SME

Motorola Razr 40 je skvelý smartfón do vrecka, no výkonom neohúri

Smartfóny s ohybným displejom sú už zaujímavé pre každého.

(Zdroj: Motorola)

Hodnotenie

8 / 10

Motorola Razr

Páči sa nám:
skvelý displej
kompaktné rozmery
dizajn
rozumná cena
dobre navrhnutý hardvér
Nepáči sa nám:
priemerný výkon hardvéru
stupeň ochrany
Cena: 899 €

Produkt na test poskytla spoločnosť Motorola

Keď sme toto leto testovali prémiový sklápací smartfón Razr 40 Ultra od Motoroly, tak sme boli milo prekvapení skoro v každom smere. Firma dobre odhadla nastupujúce trendy, čoho výsledkom bol najlepší sklápací smartfón na trhu.

Teraz v rukách držíme jeho lacnejšiu verziu bez prídavku Ultra v názve. Má menší vonkajší displej, slabší hardvér, odlišný fotoaparát a pri kúpe ušetríte rovné tri stovky. Je to šetrenie na správnom mieste, alebo by sa viac oplatí drahšia verzia?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmestí sa do malého vrecka

Aj základný model zo série Motorola Razr 40 sa drží súčasných trendov a ponúka jeden veľký displej, ktorý zložíte na polovicu. Na vonkajšej strane nájdete druhý, výrazne menší displej.

Teraz je skôr je len doplnkom pre zobrazenie oznámení a ovládnutie niektorých základných funkcií. Razr 40 Ultra má vonkajší displej väčší, pričom dokáže zobraziť skoro každú aplikáciu a hru.

Konštrukcia je typu klasického véčka, teda smartfónu, ktorý jednoducho zložíte na polovicu. Jeho hrúbka je len 7,4 milimetra v roztvorenom a 15,8 milimetra v zatvorenom stave. Hmotnosť 187 gramov nie je prehnaná, zariadenie sa tak pohodlne nosí aj v malom vrecku nohavíc.

Prečítajte si: Motorola Razr 40 Ultra je najlepší sklápací smartfón súčasnosti Čítajte 

Smartfón si môžete zakúpiť v troch farebných verziách – tmavej zelenej, krémovej a fialovej. Každá jedna farba je zaujímavá a je na škodu, že počet farebných verzií je tak malý.

SkryťVypnúť reklamu

V ruke sa smartfón drží príjemne a v zatvorenom stave sa aj veľmi dobre ovláda. Na malý displej dosiahne každý, hardvérové tlačidlá sú taktiež bez problémov dostupné.

V roztvorenom stave je displej veľmi vysoký a je jasné, že ho jednou rukou neovládnete. Systém našťastie má hneď niekoľko pomôcok, keďže palcom dosiahnete na maximálne polovicu plochy obrazovky.

Páči sa nám konštrukcia pántu zatvárania, pri ktorom na rozdiel od starších konkurenčných modelov nie je žiadna štrbina. Jedinú výhradu máme k odolnosti, keďže smartfón spĺňa len štandard IP52. To znamená, že sa s ním radšej vyhýbajte vode a pozor by ste si mali dať aj na piesočnej pláži.

Hardvérové tlačidlá sú tri, zhodne v hornej pravej časti. S dvojicou si upravíte hlasitosť a tlačidlo blokovania displeja má v sebe integrovaný snímač odtlačkov prsta. Smartfón si nabijete s pomocou USB Type C kábla, port je vo verzii 2.0.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden skladací a jeden doplnkový

Hlavný skladací displej od konkurencie nevybočuje, rovnako veľký totiž ponúka Huawei a Samsung je menší len o dve desatiny palca. So 6,9 palcovou uhlopriečkou ponúka približne rovnakú plochu, ako bežné 6,7 palcové smartfóny.

Dôvodom je odlišný pomer strán, kvôli ktorému pôsobí smartfón užšie a vyššie. Pre porovnanie, Motorola Edge 40 Pro má pri 6,67 palcovom displeji rozlíšenie 1080 x 2400 bodov, no skladací Razr má 1080 x 2640 bodov. Plocha displeja je v prípade týchto modelov prakticky totožná.

Kvalita displeja je vo svojej triede vynikajúca a to dokonca aj v porovnaní s drahšou Ultra verziou. Medzi hlavnými displejmi týchto dvoch modelov je rozdielom jedine obnovovacia frekvencia (165 Hz pre Ultra a 144 Hz pre základný model).

SkryťVypnúť reklamu

Zlom v strede prstom stále nahmatáte, nie je však výrazný a po pár dňoch sa ho naučíte úplne ignorovať. Tu Motorola odviedla ešte o trochu lepšiu prácu, ako sa podarilo Samsungu pri jeho novinke.

Obnovovaciu frekvenciu si môžete nastaviť buď na pevných 60 Hz, alebo necháte automaticky vyberať čo najvhodnejšiu hodnotu na základe práve zobrazeného obsahu. Zmeny sú rýchle, priam okamžité.

V prípade nečinnosti systém počas našich testov nastavil rýchlosť väčšinou na 60 Hz, niekedy klesla ešte nižšie. Vyššia frekvencia je využívaná zhodne v prípadoch, keď sa na obrazovke niečo deje, výnimkou sú videá a hry.

Tu systém volí väčšinou hodnotu 60 Hz, čo pri predpoklade časovo dlhšieho používania aj dáva zmysel. Pre využitie maximálnej obnovovacej frekvencie musíte navštíviť aplikáciu Moto, kde v časti Zábava nájdete zoznam všetkých nainštalovaných hier. Pre každú sú dostupné rôzne nastavenia, vrátane najvyššej obnovovacej frekvencie pre hlavný displej.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý, menší displej, je na rozdiel od verzie Ultra skôr šikovným doplnkom, ako plnohodnotným riešením. Pri 1,5“ uhlopriečke má rozlíšenie 368 x 194 bodov.

Na displeji uvidíte všetky oznámenia, kalendár, predpoveď počasia a dokonca aj príkazy pri navigácii. Prijmete alebo zamietnete telefonický hovor a tento malý displej je šikovnou pomôckou aj pri fotení selfie.

Nižšia cena, menší výkon

Motorola Razr 40 je vybavená čipom Snapdragon 7 Gen 1, čo je slušný čip vyššej strednej triedy. V porovnaní s aktuálnou špičkou nedosahuje ani len polovicu výkonu a tak by sa mohlo zdať, že smartfón bude citeľne pomalší aj pri bežných úlohách.

Ak by sme súčasné skladacie smartfóny porovnávali len podľa ich parametrov, tak testovaný model skončí výrazne pozadu za verziou Ultra, či drahším Galaxy Z Flip5 od Samsungu. Veľký rozdiel nám ukážu aj všetky syntetické testy výkonu, teda pokiaľ zariadenie budeme testovať pri nižšej okolitej teplote.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa však rapídne mení s dĺžkou času, počas ktorého budete aktívne využívať čip. Moderným (nielen) skladacím smartfónom totiž stačí približne desať minút, aby výkon ich čipu klesol pokojne aj na polovicu.

Napríklad Huawei P60 Pro po graficky náročnom teste poskytoval len 43 percent pôvodného výkonu a Galaxy Z Fold5 len 48 percent. Lepšie na tom nie je ani Razr 40 Ultra, čo je prémiový skladací smartfón vybavený čipom Snapdragon 8+ Gen 1.

Ten po 20 minútach herného testu 3DMark skončil so skóre 928 bodov, no testovaný Raz 40 s čipom Snapdragon 7 Gen 1 za rovnaký čas stratil len pol percenta výkonu s výsledkom 834 bodov.

Z pohľadu hráčov a používateľov výpočtovo náročných aplikácií, ktorí chcú ušetriť, je to dobrá správa. Navyše je nezanedbateľný rozdiel aj v teplote samotného zariadenia po tak náročnom teste.

SkryťVypnúť reklamu

Povrch Razr 40 bol totiž stále príjemný na držanie. Kým teplota výkonných čipov presahovala hranicu 40 stupňov, tak na povrchu sa držala na hodnote 31 stupňov. Menšie problémy s prehrievaním oceníte nielen počas hrania, ale napríklad aj na pláži počas letných dní.

Rýchly systém s množstvom funkcií

Motorola je pri úpravách systému Android 13 striedma, čo je prístup, ktorý sa nám páči. Nenájdete tu preto desiatky zbytočných aplikácií a ani farebné grafické úpravy, ktoré by systém zmenili na nepoznanie.

Rozšírenie systému predstavuje niekoľko nie výrazných grafických úprav a pár užitočných doplnkov. Systém je v tomto smere prehľadný a aj rýchly, osem gigabajtová kapacita pamäte je dostačujúca a rovnako vás nebude ani obmedzovať výkon použitého hardvéru.

SkryťVypnúť reklamu

K dispozícii máte hneď niekoľko vizuálne odlišných tém a vytvoriť si môžete aj svoje vlastné. Úpravy majú určité limity pre zachovanie jednotného štýlu. Zmeniť si môžete systémovú paletu farieb, pozadie, či tvar ikon.

Funkčných rozšírení nie je málo, sú schované v nastaveniach a Motorola pripravila aj aplikáciu Moto, kde ich nájdete pekne pokope. Na jednom mieste sú aj všetky dôležité informácie a nastavenia pre zabezpečenie vášho zariadenia.

Veľká časť nastavení je určená pre hráčov hier. Okrem presného nastavenia obnovovacej frekvencie a režimu výkonu pre každú hru zvlášť môžete globálne počas hrania blokovať oznámenia a dokonca aj hovory.

A ak by ste našli hru s vysokými nárokmi na výkon, tak si môžete znížiť rozlíšenie displeja. To vám ušetrí nejaké tie percentá batérie, prípadne zlepší plynulosť hry.

SkryťVypnúť reklamu

Smartfón si bez nutnosti inštalovania rôznych doplnkov dokážete bezdrôtovo pripojiť aj k množstvu moderných televízorov, počítačov a dokonca aj k tabletu.

Šikovný sklápací smartfón za rozumný peniaz

Výrobcu chválime aj za dnes už nečakane bohatú výbavu. Kým v krabici k prémiovému smartfónu od Apple alebo Samsungu nájdete okrem zariadenia len USB kábel, tak Motorola vás prekvapí hneď po otvorení príjemnou vôňou.

Spolu s káblom v krabici nájdete aj 33 wattovú nabíjačku a dokonca aj dvojdielny ochranný obal. Je čiastočne priehľadný a farebne ladí so smartfónom. A hoci je povrchová úprava smartfónu veľmi príjemná, tak sme boli veľmi spokojní aj s týmto druhom ochrany.

Pri batérii nečakajte rekordnú výdrž, aj keď má slušnú kapacitu 4200 mAh. Je na tom lepšie ako Samsung alebo Huawei, no my sme nabíjačku počas náročnejších dňoch potrebovali už vo večerných hodinách.

SkryťVypnúť reklamu

Pri fotoaparáte máme výhrady len k chýbajúcemu optickému priblíženiu. Fotografie z hlavného fotoaparátu sú totiž veľmi dobré aj pri horších svetelných podmienkach, vrátane videa.

Motorola Razr 40 je veľmi dobrý sklápací smartfón, aj keď nie najlepší. Jeho cieľovou skupinou je cenovo orientovaný zákazník, ktorému sa páči tento koncept, no zároveň nemá neobmedzený rozpočet.

Za svoje peniaze dostanete podarený dizajn, kvalitný displej, slušný výkon bez problémov s prehrievaní a systém bez zbytočných úprav a so sľubom plných softvérových aktualizácií po dobu troch rokov.

Parametre

Razr 40 UltraRazr 40Razr 2022
Čip:Snapdragon 8+ Gen 1Snapdragon 7 Gen 1Snapdragon 8+ Gen 1
Grafika:Adreno 730Adreno 644Adreno 730
Pamäť:8 / 12 GB8 GB8 / 12 GB
Dáta:256 - 512 GB256 GB128 - 512 GB
Displej:6,9" AMOLED 165 Hz6,9" AMOLED 144 Hz6,7" AMOLED 144 Hz
Rozlíšenie:1080 x 26401080 x 26401080 x 2400
Displej 2:3,6" AMOLED 144 Hz1,5" AMOLED2,7" AMOLED
Rozlíšenie:1056 x 1066194 x 368573 x 800
Foto:12 + 13 MPx64 + 13 MPx50 + 13 MPx
Batéria:3800 mAh4200 mAh3500 mAh
Hmotnosť:185 g187 g200 g
Uvádzacia cena:1 199 eur899 eur1 199 eur

Výsledky testov

Motorola Razr 40 určite nepatrí k rekordérom čo sa týka výkonu. Jeho čip patrí do strednej triedy, čomu zodpovedajú aj nami namerané hodnoty v testoch. Za súčasnou špičkou viditeľne zaostáva, no tento rozdiel sa zmenšuje v prípade dlhšieho hrania, alebo používania náročných aplikácií.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od najvýkonnejších čipov sa totiž Snapdragon 7 Gen 1 neprehrieva a teda nemusí znižovať výkon. Poskytuje teda neustále rovnaký výkon a telo zariadenia sa zohreje len veľmi mierne.

3DMark

GeekBench

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu