Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Francúzsko má problém – ploštice. Ich nedávny výskyt upútal pozornosť vládnych úradníkov, najmä v období pred olympijskými hrami v roku 2024, keďže Paríž očakáva príchod miliónov návštevníkov.
Viceprimátor nedávno varoval, že „nikto nie je v bezpečí“ pred zamorením plošticami, čo vyvoláva obavy medzi obyvateľmi francúzskej metropoly a ľuďmi, ktorí tam plánujú cestovať.
Problém s týmto hmyzom, ktorý sa živí aj ľudskou krvou, však nemá len Francúzsko. Sú pretrvávajúcim problémom na celom svete, od Spojených štátov až po Austráliu.
Hoci sa nazýva ploštica posteľná, tento hmyz sa nenachádza len v spálni. V skutočnosti sa vyskytuje takmer všade.
V článku sa dočítate:
- koľko by mala trvať kontrola hotelovej izby,
- ako sa človek najčastejšie dostane do kontaktu s plošticami,
- prečo sa prípady zamorenia zvyknú zhoršovať,
- čo vytvorenie tzv. „ostrova“ z postele v hoteli spôsobí.
Čo sú to ploštice?
Ploštice sú prehistorické parazity, ktoré sa vyvinuli približne pred sto miliónmi rokov, keď sa po Zemi pohybovali dinosaury. „Keď dinosaury vyhynuli, ploštice nevymreli,“ povedal David Cain, výkonný riaditeľ britskej spoločnosti Bed Bugs Limited, ktorá bojuje proti tomuto hmyzu.
Dodal, že tieto krvilačné organizmy sú neuveriteľne odolné - majú „úžasnú schopnosť prežiť“ a „neuveriteľne sa všade šíriť“.
Ako ploštice vyzerajú?
Dospelé ploštice sú v priemere päť milimetrov dlhé - približne rovnako veľké ako jadierko jablka. Majú ploché oválne telo a zvyčajne sú hnedej alebo červenej farby.
Niekedy ploštice vyzerajú nafúknuté, čo môže znamenať, že sa nedávno nakŕmili.
Kde sa ploštice vyskytujú?
Podľa časopisu Diagnostics, ktorý nedávno uviedol, že prípady výskytu ploštíc boli zaznamenané v 135 krajinách sveta, sú ploštice „významným problémom verejného zdravia“ už dlho.
Ploštice môžu číhať na sedadlách vo vlakoch a na stenách verejných budov. Možno ich nájsť za rámami obrazov, vo vnútri zásuviek a pod opierkami. Môžu sa usadiť v oblečení, zavesiť sa na nohavice a kabáty nič netušiacich cestujúcich.
Tento lezúci hmyz nedokáže lietať ani skákať a zvyčajne nežije na ľudskom tele. Vo väčšine prípadov sa nakŕmi a odíde. Podľa Agentúry na ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency, EPA) môže kŕmenie trvať od troch do 12 minút. Ak hmyz ešte nedojedol, pravdepodobne si ho odnesiete so sebou.
Podľa Britskej asociácie na kontrolu škodcov sa plošticiam darí v teplejších mesiacoch roka, keď sú aktívnejšie. Budovy s regulovanou teplotou však slúžia aj ako prostredie, kde môže hmyz prežiť po celý rok.
Vyskytujú sa častejšie v husto obývaných oblastiach, kde dochádza k rýchlej výmene obyvateľov, ako sú bytové domy, ubytovne a prázdninové tábory. V posledných rokoch ohlásili výskyt hmyzu nemocnice, hotely, knižnice, väznice a kancelárie od Londýna po New York.
Cain, ktorý sa s denníkom Washington Post rozprával z letiska po ceste na jachtu, ktorá mala problém so zamorením plošticami, uviedol, že chrobáky sa vyskytujú na miestach, kde ľudia trávia dlhý čas bez pohybu - vrátane kín a lietadiel. Povedal, že si pred odletom vždy skontroluje sedadlo.
Aké sú príznaky výskytu ploštíc?
Pre niektorých ľudí sú svrbivé škvrny a vyrážky, ktoré sa objavia na pokožke, prvým znakom toho, že ich uhryzla ploštica. Odborníci však tvrdia, že sa na to netreba spoliehať ako na jediné potvrdenie napadnutia, pretože mnohí ľudia na uhryznutie nereagujú.
Hoci uhryznutia spôsobujú podráždenie kože, podľa britskej Národnej zdravotnej služby zvyčajne nevedú k iným zdravotným problémom.
Podľa agentúry EPA sa uhryznutia ploštíc môžu prejaviť aj ako rany spôsobené iným hmyzom, čo sťažuje identifikáciu a vhodnú liečbu zamorenia a dáva plošticiam viac času rozmnožovať sa.
Medzi ďalšie príznaky patria výkaly, ktoré môžu vyzerať ako tmavé škvrny. Tie sa môžu nachádzať všade, kde sa vyskytla ploštica, vrátane kobercov a matracov. Agentúra EPA odporúča skontrolovať, či na posteľnej bielizni nie sú škvrny, vajíčka a drobné škrupinky, ktoré sú zvyčajne bledožlté.
Ako skontrolovať, či sa v hotelovej izbe nenachádzajú ploštice?
Podľa odborníkov by vám kontrola hotelovej izby nemala zabrať viac než desať minút.
Netreba sa príliš sústrediť na posteľnú bielizeň, pretože tá sa často mení a perie. Dôležité je skontrolovať horný a dolný šev matraca po obvode, nadvihnúť hrubý pás materiálu a pozrieť sa na obe strany. Ploštice majú rady drsnejšie povrchy a tmavé úkryty, ako sú švy matraca, praskliny v čele postele a štrbiny v pružinách boxov.
Odkiaľ sa berú ploštice?
Zamorenie zvyčajne nie je dôsledkom nedostatočnej hygieny. Je spôsobené tým, že sa človek dostane do kontaktu s hmyzom pri cestovaní alebo pri kontakte s predmetmi, ktoré sú napadnuté.
Podľa časopisu Diagnostics sa v posledných troch desaťročiach „drasticky zvýšil výskyt ploštíc v ľudských obydliach“ a zároveň vzrástli obavy z tohto hmyzu.
Cain vysvetlil, že počet prípadov klesol počas pandémie koronavírusu, ktorá spomalila globálne cestovanie, ale počet prípadov sa opäť zvyšuje.
Mnohí ľudia, ktorí ho kontaktovali, majú podľa neho jednu vec spoločnú: všetci nedávno boli na cestách. Podujatia, na ktoré prichádzajú turisti z celého sveta - ako napríklad olympijské hry - sú pre ploštice vhodným miestom na živenie a šírenie.
Ako sa ploštíc zbaviť?
Liečba ploštíc je „zložitý“ postup, ktorý môže trvať týždne až mesiace, uvádza EPA.
Niektorí ľudia môžu potrebovať odbornú pomoc v závislosti od rozsahu zamorenia. „Pravdepodobnosť úspechu závisí od mnohých faktorov vrátane toho, koľko ploštíc máte, koľko neporiadku plošticiam slúži ako úkryt, či susedia majú ploštice a či sa na tom budú podieľať všetci obyvatelia domu alebo budovy,“ uviedla agentúra.
Existuje niekoľko relatívne jednoduchých vecí, ktoré agentúra odporúča. Kľúčové je vyprať oblečenie a posteľnú bielizeň, ktoré boli vystavené výskytu ploštíc. Jeden cyklus v sušičke pri vysokej teplote na 30 až 45 minút podľa odborníkov hmyz vyhubí.
Ďalším prostriedkom môže byť aj chemické čistenie. Parné čističe, ktoré dosahujú teplotu najmenej 54 stupňov Celzia, môžu pomôcť pri ošetrení kobercov, podlahových dosiek, rámov postelí a iného nábytku, uvádza sa v správe.
Agentúra EPA odporúča odstrániť napadnuté predmety a umiestniť ich do uzavretého plastového vrecka, kým sa nebudú dať ošetriť. Dodáva, že predmety, ktoré sa nedajú ošetriť, by sa mali zapečatiť až na rok.
Pomôcť môžu aj pesticídy registrované agentúrou EPA, ktoré sú špeciálne označené na boj proti plošticiam.
Podľa časopisu Diagnostics však môže byť jedným z problémov pri kontrole ploštíc rezistencia na rôzne skupiny insekticídov.
Pokusy o svojpomocné riešenie problému zvyšujú riziko, že sa nákaza rozšíri do ďalších miestností, uvádza Britská asociácia pre kontrolu škodcov, hoci upozorňuje, že úplná deratizácia je drahá a niektorí ľudia si ju nemôžu dovoliť - čo je jeden z mnohých dôvodov, prečo sa prípady stále zhoršujú.
„Nie všetky zamorenia sú rovnaké,“ povedal Cain. „Nemusíte všetko spáliť a vysťahovať sa.“
Podľa jeho skúseností z profesionálnej kontroly škodcov majú niektoré zamorenia menej ako 50 chrobákov. V extrémnych prípadoch sú ich tisíce. Cain si spomína na jednoizbový byt, ktorý navštívil v Londýne a v ktorom bolo podľa jeho odhadu 150-tisíc ploštíc.
Ako sa vyhnúť zamoreniu plošticami?
Medzi spôsoby, ako sa vyhnúť výskytu ploštíc, patrí umiestnenie batožiny do inej miestnosti a nie na posteľ alebo blízky nábytok. Ďalšou preventívnou technikou je kontrola sedadiel a postelí predtým, ako sa uložíte na odpočinok.
Agentúra EPA odporúča, aby ste si z postele urobili „ostrov“ - aby bola vzdialená aspoň 15 centimetrov od steny a aby prikrývky neviseli až dolu k podlahe.
Medzi ďalšie tipy patrí vysávanie oboch strán matraca aspoň raz mesačne a inštalácia monitorov na sledovanie výskytu ploštíc.
Zníženie neporiadku v domácnosti môže pomôcť obmedziť úkryty pre hmyz, rovnako ako utesnenie prasklín a štrbín. Pomôcť môže aj investícia do chrániča matraca.
EPA uvádza, že ľudia by mali skontrolovať aj nábytok z druhej ruky, či sa na ňom nenachádzajú známky výskytu hmyzu, a dodáva, že by mali byť ostražití aj pri používaní verejných práčovní.