Bolo víkendové poobedie a z kina po schodoch vychádzali ľudia. Jeden muž kráčal s troma deťmi, zrejme práve skončil detský film, toho najmladšieho držal za ruku.
Malý chlapec, nie starší ako päť rokov, naliehavo plakal. Muž zjavne s nervami na konci, no stále kráčajúc začal na chlapca kričať. „Nerev ti hovorím. Chceš ma naštvať?“
Zrejme ste už podobnú situáciu videli na verejnosti aj vy. Rodičovi prasknú nervy, nezvládne stresovú situáciu a hnev si vybije na dieťati. Možno tomu rodičovi aj rozumiete, prečo reaguje, ako reaguje, no ak sa podobné situácie v rodine opakujú, na deti to môže mať veľmi zlý vplyv.
Krik, osočovanie a slovné vyhrážky môžu byť pre detský vývoj podobne škodlivé ako sexuálne či fyzické násilie. Ukazuje to nový výskum v odbornom časopise Child Abuse & Neglect (v prekl. Týranie a zanedbávanie detí).
V texte sa dočítate:
- ako môžu nevraživé slová a krik negatívne ovplyvniť dieťa,
- prečo je dôležité s deťmi prehovárať s rešpektom,
- čo robiť, ak na dieťa nakričíte.
Všetci sú občas preťažení
Zlé zaobchádzanie s deťmi sa v odborných kruhoch delí zvyčajne do štyroch kategórií. Ide o zanedbávanie, fyzické zneužívanie, sexuálne zneužívanie a emocionálne zneužívanie, kam patria aj verbálne prejavy ako krik.
Podľa autorov nového výskumu by však malo byť verbálne zneužívanie samostatnou kategóriou, aby jeho zlé vplyvy neboli v spoločnosti prehliadané. Medzi ďalšie formy citového zneužívania patria domáce násilie, ktorého je dieťa svedkom, prejavy ľahostajnosti či tichá domácnosť.

V novej štúdii vedci analyzovali viac ako 150 predošlých výskumov a odbornej literatúry, ktorá sa venovala vplyvu kriku rodičov, učiteľov a trénerov na deti.
Viaceré výskumy naznačili, že pravidelné verbálne zneužívanie môže u detí viesť k duševným prejavom ako depresii, úzkosti a hnevu, ale aj k páchaniu trestných činov, užívaniu drog a alkoholu a môže tiež zvýšiť riziko vzniku obezity.
Ukazuje sa tiež, že kým v posledných rokoch celosvetovo klesajú prípady fyzického a sexuálneho zneužívania detí, emocionálne zneužívanie narastá.
Verbálne zneužívanie pritom nie je iba o hlasnom kričaní. Môže sa tiež prejavovať ako tiché obviňovanie, urážanie, zastrašovanie, ponižovanie, karhanie, zosmiešňovanie, kritizovanie, osočovanie či vyhrážanie sa dieťaťu, píše na webe britská charitatívna organizácia Words Matter (Na slovách záleží), ktorá je objednávateľom nového výskumu.
Zavedením verbálneho zneužívania do samostatnej kategórie by sa mohlo zvýšiť povedomie o jeho negatívnych dopadoch.