SME

OpenSlava ukáže profesionálom IT technológie budúcnosti

IT konferenciu v Bratislave môžete sledovať online.

Technologická konferencia OpenSlava má za sebou 10 úspešných ročníkov. Technologická konferencia OpenSlava má za sebou 10 úspešných ročníkov. (Zdroj: Accenture)

Z Atlanty s pomocou satelitných snímok a umelej inteligencie hľadá invazívne rastliny, ktoré ľahko vyschnú, následne vzplanú a spôsobujú veľké požiare na obrovských plochách v USA. Slovák Pavol Szórád, ktorý stál za vznikom najprestížnejšej IT konferencie na Slovensku OpenSlava hovorí, že technológie dokážu veci, ktoré si bežný človek nevie ani predstaviť. Na základe infračervených snímok vedia zistiť nielen množstvo, ale aj vegetačný cyklus rastlín a vyhodnotiť mieru rizika požiaru. Predchádzanie živelným pohromám zachraňuje nielen životy, ale aj financie a čistotu atmosféry pre ľudí na celej planéte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nadšenci IT technológií si môžu jeho prednášku vypočuť už o pár dní na konferencii OpenSlava, ktorá bude v priestoroch FEI STU v dňoch 18. a 19. októbra v Bratislave. Kapacita podujatia je aktuálne už naplnená, stále je však možné sledovať konferenciu online. Podmienkou je zaradenie sa na tzv. „waiting list“. Následne všetci registrovaní účastníci dostanú link na online prenos. Všetky prednášky svetových expertov v oblastiach umelá inteligencia, cloud, kvantové výpočty, kybernetická bezpečnosť a digitálna identita tak budú dostupné aj online. Konferencia, ktorú organizuje poradenská a technologická spoločnosť Accenture prináša množstvo interaktívnych workshopov, kde sa diskutuje aj o biznisových pohľadoch na technológie, ktoré ovplyvňujú nielen firmy, ale menia svet.

Kybernetická bezpečnosť v strede pozornosti

Pavol Szórád zo spoločnosti Accenture hovorí, že v tomto roku podľa doterajšieho vývoja bude zaznamenaných najviac kybernetických útokov v histórii. „Predpokladáme nárast až do výšky 25 percent, ale škody spôsobené útokmi sú oveľa vyššie ako v minulosti. Absolútna väčšina útokov je založená na ľudskej chybe. Sú to tie chyby, keď ľudia kliknú na link v emaile alebo sms, ktorý vyzerá seriózne a odovzdá neúmyselne svoje údaje útočníkom.“

Mnohé technologické spoločnosti pracujú na tom, ako zabezpečiť systémy tak, aby ich neohrozovala ani ľudská chyba a prezradenie údajov. Podľa Szóráda sa pri nasadení obrovských finančných prostriedkov všetky systémy dajú prelomiť, ale aktuálne výkony štandardných počítačov by na to potrebovali tisícky rokov. Prichádzajú však technológie, ktoré to môžu zmeniť. Ak sa podarí spustiť do praxe kvantové počítače, ich rýchlosť prelomí dnešné dobre zašifrované heslá rádovo v minútach. Špecialisti na IT bezpečnosť naopak uvažujú, ako využiť kvantové počítače na bezpečnosť skôr, ako hackeri prídu s prvými útokmi. Aj o týchto témach sa na konferencii bude diskutovať.

Ako sa prejavuje slabé zabezpečenie IT systémov v praxi? V Spojených štátoch sa tento rok podľa Szóráda hackeri dostali do systémov distribútora palív a celé východné pobrežie bolo bez pohonných hmôt. Zamestnanec spoločnosti použil heslo, ktoré mal na svojom súkromnom emailovom účte pri pracovnej komunikácii, útočníci sa k nemu dostali a vypli celý systém dodávok palív. Rovnako v tomto roku obrovské kasíno v Las Vegas nedokázalo svojím tisíckam hostí niekoľko hodín odomknúť izby, kde boli ubytovaní. Útočníci napadli celý elektronický systém, pre ľudskú chybu.

Cloud je rýchla ryba

V minulosti trvala zmena informačného systému týždne alebo mesiace. Cloud všetko zmenil, jeho možnosti sa stále posúvajú dopredu. Podľa Szóráda má väčšina firiem za sebou migráciu ľahších systémov do cloudu, tie náročné výzvy však ešte mnohých čakajú. „Existuje veľa systémov, ktoré sa nedajú len tak zdvihnúť a presunúť z dátových centier firiem do cloudu. My pracujeme práve na tom, aby sme tieto systémy presunuli a vysvetlili našim zákazníkom výhody. Napríklad je tam vyššia bezpečnosť, ale aj úprava systému sa môže robiť rádovo v hodinách a nie mesiacoch.“ Podľa neho platí heslo, že dnes už nežijeme vo svete, kde veľké ryby jedia malé ryby, ale kde rýchle ryby jedia pomalé ryby. OpenSlava sa bude venovať aj tejto problematike.

Bezpečnosť digitálnej identity

Jednou z významných tém konferencie bude digitálna identita a jej bezpečnosť. Experti z Veľkej Británie budú hovoriť o tom, ako využiť príležitosti, ktoré prinesie EÚ Digital Identity (EUDI). Diskutovať sa bude o tom ako decentralizovaná digitálna identita premení digitálne služby v Európe aj mimo nej.

Veda a biznis našli spoločnú platformu

Konkrétnym výsledkom konferencie OpenSlava je prepojenie biznisu s akademickou obcou nielen v teórii. Slovenská akadémia vied napríklad spolupracuje so spoločnosťou Accenture na kvantových technológiách. Vďaka prepojeniu majú možnosť naši vedci spolupracovať s expertmi v tejto oblasti na celom svete. Konferencia je nielen príležitosť ukázať nové veci, ale aj dohodnúť konkrétne projekty. „Minulý rok mali prezentáciu na OpenSlave moji kolegovia, po ktorej sa mi ozval technologický šéf z banky z Londýna. Povedal mi, že videl našu prezentáciu a presne také riešenie hľadal. Podpísali sme kontrakt a dnes spolu s kolegami z Bratislavy na projekte pracujeme,“ hovorí Szórád.

Kto je Pavol Szórád

Vyštudoval informatiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Do Accenture nastúpil ako Java Developer, denne pracoval s kódom. „V Accenture som prešiel mnohými projektami. Pracoval som v Nemecku, Taliansku, a aktuálne pôsobím v USA. V roku 2016 som dostal ponuku byť jedným z lídrov pre špičkové inovačné centrum Accenture v Silicon Valley. Po 2 rokoch malo Accenture 24 inovačných centier po celom svete. Mojou motiváciou bolo prinášať našim klientom nielen rady, ako sa zlepšiť v informačných technológiách, ale vytvárať reálne a funkčné projekty. Presne takú víziu mi ponúkli v Atlante. Tu vytvárame nielen softvérové, ale aj hardvérové prototypy pre našich biznis partnerov. Postupne som tu prešiel na pozíciu technologického riaditeľa.“ Väčšina jeho klientov začína s otázkou, čo budem mať z toho, keď presuniem dvoje dáta do cloudu? Ako to viem urobiť lacno a vyťažiť z toho maximum?

Ako vznikla OpenSlava

IT technologickí nadšenci zo spoločnosti Accenture presvedčili vedenie firmy na Slovensku, že efektívnejšie ako cestovať na konferencie po svete, je pritiahnuť spíkrov na Slovensko. V roku 2013 prebehla prvá konferencia OpenSlava. Zámerom bolo urobiť konferenciu pre vývojárov, developerov a architektov v spolupráci s akademickým prostredím v Bratislave. Cieľom bolo prepojiť IT svet s biznisom, vedou a študentami. Accenture aktuálne zamestnáva vo svojom technologickom centre v Bratislave približne 1 700 ľudí. Celkovo pre firmu na celom svete pracuje 733 000 ľudí.

Tento článok vám prináša Accenture.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu