Na toho, kto ich vyruší, sa červené mravce priam vyroja. Narušiteľ môže dostať stovky bolestivých bodnutí, ktoré pália ako oheň. Preto tieto mravce dostali aj prívlastok ohnivé.
Červené ohnivé mravce sú jedným z najrýchlejšie sa šíriacich inváznych druhov na svete. Z Južnej Ameriky, odkiaľ pochádzajú, už ovládli Spojené štáty americké, Čínu či Austráliu.
Európe sa ohnivé mravce dlho vyhýbali, no vedci vedeli, že raz tento invázny druh nájdu aj na našom kontinente. Teraz oficiálne oznámili nález prvých kolónií s tisíckami robotníc.
V texte sa dočítate:
- kde v Európe objavili kolónie ohnivých mravcov,
- ako ohnivé mravce vyzerajú a ako sa prejavuje ich uštipnutie,
- kde v Európe by sa mohli rozšíriť.
Znepokojivo rýchlo
Červené ohnivé mravce – Solenopsis invicta – sú ako stopári. Stačí im dostatok miesta pre kráľovnú a par robotníc. Dokážu sa tak prevážať v drobných štrbinách áut či lodných kontajnerov.
Takto sa dokázali z Južnej Ameriky rozšíriť do iných častí sveta. V prístave stačí chytiť správny vietor a kráľovná si zaletí kamkoľvek, kde jej to vyhovuje.

Miestnych potom prekvapia bolestivé štípance pri návšteve prírody, no ak nepoznajú konkrétne znaky inváznych červených mravcov, nepripisujú tomu váhu. Ohnivé mravce majú špecializované žihadlo s jedom umiestnené na brušku.
Obyvatelia Syrakúz na Sicílii zažívali bolestivé uštipnutia už od roku 2019.
Vedci to zistili až spätne po tom, ako tento rok neďaleko mesta našli 88 mravenísk červených ohnivých mravcov.