, tvrdí pre Science Media Center gynekológ a špecialista na plodnosť Alex Polyakov z Kráľovskej ženskej nemocnice v Melbourne.
Zvrátil vplyvy starnutia
Myši to majú s plodnosťou podobne ako ľudia. Tie staršie, ktoré majú za sebou zhruba rok života, majú horšie vyhliadky na splodenie potomstva. Ich vajíčka sú menej kvalitné a majú viac degenerovaných folikulov - štruktúr, ktoré v sebe držia vajíčka a uvoľňujú ich počas ovulácie.
Výskumníci z Číny si všimli, že tkanivo z vaječníkov starších myší obsahovalo tiež menej jednej zlúčeniny ako tkanivo mladých myší.
Išlo o spermidín. Túto polyaminovú organickú zlúčeninu vedci v minulosti prvýkrát izolovali z ľudského semena - na čo odkazuje aj jej názov. No postupne sa ukázalo, že sa nachádza takmer vo všetkých živých bunkách živočíchov aj rastlín.