WASHINGTON. Schránka so vzorkami prachu a hornín, ktoré americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roku 2020 na planétke Bennu, v nedeľu po sedemročnej misii úspešne pristála na Zemi.
Americký Úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vysielal z pristávania priamy prenos.
Je to prvýkrát, čo sa Spojeným štátom podarilo na cudzej planétke zbierať materiál a dopraviť ho späť na Zem na skúmanie.
Schránku so vzorkami vypustila sonda OSIRIS-REx z obežnej dráhy. O 8:52 miestneho času (16:52 SELČ), tri minúty pred pôvodne plánovaným pristátím, dosadla do vytýčenej oblasti v púšti amerického štátu Utah.
Vzorky budú v pondelok prevezené do nového laboratória v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA v Houstone. V tomto komplexe sú už umiestnené stovky kilogramov mesačných hornín, ktoré pred vyše polstoročím nazbierali astronauti z programu Apollo, napísala agentúra AP.

Misia NASA umožní vedcom zistiť, z akých látok sa planétka Bennu skladá, je ale aj pohľadom do hlbokej minulosti z počiatkov slnečnej sústavy, ktorý sa zachoval vo vesmírnom vákuu.
Sonda OSIRIS-REx odštartovala z mysu Canaveral na Floride v roku 2016. Pred tromi rokmi potom predviedla niekoľkohodinový veľkolepý manéver, pri ktorom zostúpila z obežnej dráhy planétky Bennu a pomocou robotickej ramena pozbierala z povrchu planéty výskumný materiál.
Sonda sa medzitým vydala na novú misiu k planétke Apophis, ktorá podľa prepočtov preletí okolo Zeme v roku 2029 vo vzdialenosti 32-tisíc kilometrov. Táto misia bude niesť názov OSIRIS-APEX.