Predtým, než sa do Južnej Ameriky doplavil Krištof Kolumbus, mohlo žiť v Amazonskej nížine zrejme až desať miliónov domorodých obyvateľov, naznačuje nový výskum.
Oblasť, ktorú z veľkej časti pokrýva prales, obývajú ľudia už viac ako dvanásťtisíc rokov. Dodnes archeológovia našli iba tisíc štruktúr spojených s týmito dávnymi civilizáciami. Vytvárali ich presúvaním obrovských kôp zeminy.
Zemných stavieb však mohlo byť násobne viac. Po objavení nových štruktúr na zlomku rozlohy Amazónie počet nenájdených nálezísk vedci odhadujú na desaťtisíc. Podľa najextrémnejšieho odhadu ich však môže byť ešte dvakrát toľko.
V texte sa dočítate:
- aká technológia spôsobila revolúciu v archeológii,
- aké štruktúry a stavby objavili v Amazónii,
- koľko stavieb sa môže ešte ukrývať v pralese,
- ako môže nález pomôcť pôvodným obyvateľom Amazónie.
Objav v Amazónii
V istom momente môžu archeológovia prísť do bodu, keď si myslia, že o domove dávnej civilizácie vedia takmer všetko, čo sa mohli dozvedieť. Tak to bolo istý čas aj pri Mayskej civilizácii, ktorá obývala časť Strednej Ameriky. No potom prišla nová technológia Lidar a s ňou veľa prekvapení.
Systém Lidar využíva laser, ktorý sa z lietadiel odráža od zemského povrchu, ponad ktorý prelietava a odráža sa späť do detektora. Takto dokáže odhaliť rôzne nerovnosti v pôde a často aj skryté štruktúry a stavby.
V roku 2018 napríklad pomocou Lidaru objavili v Guatemale viac ako 60-tisíc ľuďmi postavených štruktúr. Objav dokázal, že Mayská civilizácia bola ešte rozsiahlejšia, ako dovtedy vedci tušili.
„Myslím si, že veľa takýchto prekvapení bude aj v Amazónii,“ povedal pre magazín Scientific American archeológ Takeši Inomata, ktorý sa nepodieľal na novom výskume zverejnenom v časopise Science. V rámci neho vedci preskúmali Lidarom 5315 kilometrov štvorcových Amazónie.