Prezývajú ju choroba modrého jazyka. Je jednou z najväčších obáv chovateľov oviec, ktoré ochorenie najviac postihuje.
V severnej Európe sa naposledy vo veľkom vyskytlo pred štrnástimi rokmi. No na začiatku septembra veterinári v Holandsku hlásili nové prípady. Teraz je nakazených už cez tisíc zvierat.
Hoci ochorenie nie je nebezpečné pre človeka, chovateľom môže narobiť veľké škody. Musia zastaviť predaj dobytka a mnohé z ťažko chorých zvierat musia utratiť.
V texte sa dočítate
- čo je choroba modrého jazyka a koho postihuje,
- kde v Európe teraz našli prípady nákazy,
- ako je to s ochorením na Slovensku,
- ako sa choroba z teplých krajín dostala do severných častí Európy.
Sú zničení
Katarálna horúčka oviec alebo choroba modrého jazyka je vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä ovce. Nakaziť sa však môže aj iný dobytok, jelene, kozy či antilopy a iné prežúvavce, ktoré majú zvyčajne priebeh bez príznakov.
Infekcia sa nešíri medzi nakazenými zvieratami, prenášajú ju pakomáriky z rodu Culicoides, ktoré sa infikujú pri saní krvi z nakazených zvierat a vírus ďalej prenášajú. Pakomáriky nie sú príbuzné komárov, ale skôr múch.
Horúčka často vedie k úmrtiu oviec, iný dobytok zvyčajne prežíva, ale choroba znižuje produkciu mlieka. Infikované zvieratá majú zapálené sliznice, horúčky, pľuzgiere, slintajú a často krívajú pri chôdzi.
Niektorým zvieratám vplyvom opuchu a popraskaných žiliek zmodrejú pery a jazyk, podľa čoho má choroba v angličtine názov bluetongue (modrý jazyk). Pre zvieratá neexistuje žiadna liečba, najviac postihnuté zvieratá musia byť utratené.
Na ľudí sa ochorenie neprenáša pri uhryznutí pakomárikom, nie je tiež nebezpečná konzumácia mäsa z nakazeného zvieraťa.