Pozorne sledujte, ako sa tamtí postavia k vzdelaniu a vzdelanosti.
Hovorí sa, že ak chcete vedieť, ako je na tom krajina dnes, pokojne sa pozrite na jej ekonomickú výkonnosť. No ak chcete vedieť, kde bude o desaťročia, kde bude o generáciu či o dve, pozrite sa, aký má vzťah k vzdelaniu. K pravde. A k poznaniu.
V tomto newslettri sa politike venujem len okrajovo – naschvál. No ak chcete vedieť, akú predstavu má nová vláda o budúcnosti Slovenska, sledujte, aký má vzťah k vzdelaniu a k expertíze. A bude to smutné sledovanie.
V čase písania tohto textu bol totiž kandidátom na ministra životného prostredia exfašistický extrémista, ktorý neverí trebárs na klimatickú zmenu. Predstava o kultúre tu chvíľu bola spájaná nanajvýš tak s opravou zámkov a podporou folklóru. Nič proti tradíciám nalešteným pre súčasné publikum, no ako výber priorít nás to dopredu príliš neposunie.
Slovensko je pritom krajina, kde najšikovnejší študenti odchádzajú do zahraničia a nedávame im žiadne dobré dôvody vrátiť sa. A keď sa rozprávate aj so špičkovými ľuďmi, ktorí sa nedávno z akýchkoľvek dôvodov vrátili, čoraz častejšie rozprávajú, že tú vedu radšej pôjdu zase robiť niekam inam.
Slovensko je krajina, kde kolabuje zdravotníctvo: a vy ste radi, ak zoženiete lekára, nieto sa ho pýtať, či praktikuje medicínu založenú na najnovších dôkazoch. Pýtať sa, či sleduje Cochrane, to si už dokonca koledujete.
Klimatická kríza neprestane meniť tvár našej planéty, aj keď na ňu všetci títo huliakovia neveria. Gravitácia neprestane pôsobiť, aj keď veríte na sprisahania jašterov. Biológia sa nezmení, gény sa neprestanú zapínať a vypínať, pretože ste niekde započuli čosi o džendžeroch.