SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Predkovia ľudí takmer vymreli a vraj neprišli z Afriky. Zverejnili kontroverzné štúdie

Výskumníkom chýbajú fosílie.

Fosília hominina Anadoluvius turkae.Fosília hominina Anadoluvius turkae. (Zdroj: Sevim-Erol, A., Begun, D.R., Sözer, Ç.S. et al.)

Dve vedecké štúdie nedávno vyslovili odvážne tvrdenia o predkoch moderného človeka. Podľa prvej vraj naši dávni príbuzní takmer vyhynuli pre klimatickú zmenu pred 900-tisíc rokmi. Autori tej druhej zas predkladajú dôkaz o tom, že ľudia sa vlastne nevyvinuli v Afrike.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kritici však nesúhlasia. Autori podľa nich nepriniesli dostatok dôkazov a v jednom prípade odporujú vedeckej názorovej zhode.

Potýčka s vyhynutím?

V porovnaní s inými žijúcimi primátmi majú moderní ľudia relatívne nízku genetickú diverzitu. Vedci dlhé roky predpokladali, že za to mohol prudký pokles počtu jedincov v populácii, ktorý sa nazýva aj efekt hrdla fľaše.

SkryťVypnúť reklamu

V novom výskume v časopise Science vedci z Čínskej akadémie vied tvrdia, že k tomu mohlo dôjsť pred 900-tisíc rokmi vplyvom stotisíc rokov trvajúceho chladného obdobia. K záverom dospeli pomocou novej štatistickej metódy, ktorú založili na genetických dátach od 3154 moderných ľudí z afrických a eurázijských populácií.

Súvisiaci článok Vzdajú sa sexu a brat má z toho výhody. Môže mať celibát evolučný význam? Čítajte 

Podľa autorov klesol počet predkov ľudí v reprodukčnom veku na 1280 jedincov. Pred nástupom drsných klimatických podmienok ich pritom mohlo byť 58- až 135-tisíc. Nízky počet jedincov pretrval až do doby pred 813-tisíc rokmi, tvrdia autori.

Členovia narastajúcej populácie sa mohli vyvinúť na Homo heidelbergensis, ktorý mohol byť podľa niektorých vedcov predkom neandertálcov, denisovanov a Homo sapiens. Podľa iných sú však nájdené fosílie od tohto poddruhu príliš rozdielne, aby ho bolo možné klasifikovať ako samostatný druh Homo.

SkryťVypnúť reklamu

Kým autori komentáru v Science - archeológ Nick Ashton a paleoantropológ Chris Stringer výsledky čínskych vedcov predbežne prijímajú, iní s nimi majú problémy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Je dokázané, že stres skracuje život .


a 1 ďalší 12 h
Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee.

Čína a Rusko o svojich nehovoria.


21. sep
Vizualizácia 3D modelu DNA.

Výskumníci veria, že zachytili väčšinu mutácií.


SITA 20. sep
Ilustračná fotografia.

Zníženie emisií závisí od človeka.


a 1 ďalší 19. sep
SkryťZatvoriť reklamu