Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Twitter pod vedením Elona Muska zohral významnú úlohu v šírení ruskej propagandy o Ukrajine, pretože umožnil, aby sa dezinformácie dostali k väčšiemu počtu ľudí ako pred začiatkom vojny. Dáta pochádzajú zo štúdie, ktorú zverejnila Európska komisia.
Z výskumu vyplynulo, že ruským dezinformáciám sa darilo, a to napriek tomu, že najväčšie sociálne médiá vrátane tých zo spoločnosti Meta sa dobrovoľne zaviazali podniknúť kroky proti ruskej propagande.
Ak by bol zákon z dielne EÚ o digitálnych službách (Digital Services Act, DSA) v platnosti už minulý rok, porušili by ho tým, ako umožnili neobmedzené šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov, uvádza štúdia.
„V priebehu roka 2022 sa sledovanosť a dosah účtov podporujúcich Kremeľ výrazne zvýšili v celej Európe,“ uvádza sa v štúdii. „Predbežná analýza naznačuje, že dosah a vplyv účtov podporovaných Kremľom sa v prvej polovici roka 2023 ešte zvýšil, k čomu prispelo najmä zrušenie bezpečnostných noriem Twitteru.“
V článku sa dočítate:
- kde majú prokremeľské účty najväčší dosah,
- prečo mohol nedostatok regulácie ovplyvniť budúcoročné európske voľby,
- ako Rusko s pomocou propagandy bojuje na sociálnych médiách.
Trojnásobné publikum
EÚ zaujala oveľa agresívnejší regulačný prístup k vládou podporovaným dezinformáciám než Spojené štáty. Zákon o digitálnych službách (DSA), ktorý vstúpil do platnosti 25. augusta, od spoločností vyžaduje, aby vyhodnocovali riziko falošných informácií, zastavili zvyšovanie ich počtu pomocou algoritmov a podrobili svoju činnosť auditu.
Európske sankcie proti ruským štátnym médiám prinútili YouTube a ďalšie platformy zakázať napríklad RT, ruskú spravodajskú stanicu predtým známu ako Russia Today, ktorá kedysi patrila medzi najsledovanejšie kanály.
Štúdia je zatiaľ najvýraznejším dôkazom toho, že právne a dobrovoľné opatrenia nedosahujú výsledky. Dáta prichádzajú po varovaniach komisára EÚ Thierryho Bretona, že Twitter, po novom X, má pred sebou ešte veľa práce, aby sa vyhol vysokým pokutám v rámci DSA.
Prieskum uskutočnila nezisková analytická skupina Reset, ktorá sa zasadzuje za väčší dohľad nad digitálnymi platformami.
Bez úplného prístupu k údajom, ktoré majú spoločnosti k dispozícii – údaje, ktoré musia byť podľa nového zákona dostupnejšie –, sa Reset spoliehal na verejné informácie, ako napríklad počet interakcií, ktoré problematický obsah vyvolal u ľudí, ktorí priamo nesledovali účet, kde bol tento obsah zverejnený.
Kritiku si okrem Twitteru vyslúžili aj Instagram a Facebook od spoločnosti Meta.
„V absolútnych číslach prokremeľské účty naďalej dosahujú najväčšie publikum na platformách spoločnosti Meta. Medzitým [od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022] sa na Telegrame veľkosť publika účtov podporovaných Kremľom viac ako strojnásobila,“ napísala skupina.
„Zistili sme, že žiadna platforma dôsledne neuplatňovala svoje zmluvné podmienky pri opakovaných testoch systémov upozornení používateľov vo viacerých jazykoch strednej a východnej Európy.“

Bez komentára
Felix Karttre, hlavný poradca Resetu, pre denník Washington Post uviedol, že nespočetné propagandistické kampane používali nenávistné prejavy, podporovali extrémistov a ohrozovali národnú bezpečnosť, čím mohli ovplyvniť budúcoročné európske voľby.
Výskumníci uviedli, že zákon a spoločnosti neboli vybavené na úplnú informačnú vojnu, akú Rusko vedie prostredníctvom oficiálnych štátnych účtov, ich podporujúcich účtov a iných prostriedkov.
Ruské záujmy tiež koordinovali akcie dobrovoľníkov na kanáloch Telegramu, ako je Cyber Front Z, s cieľom manipulovať so vzorcami, ktoré zvyšujú obľúbený obsah. Hromadne nahlasovali proukrajinské hlasy s cieľom dosiahnuť ich zákaz a zastrašovali ostatných doxingom (vyhľadávanie a zverejňovanie súkromných alebo identifikačných informácií o konkrétnom jednotlivcovi na internete, zvyčajne so zlým úmyslom – pozn. red.) a inými hrozbami.
Jednou z kľúčových techník bolo šírenie správ najprv v neregulovaných priestoroch s menšou návštevnosťou a potom propagácia týchto príspevkov pomocou odkazov na populárnejších kanáloch.
„Žiadna platforma nezaviedla politiky, ktoré by sa týkali všetkých alebo dokonca väčšiny účtov prevádzkovaných Kremľom,“ napísala skupina. „Okrem toho platformy zásadne ignorovali koordinované kampane medzi platformami.“
Spoločnosti X a Meta na žiadosti o komentár nereagovali.

Zásadné zmeny
Hoci hlavným skúmaným obdobím bol rok 2022, „dosah prokremeľských účtov sa medzi januárom a májom 2023 zvýšil, pričom priemerná angažovanosť sa na online platformách zvýšila o 22 percent,“ zistil Reset.
„Tento zvýšený dosah bol však do veľkej miery spôsobený Twitterom, kde angažovanosť vzrástla o 36 percent po tom, ako sa generálny riaditeľ Elon Musk rozhodol zrušiť zmierňujúce opatrenia na účtoch podporovaných Kremľom s odôvodnením, že ‚všetky správy sú do určitej miery propagandou‘.“
Musk stiahol Twitter z dobrovoľného kódexu správania pre boj proti dezinformáciám z júna 2022, a zmiernil pravidlá týkajúce sa obsahu a znížil počet zamestnancov zodpovedných za presadzovanie pravidiel.
Pod jeho vedením spoločnosť upustila od označovania RT a ďalších účtov kontrolovaných Kremľom ako médií napojených na štát. Propagandisti si tiež zaplatili za program overovania, modrý znak, aby ich príspevky boli viditeľnejšie.
Autor: Joseph Menn