Aby ste zbytočne rýchlo neopotrebovali pneumatiky na aute, mali by ste v nich udržiavať optimálny tlak. Ušetríte tak peniaze, ale môžete znížiť aj stopu, ktorú vaše pneumatiky zanechávajú na životnom prostredí pri každej jazde. Gumené plášte kolies na aute sú totiž druhým najčastejším zdrojom mikroplastov - plastových častíc menších ako päť milimetrov - v oceáne.
V jednom výskume objavili chemické čiastočky z pneumatík v 97 percentách vzoriek vody z riek v Európe, Spojených štátoch amerických a Japonsku.

Drobné plastové čiastočky vo vodách a v pôde sú problematické, lebo sa nakoniec môžu dostať do potravinového reťazca a skončiť aj vo vašom jedle či v nápojoch.
Opotrebovávaniu pneumatík pritom vedia predísť výrobcovia, samosprávy, ale aj samotní vlastníci áut.
V texte sa dočítate:
- koľko kilogramov mikroplastov z pneumatík pripadá na každého obyvateľa planéty,
- ako môžu vodiči znížiť uvoľňovanie mikroplastov,
- ako sa dajú mikroplasty odstrániť z odtokov dažďovej vody.
Kilo mikroplastov
Celosvetovo sú najväčším zdrojom mikroplastov v oceánoch syntetické textílie a hneď na druhom mieste sú pneumatiky áut.
Na celom svete pripadá ročne na každú osobu zhruba kilogram mikroplastov s pôvodom iba z pneumatík. V rozvinutých krajinách je podiel ešte vyšší.
Najnovší výskum z Environmental Science & Technology ukázal, že v mestskom prostredí prevažujú ako zdroj mikroplastov práve pneumatiky. Vo vzorkách vody v Queenslande v Austrálii ich našli v koncentrácii od dvoch do 59 čiastočiek na liter dažďovej vody v odtokoch.