SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Čínski úradníci upozorňujú na problémy s iPhonmi, ale popierajú zákaz ich používania

Vzťahy medzi stranami sa vyostrujú.

Apple.Apple. (Zdroj: TASR/AP)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Len niekoľko hodín po tom, ako spoločnosť Apple ukončila predstavenie očakávaného iPhone 15, poprela čínska vláda, že by úradníkom zakázala používať smartfóny tejto značky. Upozornila však na nedávne „bezpečnostné incidenty“ týkajúce sa týchto zariadení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Čína nevydala žiadne právne predpisy, nariadenia ani politické dokumenty, ktoré by zakazovali nákup a používanie telefónov zahraničnej značky Apple. V poslednom čase sme však zaznamenali veľa správ v médiách, ktoré odhaľujú bezpečnostné incidenty súvisiace s telefónmi Apple,“ uviedol v stredu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

SkryťVypnúť reklamu

Mao bližšie nešpecifikoval, či ide o medializované nedávne bezpečnostné chyby spôsobené zastaraným softvérom, alebo o potenciálne vážnejšie obavy čínskej vlády o bezpečnosť týchto zariadení.

Jeho nejasný komentár pravdepodobne spustí vlnu obáv o vzťah medzi spoločnosťou Apple a Čínou, krajinou, kde sa vyrába väčšina iPhonov a kde sa podľa niektorých odhadov v súčasnosti predáva viac telefónov ako v celých Spojených štátoch.

Správa z minulého týždňa o možnom zákaze predaja iPhonov čínskym štátnym zamestnancom už znížila hodnotu spoločnosti za dva dni o 200 miliárd dolárov.

Domáci šampión

Na stretnutiach a v uzavretých chatových skupinách čínskych ústredných vládnych agentúr povedali úradníkom ich nadriadení, aby si do práce nenosili iPhony ani iné zariadenia zahraničných značiek, uviedol denník Wall Street Journal s odvolaním sa na osoby oboznámené s touto záležitosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Údajné rozhodnutie rozšíriť na niektorých vládnych úradoch už existujúce obmedzenia na používanie technológií vyrobených v zahraničí prichádza v čase, keď Komunistická strana Číny naliehala na čínske technologické giganty, aby držali krok s medzinárodnými lídrami, ku ktorým patrí napríklad Apple.

Za snahou Pekingu stať sa lídrom v technológiách budúcnosti sa skrýva aj snaha o sebestačnosť v kritických technológiách - napríklad mikročipoch. Čína vníma sprísňovanie prístupu k týmto produktom zo strany USA a ich spojencov ako vážnu hrozbu pre svoj vzostup a národnú bezpečnosť.

Tento politicky motivovaný konflikt sa čoraz viac prejavuje aj v oblasti technológií, ktoré ľudia používajú vo svojom každodennom živote.

Minulý mesiac, keď americká ministerka obchodu Gina Raimondo navštívila Čínu, miestny technologický gigant Huawei uviedol na trh svoj najnovší smartfón s pokročilým čipom - údajne čínskej výroby.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdenia o prelome, ktorý prišiel skôr, než sa očakávalo, oslavovali v Číne ako dôkaz, že sankcie USA nedokázali spoločnosť zastaviť. A z Raimondovej urobili miestne médiá nechtiac ambasádorku značky tohto zariadenia.

Pre niektoré čínske sociálne siete bolo každoročné predstavenie produktov spoločnosti Apple v utorok večer v Kalifornii ďalšou príležitosťou na pochvalu domáceho šampióna.

Počas priameho prenosu z podujatia a pod príspevkom generálneho riaditeľa Tima Cooka o iPhone 15 na sieti Weibo mnohí v komentároch písali frázu „ďaleko, ďaleko dopredu“, ktorá sa často používa na vyjadrenie podpory spoločnosti Huawei. Zaužívala sa po tom, čo ju spoločnosť použila 14-krát v prezentácii v roku 2020.

Častý problém

Kampaň čínskej vlády spochybňujúca bezpečnosť výrobkov Apple by mohla byť vážnym úderom pre vzťahy s Čínou, ktoré spoločnosť starostlivo budovala celé desaťročia.

SkryťVypnúť reklamu

To, že prílišná závislosť Applu od čínskych tovární je rizikom, sa v posledných rokoch ukázalo napríklad pri odchodoch pracovníkov počas nepredvídateľných pandemických obmedzení v krajine aj pri obvineniach skupín na ochranu ľudských práv, že dodávatelia sa spoliehajú na nútenú prácu Ujgurov.

Zjavný nátlak na spoločnosť Apple prichádza v čase, keď Čína čoraz častejšie spomína obavy o národnú bezpečnosť pri vyšetrovaní alebo obmedzovaní činnosti zahraničných spoločností v krajine.

Súvisiaci článok Čína zakázala vládnym úradníkom používať smartfóny iPhone v práci Čítajte 

Čínske noviny Economic Observer však upozornili na ďalšie potenciálne - a v skutočnosti opačné - obavy komunistickej strany: jej mocní bojovníci proti úplatkom nedokážu odblokovať iPhony podozrivých osôb, ktoré zadržia v rámci protikorupčnej kampane najvyššieho vodcu Si Ťin-pchinga.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to problém, s ktorým sa často stretávame,“ povedal novinám nemenovaný predstaviteľ pekinského Úradu pre disciplínu a dohľad, ktorý funguje ako agentúra na boj proti úplatkom. „Máme softvér na odomykanie iných mobilných telefónov bez hesiel vrátane niektorých softvérov z Ruska. Len telefóny Apple sa nedajú odblokovať. Takže aj to je dôvod, prečo úradníci nemôžu používať telefóny Apple.“

Na tejto správe sa podieľal aj Pei-Lin Wu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee.

Čína a Rusko o svojich nehovoria.


21. sep
Španielsky režisér J.A. Bayona si pri svojom filme mohol pomôcť tým, že pasažieri sa pofotili.

Hráči rugby prežili v mrazivých Andách 72 dní.


9 h
Detská psychologička Simona Šimková (43) z Košíc. Je riaditeľkou centra pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Nevzdali to s touto krajinou.


9 h
George Soros a Rudolf Chmel v roku 2010.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu