SME

Na dne morí a oceánov sú aj stratené jadrové bomby. Prečo ich nikto nenašiel?

Čína a Rusko o svojich nehovoria.

Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee.Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee. (Zdroj: US Atomic Energy Commission)

Počas studenej vojny tak prebiehal celkom bežný tréning. Americké lietadlá naložené jadrovými bombami mali simulovať útok na Sovietov.

Bol február 1958 a major amerického letectva Howard Richardson s 3400-kilogramovou bombou na palube bombardéra B-47 Stratojet práve letel na miesto výcviku, keď doň vrazila stíhačka F-89 Sabre, ktorej zlyhal radar.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pilot stíhačky sa katapultoval a posádka bombardéra núdzovo pristála na neďalekej leteckej základni. Predtým sa však musel Richardson zbaviť nadbytočnej záťaže, hrozilo totiž, že pri pristátí dôjde k havárii.

SkryťVypnúť reklamu

Termonukleárnu bombu Mark 15 zhodil z výšky 2200 metrov do Atlantického oceánu neďaleko ostrova Tybee v štáte Georgia. Na dne leží dodnes, no nikto nevie, kde presne.

Ide o jednu z troch stratených jadrových bômb Spojených štátov amerických, o ktorých existujú záznamy. Na dne morí a oceánov je však jadrových zbraní viac.

Niektoré z nich sa ukrývajú v potopených sovietskych ponorkách.

Tri stratené bomby

Je ťažké predstaviť si, že niekto stratí niečo také ničivé, ako je jadrová bomba.

Nehody však kedysi neboli úplne ojedinelé. V roku 1957 napríklad USA neúmyselne zhodili jadrovú zbraň počas každého 320. letu, napísal v knihe Command and Control investigatívny novinár Eric Schlosser. Spočítané s tým, ako často sa zrážali bombardéry B-52, mohlo dôjsť ročne k devätnástim nehodám s jadrovými zbraňami.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätná je jedna, ktorá sa odohrala pri dedine Palomares na juhu Španielska. V januári 1966 sa tu zrazili dve lietadlá amerického letectva.

Jedným z nich bol bombardér, ktorý niesol štyri vodíkové bomby. K jadrovej explózii našťastie nedošlo, po oblasti sa však rozpŕchol rádioaktívny materiál a niektoré oblasti blízko dediny sú preto dodnes uzavreté. Omnoho väčší problém bol, že jedna z vodíkových bômb sa stratila v Stredozemnom mori.

Dopadla kdesi do podmorského kaňonu do hĺbky 780 metrov. Americkí vojaci hľadali bombu osemdesiat dní. Pri prvom pokuse o vytiahnutie však spadla ešte o sto metrov hlbšie.

Vodíkovú bombu sa nakoniec podarilo vytiahnuť, ako v mnohých ďalších prípadoch, keď bomba neúmyselne kamsi spadla. V minimálne troch prípadoch, ktoré sú odtajnené, však Američania nedokázali stratené jadrové zbrane lokalizovať.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade nehody pri ostrove Tybee sa dlho špekulovalo, či bola vôbec funkčná a obsahovala plutónium. Americké letectvo presviedčalo verejnosť, že jadrová kapsula bola nahradená atrapou. Odtajnený dokument z 1966 však naznačoval, že išlo o úplnú jadrovú bombu.

Pilot Richardson nakoniec ľutoval, že bombu do mora zhodil, povedal v roku 2004 pre televíziu CBS News.

„Mali by si ma pamätať za to, že som s tým lietadlom bezpečne pristál,“ povedal. „No zrejme si ma zapamätajú pre túto bombu.“

Po bombe pátrali v roku 1958 viac ako deväť týždňov, kým ju označili za nenávratne stratenú. Dnes sa predpokladá, že leží v hĺbke dvanásť metrov uväznená pod niekoľkometrovou vrstvou bahna.

Občas sa síce objavia správy, že niekto vo vodách pri ostrove nameral zvýšenú rádioaktivitu, no doteraz šlo vždy o planý poplach.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CADZF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu